statystyki

Ochronę przed hałasem trzeba uwzględnić w planie precyzyjnie

10.02.2016, 08:38; Aktualizacja: 10.02.2016, 09:41
budowa, dom, nieruchomości

Zawarta w uchwale definicja nieprzekraczalnej linii zabudowy nie może ustanawiać katalogu otwartegoźródło: ShutterStock

TEZA: Badając zasadność wprowadzenia ochrony akustycznej rada gminy powinna przeanalizować przeznaczenie każdego terenu wyodrębnionego w planie miejscowym. I wprowadzić tę ochronę wszędzie tam, gdzie wynika to z prawa ochrony środowiska. Nie można uzależniać decyzji o takiej ochronie od tego, czy jest ona konieczna dla „przeważającego rodzaju terenu”, bo stanowi to naruszenie przepisów.

reklama


reklama


WYROK WOJEWÓDZKIEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO WE WROCŁAWIU z 14 stycznia 2016 r. Sygn. akt II SA/Wr 738/15

STAN FAKTYCZNY

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu rozpatrywał skargę wojewody dolnośląskiego na uchwałę rady miejskiej w T. w sprawie planu miejscowego jednej ze wsi.

Wojewoda wnioskował o stwierdzenie nieważności uchwały w zakresie, w jakim dotyczyła terenów zabudowy jednorodzinnej, które zgodnie z ustawą z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1232 ze zm.; dalej: p.o.ś.) powinny zostać objęte ochroną przed hałasem, a nie zostały. Wojewoda argumentował przy tym, że rada, wprowadzając do planu miejscowego postanowienia dotyczące ochrony akustycznej, powinna się odnieść do przeznaczenia podstawowego każdego odrębnego terenu oznaczonego odrębnym symbolem na rysunku planu. Ponadto wojewoda zakwestionował ustaloną w uchwale definicję nieprzekraczalnej linii zabudowy, zarzucając, że nie wynika z niej w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, jakie elementy jej nie podlegają.


Pozostało jeszcze 53% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

reklama