Umożliwienie korzystania przez oddziały żłobkowe z pomieszczeń przedszkola nie może być uregulowane samym statutem pierwszej z tych placówek. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), który rozpatrywał skargę Rady Miasta Iławy na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie (sygn. akt II SA/Ol 1076/14). Sąd stwierdził w nim nieważność uchwały radnych w sprawie nadania statutu oddziałom żłobkowym w miejskim przedszkolu.
Zastrzeżenia do części jej zapisów miał wojewoda warmińsko-mazurski. Dotyczyły one m.in. tego, że radni zdecydowali o połączeniu organizacyjnym dwóch placówek działających na podstawie odrębnych ustaw, które nie przewidują możliwości tworzenia z nich zespołu. Wojewoda podkreślił też, że nie było podstaw do tego, aby żłobkiem kierował dyrektor przedszkola.
WSA postanowił jednak uwzględnić tylko jeden z zarzutów. Był on związany z zapisem statutu określającym, że żłobek nieodpłatnie korzysta z pomieszczeń przedszkola. Zdaniem sądu było to sprzeczne z art. 12 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.). Zgodnie z nim organ stanowiący gminy, tworząc jednostkę budżetową, nadaje jej statut oraz określa mienie przekazywane w zarząd. WSA uznał, że przyznanie oddziałom żłobkowym prawa do bezpłatnego użytkowania pomieszczeń przedszkola nie spełnia wymogów przekazania trwałego zarządu w rozumieniu przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarowaniu nieruchomościami (t.j. Dz.U z 2014 r. poz. 518 ze zm.), ponieważ nie zostało ono bliżej zdefiniowane. Co więcej, nie doszło do wygaszenia tego prawa na rzecz placówki oświatowej. Jednocześnie w ocenie sądu, mimo że tylko ten jeden zapis uchwały narusza przepisy, to celowym było unieważnienie całości tego aktu prawnego. Żadna jednostka organizacyjna nie może bowiem funkcjonować bez użytkowania nieruchomością w odpowiedniej formie prawnej.
Rada miasta odwołała się od wyroku do NSA, ale ten oddalił skargę kasacyjną w tym zakresie.
– Sąd dostrzega nieprawidłowość regulacji, która samym statutem decyduje o oddaniu nieruchomości w zarząd – mówiła wczoraj sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon.
Dodała, że ta kwestia wymaga postępowania zgodnie z przepisami ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami, a jej art. 43–48 zawierają cały wachlarz rozwiązań, które gmina może zastosować. Wśród nich jest m.in. możliwość zmiany decyzji wydanej w stosunku do przedszkola i wygaszenia części trwałego zarządu lub sama placówka oświatowa może oddać swoje pomieszczenia w użytkowanie żłobka.
NSA uznał też, że rozstrzygnięcie WSA było prawidłowe jedynie w odniesieniu do zapisu o korzystaniu z budynku. Natomiast niezasadnym było unieważnienie całej uchwały, skoro jej pozostałe postanowienia nie naruszały prawa. Dlatego uchylił wyrok WSA w tym zakresie.
ORZECZNICTWO
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 maja 2015 r., sygn. akt I OSK 372/15.