statystyki

25 lat samorządności: Od rewolucji do ciepłej wody w kranie

autor: Tomasz Żółciak27.05.2015, 07:32; Aktualizacja: 27.05.2015, 10:01
Początkowo zakładano, że głównym celem samorządów będzie planowanie przestrzenne i uporządkowanie przestrzeni publicznej

Początkowo zakładano, że głównym celem samorządów będzie planowanie przestrzenne i uporządkowanie przestrzeni publicznejźródło: ShutterStock

Dziś mija dokładnie 25 lat od pierwszych wyborów samorządowych, które jednocześnie były pierwszym naprawdę wolnym głosowaniem po 1989 r. O co wówczas walczyły lokalne władze, a co jest dla nich najistotniejsze obecnie?

Patrząc z perspektywy, można bez przesady stwierdzić, że jednym z największych osiągnięć polskich przemian było powołanie samorządów. Zwłaszcza że warunki początkowo nie sprzyjały takim zmianom z uwagi na opór aparatu władzy.

Niemal 10 lat zajęło przyszykowanie gruntu pod zmiany (pierwsze założenia odbudowy samorządu powstały już w 1981 r.). Znowelizowano niemal sto już istniejących ustaw, a także przyjęto nowe akty, takie jak ustawa o samorządzie gminnym czy o pracownikach samorządowych. Zniesiono rady narodowe – pozostałości po terenowych organach władzy ludowej, które miały jeden cel: realizować politykę PZPR. Reforma dotyczyła niemal wszystkich dziedzin życia.

Początkowo zakładano, że głównym celem samorządów będzie planowanie przestrzenne i uporządkowanie przestrzeni publicznej. Z czasem jednak stało się jasne, że jedyną drogą do obalenia komunizmu jest pozwolenie społeczeństwu wpływać na sprawy w najbliższym otoczeniu. Drogą do tego było przeniesienie władzy na szczebel lokalny. Reforma musiała być bardziej radykalna. Współtwórca samorządów, zmarły w lutym tego roku prof. Jerzy Regulski, wspominał, że dzięki reformie udało się złamać pięć monopoli państwa totalitarnego: monopol polityczny, władzy, finansowy, własności publicznej oraz administracji.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • polak(2015-05-27 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Siedlisko korupcji,nepotyzmu i różnego rodzaju nieprawidłowości to samorządy.Najlepszy wynalazek po 89 roku.Smiechu warte.To w samorządach robi się najróżniejsze przekręty, okrada się podatników a w najwyższych władzach całe regiony.Jak dobrze sie zdycha w wywalczonej przez komorowskiego wolności.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane