Zarządy województw będą musiały sporządzić plany inwestycyjne w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Zostaną w nich ujęte m.in. przedsięwzięcia, które mają być finansowane ze środków unijnych.
To główna zmiana, którą wprowadza wchodzącą dziś w życie nowelizacja ustawy o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz. 21 ze zm.). Plany inwestycyjne będą stanowiły uzupełnienie (załącznik) uchwalanych już do tej pory wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Władze samorządowe będą musiały w nich wskazać instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych, które powinny zostać wybudowane w danym województwie. Regiony muszą bowiem dążyć do osiągnięcia celów związanych z ograniczeniem negatywnego wpływu odpadów komunalnych na środowisko.
W planie inwestycyjnym zarząd województwa nie będzie mógł ograniczyć się do ogólników. Oprócz wskazania liczby niezbędnych instalacji, władze już na etapie przyjmowania długoletniego planu będą zobowiązane określić szacowane koszty inwestycji, wskazać źródła ich finansowania oraz harmonogram ich realizacji. Na straży pełnowymiarowości planu inwestycyjnego będzie stał minister środowiska, z którym zarząd województwa uzgodni treść dokumentu.
Obowiązek sporządzania planów inwestycyjnych wprowadzono, ponieważ obecnie są problemy z dopasowaniem mocy przerobowych działających instalacji do rzeczywistych potrzeb danego regionu, co z kolei utrudnia realizację celów środowiskowych. Strategiczne planowanie w ramach opisywanych dokumentów ma to zmienić. Znaczenie planów jest tym większe, że o dofinansowanie ze środków UE oraz funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej będą się mogły ubiegać jedynie figurujące w nich inwestycje.
Etap legislacyjny
Nowelizacja wchodzi w życie 6 lutego 2015 r.