Ważą się losy janosikowego - ustawy na mocy której bogatsze samorządy wspierają finansowo biedniejsze regiony

Na wczorajszym wieczornym spotkaniu senatorów Platformy z premierem uzgodniono, że do ustawy zostanie wprowadzona poprawka zgodnie z którą województwa, które stracą na janosikowym będą mogły ubiegać się w 2014 roku o nieoprocentowaną i następnie umorzoną pożyczkę z budżetu państwa.

Janosikowe budzi emocje także w koalicji dlatego niewykluczone, że do przyjęcia ustawy potrzebne będą głosy opozycji.

Prawo i Sprawiedliwość - jak wyjaśniał w poranku RDC rzecznik partii Andrzej Duda - jeszcze nie zajęło stanowiska w tej sprawie.

Duda nie sądzi aby w tej sprawie została wprowadzona w głosowaniu dyscyplina klubowa. Jego zdaniem Województwo Mazowieckie jest uprzywilejowane w porównaniu do chociażby województw ze ściany wschodniej.

Nowelizacja ustawy o janosikowym zakłada, że województwo Mazowieckie wpłaci do budżetu 400-a milionów złotych, a resztę - 240 milionów - spłaci w ratach w latach 2015 - 2017. Ta propozycja spotkała się jednak z protestami biedniejszych województw, które w przyszłym roku dostaną od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów złotych mniej.

Wpłata janosikowego dokonywana jest na postawie ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przez jednostki samorządu terytorialnego, których dochody z podatków przekraczają wskaźniki określone w ustawie