Tworzenie nowych parków narodowych, jak i rozszerzanie granic już istniejących nie powinno być wetowane przez samorządy.
Gminy, na których terenie znajduje się park narodowy, lub te, w których planuje się jego utworzenie, będą jedynie przedstawiać swoje opinie na ten temat, i nie będą to opinie wiążące. Wynika to z projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, którego pierwsze czytanie odbędzie się na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu.
Zmiana spowoduje, że gminy zamiast wyrażać zgodę na utworzenie parku narodowego, będą jedynie opiniować takie projekty. Z pozoru mała zmiana, jednak jest istotna, gdyż dziś brak zgody samorządu blokuje poszerzanie areałów chronionych ze względu na walory przyrodnicze. Zdaniem autorów obywatelskiego projektu noweli zmiana jest konieczna, gdyż podczas obowiązywania obecnych przepisów nie powstał w Polsce żaden nowy park narodowy.
Obywatelski projekt noweli popiera Ministerstwo Środowiska.
– Zmiana umożliwiłaby m.in. łatwiejszą realizację stanowiska rządu dotyczącego powiększania parków narodowych w Polsce – mówi Magdalena Sikorska, rzeczniczka Ministerstwa Środowiska. Wskazuje, że resort środowiska ma już doświadczenia związane z nieudaną próbą powiększenia obszaru Białowieskiego Parku Narodowego. Skończyło się ono fiaskiem po tym, jak gminy Hajnówka i Narewka nie wydały zgody na poszerzenie parku, a kolejna gmina – Białowieża – nie podjęła decyzji w tej sprawie.
Obywatelski projekt zakłada, że nie tylko utworzenie parku narodowego czy zmiana jego granic, ale nawet jego likwidacja nastąpi jedynie po zaopiniowaniu projektu rozporządzenia w tej sprawie przez samorządy oraz Państwową Radę Ochrony Przyrody. Również obywatele za pośrednictwem organizacji pozarządowych czy stowarzyszeń będą mogli przedstawić swoje stanowisko. W przypadku gdy żadna z uprawnionych do opiniowania stron nie przedstawi stanowiska w wyznaczonym terminie 30 dni, będzie to uznane za brak zastrzeżeń co do tych planów.
W obecnym stanie prawnym wystarczy, że choć jeden ze szczebli samorządowych – gmina, powiat czy województwo – wyrazi sprzeciw, by zmiana granic parku stała się niemożliwa.
Etap legislacyjny
Projekt