Wójt gminy ma już 72 lata i ze względu na swój wiek zastanawia się, czy podjąć decyzję o ponownym kandydowaniu podczas jesiennych wyborów. Do kiedy musi się zdecydować?
Bartosz Bator adwokat
Szczegółowe informacje dotyczące zgłaszania kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta zawiera ustawa z 5 listopada 2011 r. kodeks wyborczy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 754 ze zm.).
Kluczowy dla określenia kwestii, kiedy potencjalny kandydat na wójta powinien się zgłosić, jest fakt ogłoszenia samych wyborów. Dopiero bowiem gdy wiadomo, kiedy wybory się odbędą, można określić, do kiedy trzeba zgłaszać swoje kandydatury.
Wybory wójtów zarządza w drodze rozporządzenia prezes Rady Ministrów łącznie z wyborami do rad gmin w trybie określonym w art. 371 kodeksu wyborczego. Wybory do rad zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji.
Prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej wyznacza, w drodze rozporządzenia, datę wyborów oraz określa dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych przewidzianych w kodeksie (kalendarz wyborczy). Rozporządzenie podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości i ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej nie później niż w terminie 2 dni od dnia zarządzenia wyborów.
Prawo zgłaszania kandydatów na wójta przysługuje partiom politycznym i koalicjom partii politycznych, stowarzyszeniom i organizacjom społecznym oraz wyborcom. Kandydatów na wójta zgłasza się do gminnej komisji wyborczej najpóźniej w 25. dniu przed dniem wyborów do godziny 24. Tak stanowi art. 478 par. 3 kodeksu wyborczego. Kandydat na wójta nie może jednocześnie kandydować na wójta w innej gminie, do rady powiatu ani do sejmiku województwa. Może natomiast kandydować do rady gminy, ale tylko na obszarze tej, w której kandyduje na wójta.