statystyki

Za uszkodzenie auta przez zaniedbane drzewo w pasie drogowym odpowie gmina

autor: Marcin Nagórek14.11.2017, 19:00
Samochód, drzewo

W gestii gminy leży zapewnienie należytego stanu drogi publicznej na jej terenie, w tym w zakresie zieleni przydrożnej.źródło: ShutterStock

W czasie postoju na gminnej ulicy spadł na nasz firmowy pojazd konar z drzewa rosnącego w pasie drogowym. Tego dnia nie było wiatru. Doszło do uszkodzeń, a naprawa pojazdu kosztowała ok. 5 tys. zł. Gmina twierdzi, że nie ponosi odpowiedzialności, bo kierowca mógł zaparkować w innym miejscu, a poza tym drzewo było zdrowe. Czy słusznie gmina odmawia wypłaty odszkodowania? Jak odzyskać koszty naprawy?

Prawdopodobnie stanowisko gminy jest błędne. Z podanego stanu faktycznego wynika bowiem, że pojazd przedsiębiorcy został uszkodzony wskutek samowolnego upadku konara drzewa. Skoro nie było wiatru, to zapewne warunki atmosferyczne nie miały wpływu na to zdarzenie. Co jednak najistotniejsze, wspomniane drzewo rosło w pasie drogowym pozostającym w zarządzie gminy. Takie ustalenia są istotne z punktu widzenia cywilnej odpowiedzialności gminy.

Są zaniedbania, jest szkoda

Gmina w tym wypadku może ponosić odpowiedzialność m.in. z art. 415 kodeksu cywilnego. Z przepisu tego wynika, że kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, jest zobowiązany do jej naprawienia. Niezależnie od powyższego, istotne znaczenie – w kontekście odpowiedzialności gminy – mają przepisy ustawy o drogach publicznych, a w szczególności na uwagę zasługuje art. 20 pkt 16. Przewiduje on, że do zadań zarządcy drogi (a takim jest gmina wobec dróg gminnych) należy utrzymywanie zieleni przydrożnej, w tym sadzenie i usuwanie drzew oraz krzewów. Warto też dodać, że katalog zadań zarządcy drogi (tu gminy) jest zbiorem otwartym, co wynika z treści ww. przepisu. Natomiast w art. 4 pkt 20 ww. ustawy zdefiniowano utrzymywanie zieleni jako wykonywanie robót konserwacyjnych, porządkowych i innych zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody ruchu.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jan(2017-11-14 22:36) Zgłoś naruszenie 00

    Wystarczy powalczyc i można wygrać https://remont.biz.pl/

    Odpowiedz
  • raba(2017-11-14 23:39) Zgłoś naruszenie 00

    Ma zapłacić gmina czyli wspólnota samorządowa (mieszkańcy zamieszkujący na obszarze gminy i przedsiębiorcy prowadzący na niej działalność). A odpowiedzialność Skarbu Państwa i jego organów?. Dlaczego drzewa rosnące w pasie drogowym dróg publicznych są szczególnie chronione. Aby wyciąć jakiekolwiek drzewo gmina musi uzyskać zgodę Starosty poprzedzoną uzgodnieniem z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Kto z tą instytucją miał cokolwiek do czynienia to wie jacy nawiedzeni ludzie w nich pracują. Teoretycy ochrony przyrody. Najlepiej kazaliby rozebrać budynki żeby zmienić trasę projektowanej drogi aby ochronić jakiś schorowane drzewo z którego spadają konary na ulicę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane