statystyki

Tradycyjna poczta odeszła do lamusa. A co gdy urzędnik o tym zapomni

autor: Dariusz Szostek11.08.2017, 16:00
Nowelizacja z 7 kwietnia 2017 r. ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 935), która weszła w życie 1 czerwca br., niesie ze sobą wiele bardzo poważnych i istotnych zmian, wprowadzając wiele nieistniejących dotychczas instytucji oraz konstrukcji prawnych.

Nowelizacja z 7 kwietnia 2017 r. ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 935), która weszła w życie 1 czerwca br., niesie ze sobą wiele bardzo poważnych i istotnych zmian, wprowadzając wiele nieistniejących dotychczas instytucji oraz konstrukcji prawnych.źródło: ShutterStock

Czy od wejścia w życie nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego podmioty publiczne mają obowiązek prowadzenia korespondencji wyłącznie elektronicznie? Czy dopuszczalne i skuteczne jest doręczanie przez organ innym organom administracji publicznej tradycyjnie, przez operatora pocztowego? Jakie konsekwencje pociąga za sobą naruszenie nowego przepisu?

Reklama


Nowelizacja z 7 kwietnia 2017 r. ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 935), która weszła w życie 1 czerwca br., niesie ze sobą wiele bardzo poważnych i istotnych zmian, wprowadzając wiele nieistniejących dotychczas instytucji oraz konstrukcji prawnych. Ich obszerność oraz waga, przy bardzo krótkim vacatio legis, mogły spowodować niezauważenie jednego drobnego, ale istotnego dla sposobu funkcjonowania przynajmniej części administracji, nowego artykułu 392 k.p.a.

Ze skrzynki na skrzynkę

Zgodnie z ww. przepisem, w przypadku gdy stroną lub innym uczestnikiem postępowania jest podmiot publiczny zobowiązany do udostępniania i obsługi elektronicznej skrzynki podawczej na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania, doręczanie dokonuje się na elektroniczną skrzynkę tego podmiotu. Artykułu 391 nie stosuje się. Należy zadać pytanie, co ten, wydawałoby się prosty przepis, wskazujący, że pisma należy składać na elektroniczną skrzynkę podawczą podmiotu publicznego, w praktyce oznacza dla administracji? Czy w związku z art. 392 k.p.a. dopuszczalne jest i skuteczne doręczanie przez organ innym organom administracji publicznej tradycyjnie, przez operatora pocztowego?

Polski ustawodawca, wprowadzając art. 392 wyłączył w zakresie administracji publicznej art. 391, zgodnie z którym doręczanie elektroniczne następuje, gdy podanie (w znaczeniu definicji z art. 63 k.p.a., a więc w praktyce każde pismo) przez stronę lub uczestnika postępowania zostaje złożone w formie dokumentu elektronicznego drogą elektroniczną, na wniosek składającego lub za jego zgodą. Oznacza to, że w zakresie obowiązywania art. 392 powyższe przesłanki nie muszą być spełnione. A organ samoistnie na gruncie nowego przepisu, jeżeli adresatem jest podmiot publiczny zobowiązany do udostępniania elektronicznej skrzynki podawczej, ma obowiązek doręczania elektronicznego i to nie fakultatywnie, ale obligatoryjnie. Nie ma tu znaczenia brzmienie art. 39 k.p.a., zgodnie z którym organ administracji publicznej doręcza pisma za pokwitowaniem przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1113 ze zm.), przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione osoby lub organy. Przepisy te nie wykluczają się wzajemnie, odnoszą się bowiem do różnych grup podmiotów. Przepis art. 392 do organów publicznych mających obowiązek udostępniania elektronicznej skrzynki podawczej, a art. 39 oraz art. 391 k.p.a. do pozostałych podmiotów, które same mogą zadecydować co do sposobu im doręczania (tradycyjnego na papierze lub elektronicznego).

Inaczej niż przepis

Pomimo obowiązywania przepisu, praktyka bywa jednak odmienna, niż nakazuje nowy przepis i w dalszym ciągu organy doręczają sobie wzajemnie pisma w sposób tradycyjny na papierze na podstawie art. 39 k.p.a. W mojej ocenie takie doręczenie nie jest obarczone bezskutecznością (tak jak to mamy w przypadku naruszenia art. 391, kiedy w miejsce doręczenia elektronicznego następuje doręczenie tradycyjne, odnośnie do którego w razie nieodebrania nie możemy stosować skutku doręczenia zastępczego). Po pierwsze, organy administracji odbierają takie pisma (nie ma więc doręczenia zastępczego), po drugie, ani art. 392 k.p.a. ani inny przepis procedury administracyjnej nie przewiduje takiej sankcji.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Jak w Estonii...20 lat temu(2017-08-11 19:58) Zgłoś naruszenie 30

    Tam Państwo obligatoryjnie każdemu dorosłemu razem z PESELEM......daje skrzynke poczty elektronicznej i nie ma gadania że nie odebrał czy nie widział pisma do niego wysłanego bo może odebrać kiedy chce i jak chce.... To takie proste ....Dla Estończyka bo dla Polaka problem nierozwiązywalny to Abonament RTV. Wyobrażam sobie ile kasy by na to poszło , a i skomlikowano by wszystko do potęgi n-tej.

    Odpowiedz
  • dw5(2017-08-11 21:36) Zgłoś naruszenie 20

    A co jeśli do pisma z organu do organu trza dołączyć załącznik np. w postaci segregatora papierowych akt postępowania? Pismo przewodnie posłać elektronicznie a akta tradycyjnie, może jeszcze bez pisma przewodniego, które poszło cyfrowo? Tylko jak ma się w tym zorientować adresat, który dziennie odbiera kilkaset przesyłek (przykładowo urząd wojewodzki). A może pismo elektroniczne jednak drukować i dołączać do przesyłanych "fizycznie" akt, ale po co w takim razie dublowac czynności i słać coś dla zasady elektonicznie, jeśli i tak poszło "w realu".

    Odpowiedz
  • nocóż(2017-08-11 20:32) Zgłoś naruszenie 13

    Widocznie tam nie zaKODowano wrzasku - żeby było tak jak było...

    Odpowiedz
  • A(2017-08-12 00:02) Zgłoś naruszenie 11

    Ble ble ble.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama