statystyki

Wsparcie dla średnich miast to nie tylko pieniądze, lecz także wiedza i doradztwo

autor: Paweł Sikora02.08.2017, 09:06; Aktualizacja: 02.08.2017, 11:36
225 - tyle jest w Polsce średnich miast

225 - tyle jest w Polsce średnich miastźródło: ShutterStock

- Pakiet pomocowy nie jest panaceum na wszystkie bolączki. Z pewnością jednak stwarza szansę na szybszy rozwój, a to, czy zostanie ona wykorzystana, w największej mierze zależy od tych, do których jest adresowany - mówi w wywiadzie dla DGP Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Dlaczego rząd chce pomóc akurat średnim miastom?

Tempo rozwoju średnich miast jest słabsze niż wojewódzkich. Wpływ na to mają różne czynniki. To spadek liczby miejsc pracy, mniejsza zdolność do przyciągania inwestycji czy depopulacja. Na trudną sytuację tych miast zwrócono uwagę w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), której jednym ze sztandarowych celów jest rozwój zrównoważony terytorialnie. Z punktu widzenia ministerstwa ważne jest, by polityka regionalna uruchamiała nieuwolnione dotychczas potencjały na obszarach oddalonych od wielkich miast i centrów gospodarczych. Dlatego kładziemy nacisk na włączenie mniejszych ośrodków w procesy rozwojowe. Oznacza to np. niwelowanie różnic w dostępie mieszkańców do usług publicznych i rynku pracy, rozwój rynków lokalnych, w tym zachęt dla inwestorów, promowanie przedsiębiorczości i mobilności zawodowej.

A co z pozostałymi miastami? W końcu nie tylko średniaki nie nadążają...

Spójność społeczna i terytorialna, jako jeden z filarów SOR, ma na celu wykorzystanie potencjałów lokalnych gospodarek i likwidację barier w rozwoju poszczególnych terytoriów. Fakt, że kierujemy pomoc do średnich miast, nie oznacza, że rządowa strategia pomija ośrodki mniejsze. Przeciwnie – identyfikuje ona problemy miast małych i obszarów wiejskich i proponuje instrumenty wspierające ich rozwój oraz przeciwdziałające marginalizacji. SOR jest strategią zrównoważonego rozwoju, równomiernie obejmującego obszar całego kraju. Pakiet dla miast średnich jest tylko jednym z jej elementów.

Czy plan pomoże zahamować odpływ mieszkańców?

Z całą pewnością kluczową rolę pełnią władze lokalne. Jeśli mają ambitną wizję rozwoju miasta, odpowiadającą na potrzeby mieszkańców i z konsekwencją ją realizują, to z całą pewnością możliwe jest zahamowanie tego odpływu. Narzędzia oferowane w ramach Pakietu dla średnich miast mogą być wykorzystane w zależności od potrzeb danego samorządu – do przyciągania inwestorów, inspirowania współpracy przedsiębiorców i placówek edukacyjnych czy tworzenia atrakcyjnej przestrzeni do życia.

Czy inne programy, choćby „Mieszkanie plus”, rząd zamierza korelować z pakietem?


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane