statystyki

Ile miejsca przeznaczyć pod zabudowę i jak to określić zgodnie z prawem

autor: Maciej J. Nowak15.07.2017, 07:30
budowa, dom, nieruchomości

Uchwalenie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wymaga przeprowadzenia bilansu terenów.źródło: ShutterStock

Uchwalenie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wymaga przeprowadzenia bilansu terenów. Braki w tej analizie skutkować mogą uchyleniem studium.

Zagadnienia związane z szerszą ochroną przestrzeni przed niekontrolowaną zabudową dyskutowane są w gminach w znacznie szerszym stopniu od czasu, gdy zaczęła obowiązywać ustawa z 9 października 2015 r. o rewitalizacji (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1023). Wprowadziła ona bowiem wymóg realizacji licznych dodatkowych analiz, zwłaszcza przy okazji sporządzania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiany.

Bez konsultacji, ale nie ogólnikowo

Analizy nie mogą być też nadmiernie ogólnikowe – muszą odnosić się do konkretnych problemów danej gminy. Omawianym dziś problemem zajął się szerzej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 13 września 2016 r. (sygn. akt II SA/Ol 800/16, LEX). Uznał on, że kwestie objęte niniejszymi zagadnieniami wiążą się z zadaniami własnymi gminy. Gmina bowiem musi dokonać samodzielnie analizy wspomnianych zagadnień i mogą one stanowić podstawę dla konkretnych uregulowań zawartych w studium, w tym uregulowań powiązanych z możliwością przeznaczania kolejnych terenów pod nową zabudowę.

Należy podzielić zdanie sądu, że analizy nie wymagają konsultacji ani uzgodnień z innymi organami. Nie można jednak zgodzić się z tym, że dokumentacja taka nie będzie niezbędna przy rozpoczęciu procedury uchwalania zmiany studium. Przyjęcie, że dokumentacja taka nie byłaby potrzebna, jest bowiem równoznaczne z uznaniem, iż o skali prowadzonych analiz decydują arbitralnie organy gminy i możliwe byłoby zupełne pominięcie tych analiz.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane