statystyki

Firma odpowiada również za potencjalne narażenie pracownika na niebezpieczeństwo

autor: Sebastian Kryczka17.03.2016, 09:20; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:49
BHP, praca, bezpieczeństwo, robotnik

Zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy jest obowiązkiem pracodawcy o charakterze bezwzględnym.źródło: ShutterStock

Pracodawca prowadzi firmę budowlaną. Otrzymał pilne zlecenie przeprowadzenia prac remontowych na wysokości od swojego strategicznego kontrahenta. W związku z tym, że w danym momencie nie dysponował sprzętem zabezpieczającym pracowników przed upadkiem z wysokości, do jego wykonania skierował najbardziej doświadczonych, wskazując, że środki ochronne zostaną im dostarczone najszybciej, jak to będzie możliwe. Czy działanie pracodawcy było legalne? Jeśli nie, jakie sankcje mu za to grożą i czy zatrudnieni mogli odmówić rozpoczęcia prac?

EKSPERT RADZI

Zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy jest obowiązkiem pracodawcy o charakterze bezwzględnym. Dotyczy to szczególnie prac o dużym ryzyku wystąpienia wypadku przy pracy – takich jak prace na wysokości. Pracodawca, niezależnie od pilności zlecenia i rangi podmiotu zlecającego, nie miał prawa skierować zatrudnionych do prac na wysokości bez wymaganych zabezpieczeń. Doświadczenie pracowników nie ma w tym wypadku znaczenia z punktu widzenia jego odpowiedzialności.

Prawo do pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach oraz skorelowane z nim obowiązki pracodawcy należą do podstawowych zasad prawa pracy. Powinnością pracodawcy jest w szczególności ochrona zdrowia i życia zatrudnionych przez zapewnienie im bezpiecznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Kwestia bezpieczeństwa pracy nabiera szczególnego znaczenia w przypadku prac, których wykonywanie wiąże się dla pracownika z dużymi zagrożeniami. Do prac szczególnie niebezpiecznych zalicza się m.in. prace na wysokości. W ich przypadku obowiązkiem pracodawcy jest nieodpłatne wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej. Oprócz ich zapewnienia niezbędne jest również poinformowanie pracowników o sposobach posługiwania się nimi. Do podstawowego sprzętu chroniącego pracowników przed upadkiem z wysokości należy zaliczyć: uprzęże, w tym szelki bezpieczeństwa, oraz pasy biodrowe i linki bezpieczeństwa. Należy więc uznać, że pracodawca nie powinien w żadnym wypadku wydać polecenia wykonywania pracy na wysokości, jeśli nie ma możliwości zapewnienia pracownikom należytego poziomu zabezpieczeń.

W zależności od stażu pracy i praktyki w danym zawodzie pracownicy mają mniejsze lub większe doświadczenie zawodowe. Przepisy nie uzależniają jednak realizacji obowiązku zapewnienia pracownikom bezpiecznej pracy od ich stażu zawodowego czy doświadczenia. Nie można zatem przyjąć, że osoba z większym doświadczeniem może mieć zapewniony mniejszy standard w zakresie np. środków ochrony indywidualnej. Jest to czynnik, który może oczywiście mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo pracy z uwagi na długą i dobrą znajomość wykonywanych obowiązków i zagrożeń, jakie się z nimi wiążą – co oczywiście nie oznacza, że zagrożenia związane z pracą zostały wyeliminowane. Niezależnie od stopnia doświadczenia upadek z wysokości kończy się podobnie – zarówno dla pracownika nowo przyjętego do pracy, jak i takiego, który pracuje na rusztowaniach od 20 lat.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane