statystyki

Szybszy powrót do pracy po chorobie wymaga zgody lekarza

autor: Maciej Ambroziewicz04.02.2016, 10:26; Aktualizacja: 04.02.2016, 10:49
Lekarz, zdrowie, szpital

Pracownik może również wrócić do pracy, jeśli zwolnienie zostanie skrócone w trybie art. 59 ustawy zasiłkowejźródło: ShutterStock

Czy jest dopuszczalne, aby pracownik będący na zwolnieniu lekarskim, które zostało wystawione na dwa miesiące, po 30 dniach je przerwał i wrócił do pracy? Zatrudniony twierdzi, że dobrze się czuje i chciałby kontynuować pracę nad projektem. Czy możemy dopuścić go do pracy?

reklama


reklama


W okresie orzeczonej przez lekarza niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik nie może wykonywać pracy zarobkowej ani wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Wynika to z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa), zgodnie z którym ubezpieczony wykonujący pracę zarobkową w okresie niezdolności do pracy lub wykorzystujący zwolnienie w sposób sprzeczny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Stosownie do postanowień art. 68 ust. 1 tej ustawy, kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz formalną kontrolę zaświadczeń lekarskich mogą przeprowadzać:


Pozostało jeszcze 72% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

reklama