statystyki

Utrata prawa do wykonywania zawodu: Kto może trafić na zawodową czarną listę

autor: Urszula Mirowska-Łoskot25.01.2016, 19:00
Od 18 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy, które określają sposób przekazywania informacji o kwalifikacjach zawodowych pracowników.

Od 18 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy, które określają sposób przekazywania informacji o kwalifikacjach zawodowych pracowników.źródło: ShutterStock

Informacje o osobach, które utraciły prawo do wykonywania zawodu albo posługiwały się fałszywymi dyplomami, trafą do europejskiej bazy. Jeśli ktoś uzna, że dane są nieprawdziwe, będzie mógł starać się o ich sprostowanie

Czy zakaz obejmie tylko Polskę

Wobec mnie toczy się postępowanie dyscyplinarne. Obawiam się, że mogę stracić prawo do wykonywania zawodu regulowanego. Zrezygnowałem już z pracy. Planuję wyjechać za granicę, aby znaleźć zatrudnienie. Czy jeżeli stracę uprawnienia do wykonywania zawodu w Polce, będę mógł go wykonywać w innym państwie UE?

NIE

Od 18 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy, które określają sposób przekazywania informacji o kwalifikacjach zawodowych pracowników. Wynika z nich, że Polska będzie zobowiązana do przesyłania informacji, czy dana osoba posiada odpowiednie uprawnienia. Dane te prześle za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym – IMI. Właściwymi organami do udzielania wiadomości są te, które zajmują się uznawaniem kwalifikacji zawodowych w określonych profesjach (są to m.in. ministerstwa, urzędy, samorządy zawodowe). Obecnie w Polsce jest ich ok. 130. Natomiast do zawodów regulowanych w Polsce zaliczają się m.in. takie, jak pielęgniarze, farmaceuci, fizjoterapeuci, przewodnicy górscy, prawnicy, nauczyciele czy lekarze.

Podstawa prawna

Art. 54 ustawy z 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. z 2016 r. poz. 65).

Czy Polska prześle dane automatycznie

Mam ograniczone prawo do wykonywania zawodu. Czy taka informacja z zasady znajdzie się w europejskim systemie informacji IMI?

NIE

Istnieją dwie możliwości. Zainteresowany organ państwa członkowskiego może wystąpić do polskiej instytucji, która odpowiada za daną profesję o informacje na temat postępowań dyscyplinarnych lub prawomocnie zakończonych postępowaniach karnych oraz innych istotnych okolicznościach, które mogą wywierać skutki na prawo wykonywania zawodu albo działalności regulowanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast w przypadku osób wykonujących profesje, które mają wpływ na bezpieczeństwo pacjentów albo są związane z edukacją osób małoletnich, w tym opieką nad dziećmi i wczesną edukacją, w stosunku do których orzeczono zakaz, zawieszenie, ograniczenie albo pozbawienie prawa wykonywania zawodu, polski organ przekazuje te dane instytucjom państw członkowskich, w trybie ostrzeżenia. Dotyczy to zatem m.in. lekarzy czy nauczycieli. Pełny katalog profesji, których ten wymóg obejmie, zostanie określony w rozporządzeniu Rady Ministrów, w celu uniknięcia wątpliwości.

W IMI znajdą się informacje o: tożsamości osoby, zawodzie, którego dotyczy orzeczenie, organie, który je wydał. Ponadto dane będą dotyczyły również m.in. zakresu i okresu obowiązywania ograniczenia prawa wykonywania profesji.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane