statystyki

Za jakie szkody wyrządzone firmie pracownik odpowiada finansowo

autor: Mariusz Stępień14.01.2016, 18:00
Czy szef może ustalić wyższą karę umowną?

Czy szef może ustalić wyższą karę umowną?źródło: ShutterStock

Zatrudniony ponosi odpowiedzialność za straty materialne zakładu na zasadach określonych w kodeksie pracy. Nawet jeśli wcześniej własnym podpisem potwierdził przyjęcie ostrzejszych warunków.

Czy można żądać pełnej rekompensaty strat

Niechcący zniszczyłam stojącą na korytarzu bardzo drogą kserokopiarkę. Pracodawca zapowiedział, że potrąci mi za nią z pensji, bo w umowie o odpowiedzialności materialnej, jaką podpisałam razem z umową o pracę, zobowiązałam się, że wszystkie ewentualne szkody, jakie wyrządzę w trakcie pracy, pokryję w całości. Czy faktycznie szef może zmusić mnie, żebym odkupiła zniszczony sprzęt?

NIE

Zapis o obowiązku zrekompensowania pracodawcy każdej szkody w pełnej wysokości w mieniu, które nie zostało mu powierzone, nie wiąże pracownika. Zgodnie z art. 18 k.p. postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Zatem nawet jeśli pracodawca takie mniej korzystne zapisy wprowadzi, są one nieważne, a zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.

Użyty w cytowanym przepisie zwrot „postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy”, należy rozumieć szeroko, jako wszelkie czynności stron, których celem jest kształtowanie treści stosunku pracy. Zasada wyrażona w art. 18 k.p. ma więc odpowiednie zastosowanie do różnego rodzaju aneksów i dodatkowych umów związanych ze stosunkiem pracy, a zatem także do umowy o odpowiedzialności materialnej pracowników.

Gdy pracownik wyrządził szkodę w mieniu niepowierzonym (do wyliczenia lub z obowiązkiem zwrotu) i wyrządził ją nieumyślnie, odszkodowanie, jakiego z tego tytułu ma prawo zażądać od niego pracodawca, nie może przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego mu w dniu wyrządzenia szkody (art. 119 k.p.). I nie zmienia tego fakt, iż umowa ustanawia inne mniej korzystne dla podwładnego reguły.

Podstawa prawna

Art. 18, art. 119–120 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane