statystyki

Rewolucja w urzędach. Trzynastek i innych przywilejów nie będzie

autor: Artur Radwan05.11.2015, 07:20; Aktualizacja: 05.11.2015, 13:29
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstał oficjalny dokument, który rekomenduje likwidację stałych dodatków, w tym trzynastki, w administracji rządowej.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstał oficjalny dokument, który rekomenduje likwidację stałych dodatków, w tym trzynastki, w administracji rządowej. źródło: ShutterStock

Likwidacja stałych dodatków, a także zmniejszenie wysokości odpraw emerytalnych i nagrody jubileuszowej doprowadzą do lawinowych odejść doświadczonych pracowników.

reklama


reklama


W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstał oficjalny dokument, który rekomenduje likwidację stałych dodatków, w tym trzynastki, w administracji rządowej. Na tak odważny krok zdecydowała się obecna szefowa służby cywilnej Claudia Torres-Bartyzel. Co więcej, od propozycji zawartych w specjalnym raporcie, do którego jako pierwszy dotarł DGP, nie odcinają się przedstawiciele PiS. – Nie przekreślam tego dokumentu, choć uważam, że wymaga on głębokiej dyskusji. Przeanalizowanie systemu wynagradzania urzędników wydaje się bowiem konieczne – stwierdza Artur Górski, poseł PiS i członek Rady Służby Cywilnej.

– Jest tylko pytanie, dlaczego szefowa służby cywilnej z takimi rewolucyjnymi propozycjami nie chciała zaczekać do powołania nowego rządu – zastanawia się prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, autorka komentarza do ustawy o służbie cywilnej, członek Rady Służby Cywilnej.

Z kolei niezależni eksperci podkreślają, że rozpoczęcie dyskusji nt. zmian w administracji jest na rękę Zjednoczonej Prawicy. – Wydaje mi się, że chęć reformowania służby cywilnej przez jej obecnego szefa będzie mocnym argumentem dla nowego rządu do wprowadzenia także innych propozycji, czyli dla umieszczania na kierowniczych stanowiskach zaufanych ludzi – komentuje dr Stefan Płażek adwokat, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

(Nie)dobry system

Z raportu szefa służby cywilnej wynika, że trzeba zmodernizować przede wszystkim system wynagradzania urzędników, aby miał on bardziej charakter motywacyjny. Przy czym wzrost płac byłby uzależniony od dynamiki PKB (obecnie podwyżki nie są powiązane z koniunkturą gospodarczą i sytuacją na rynku pracy), a także byłby powiązany z wynikami oceny okresowej pracownika. Zniknąłby natomiast całkowicie dodatek stażowy, który obecnie się przyznaje tylko za wysługę lat, nie biorąc zupełnie pod uwagę zaangażowania urzędnika. Kolejna propozycja mówi o likwidacji trzynastki – pieniądze z niej miałyby zasilić fundusz wynagrodzeń – z tych środków dyrektorzy generalni mogliby np. przyznawać dodatek zadaniowy i nagrody. Ponadto szefowa służby cywilnej proponuje wprowadzenie tzw. rozporządzenia prowizyjnego. To w nim mają być określone kryteria uprawniające do wyższego wynagrodzenia.

Zmiany mają też dotknąć nagrody jubileuszowej, która w przyszłości ma się nazywać „bonusem za lojalność”. Ma być mniej progów jej przyznawania (obecnie jest sześć), ponadto zmniejszeniu ma ulec wysokość wypłat (obecnie najwyższą nagroda wynosi aż 400 proc. miesięcznego wynagrodzenia). Porządek ma być zrobiony również z odprawą emerytalno-rentową. Teraz przysługuje w wysokości trzech pensji, a jeśli pracownik przepracował w służbie cywilnej co najmniej 20 lat, należy mu się dwukrotnie więcej. Po zmianach zostanie ona zmniejszona.

Propozycje szefowej służby cywilnej już budzą obawy wśród urzędników. – Istnieje ryzyko, że starsi pracownicy przed wprowadzeniem tego typu zmian będą chcieli wcześniej odchodzić na emeryturę – zauważa Eliza Wójcik, dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości. – Obawiam się odpływu doświadczonych urzędników – dodaje.

Eksperci wskazują też na inne niebezpieczeństwa. – Wszyscy dobrze pamiętają, że obiecywano służbie cywilnej więcej pieniędzy po przeprowadzeniu wartościowania stanowisk. Gdy już to zrobiono, nikt ich nie zobaczył. Podobnie może być ze stałymi dodatkami, zaoszczędzone pieniądze mogą zniknąć – przestrzega prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek.

Zmiany w zatrudnieniu

W raporcie jest też propozycja umożliwienia awansu na dyrektorskie stanowiska bez przeprowadzania konkursu, chodzi o tzw. awanse wewnętrzne. Z badań bowiem wynika, że blisko 70 proc. ogłaszanych procedur i tak wygrywają osoby, które wcześniej czasowo kierują daną strukturą z poziomu zastępcy. Nie jest też wykluczone, że służba cywilna otworzy się na menedżerów średniego i wysokiego szczebla z rynku prywatnego, którzy są świetnymi specjalistami, ale nie mają doświadczenia w administracji państwowej.

– Wprowadzenie takich zmian wcześniej czy później będzie się wiązało z reformą zatrudniania i wynagradzania w całej administracji państwowej – stwierdza dr Stefan Płażek, adwokat. Podkreśla jednak, że system wynagradzania i zatrudniania w całej administracji powinien być spójny.

Największego oporu przy wprowadzaniu nowych rozwiązań należy się spodziewać po stronie organizacji związkowych. – Na miejscu szefowej służby cywilnej bardziej bym się martwił o swoje stanowisko, niż o przyszłość administracji państwowej – kwituje Robert Barabasz, szef Sekcji Krajowej Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ „Solidarność”. 

Claudia Torres-Bartyzel szef służby cywilnej

Claudia Torres-Bartyzel szef służby cywilnej

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Musimy zacząć dyskutować o zmianach w służbie cywilnej

Ocena skutków regulacji ex post to nowe rozwiązanie. Wcześniej nie dokonywano tego rodzaju oceny funkcjonowania ustaw. Ustawa o służbie cywilnej znalazła się w pierwszej grupie przepisów rekomendowanych do objęcia tą procedurą.

Na czym polega ta nowa procedura. Otóż OSR ex post to ocena różnych aspektów funkcjonowania służby cywilnej od chwili wejścia w życie ustawy. Analizowano dokumenty (sprawozdania, badania, raporty, dane statystyczne) oraz opinie zgłaszane przez pracowników s.c., dyrektorów czy związki zawodowe. Z całej dokumentacji można wyciągnąć sporo ważnych wniosków. System zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej rozwinął się od 2008 r. Nowe rozwiązania ustawowe dostosowały przepisy do Konstytucji RP oraz prawa UE. Poprawiono jednolitość procedur zarządzania zasobami ludzkimi. Wprowadzono regulacje sprzyjające zatrudnianiu w służbie cywilnej osób z niepełnosprawnościami. Wśród wniosków nie brakuje również rekomendacji zmian – w sumie w 18 obszarach. Publikacja dokumentu nie powinna być mylona z projektem nowelizacji ustawy. To chłodna ocena, która jest dopiero wstępem do dyskusji, jak rozwiązać opisane niedoskonałości systemu służby cywilnej. Mam nadzieję, że OSR ex post rozpocznie otwarty i szeroki dialog wszystkich interesariuszy na temat funkcjonowania i kierunków zmian w służbie cywilnej. Ewentualne inicjatywy zmiany prawa powinny być efektem tego dialogu.

5 obecnych przywilejów urzędniczych GazetaPrawna.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Kalina(2015-11-05 18:30) Odpowiedz 311

    W takim razie proszę znieść zakaz dorabiania, trzynastka była rekompensatą. Nadto wprowadzić płatne nadgodziny i godną pensję.

  • Grzegorz(2015-11-05 22:10) Odpowiedz 251

    Najpierw zlikwidować wielomilionowe odprawy dla zwalnianych ministrów i prezesów spółek!

  • służba cywilna(2015-11-05 17:56) Odpowiedz 191

    Nie wierzę, aby politycy byli aż tak głupi. Od kilku lat byly zamrożone podwyżki, a teraz zamiast je wreszcie dać jak dają ulubieńcom (nauczyciele, górnicy itd.), chcą nam zabrać to, co powinno już dawno wejść w skład naszej i tak niskiej, jak na kompetencje i wykształcenie, pensji. Politycy mądrzy nigdy nie byli, ale próba ograbienia urzędników z dodatków brzmi jak ponury żart. Oby była gwoździem do ich politycznej trumny.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Pracodawca(2015-11-05 18:26) Odpowiedz 160

    Pani Claudio - jak już Pani odejdzie ze stołka (oby jak najszybciej), zapraszam do urzędu na stanowisko referenta ds. wprowadzania danych (pensja 2000 zł brutto miesięcznie). Wtedy inaczej Pani "zaśpiewa"

  • Emerzbych(2015-11-05 23:10) Odpowiedz 140

    Poseł Górski to ten od rozbitego melexa? Miże wpierw likwidacja 13 i 14 pensji górników. Ja mam 1680 zł netto i co jeszcze zabrać. Nic dziwnego że POprzegrało.

  • Jurant(2015-11-05 14:55) Odpowiedz 100

    Za chwile nie będzie miał kto tego bałaganu ciągnąć. Kapica smrodu narobił i baju baju a my nie dość że żadnej podwyżki nie dostaliśmy od wielu lat to teraz znowu nas kroją. Oby się nie przeliczyli jak nie będzie miał kto im pracować. Sami kokosy zbijają a tym co się należy i ledwo wiążą koniec z końcem szmatą w pysk . Tak robią tylko świnie.

  • Ola(2015-11-05 19:20) Odpowiedz 90

    Jezeli stanowiska dyrektorskie blokowane sa przez emerytow pod 70 -tke to czas najwyzszy aby odeszli i zwolnili miejsca pracy dla osob mlodszych.

  • ktoś(2015-11-05 17:50) Odpowiedz 80

    Pani Claudia rozpoczęła pracę zawodową jako doradca ministra potem była dyrektorem ...itd (wikipedia)- i z tym przede wszystkim należy skończyć z finansowaniem etatów różnej maści doradców z zerowym doświadczeniem zawodowym we wszystkich instytucjach państwowych i zarządzaniem dużymi strukturami przez osoby z wątpliwą znajomością praktyczną tematu.

  • też urzędnik1(2015-11-05 18:57) Odpowiedz 81

    Pani Torres, pani to chyba na głowę upadła. Ile Pani zarabia co miesiąc za takie analizy, koncepcje, projekty, rekomendacje etc. Zarabiając krocie pieniądze na tym stanowisku, to w pierwszej kolejności Pani powinna sobie odebrać te stałe dodatki i premie. Co pani zrobiła, aby zamrożenie płac dla pracowników budżetówki, które trwa od kilkunastu lat w końcu odmrozić przynajmniej o wskaźnik inflacji. Oczywiście NIC!!!. Nie mówiąc o realnej podwyżce wynagrodzeń. Niech Pani przyjdzie popracować na kilka miesięcy do Urzędu Skarbowego za 1800-2500 zł, to dopiero Pani otworzy oczy ze zdziwienia, bo teraz z warszawki tego pani nie widzi i szybko pani zmieni robotę. A może o to chodzi, aby fachowcy odeszli. Liberalizm to liberalizm. Wtedy pani powie, jak to powiedziała była wicepremier tylko idiota pracowałby za 6000 zł. Niech pani zrezygnuje z tego stanowiska, ależ gdzie tam, bo pani wydaje się próbuje rozwalić te administrację, a nie jej naprawiać i motywować pracowników do pracy poprzez godziwe wynagrodzenie. WSTYD!!!

  • realista(2015-11-05 17:35) Odpowiedz 70

    Surowa - Ci młodzi już przychodzą do urzędu, z tym że uciekają z niego po kilku miesiącach, bo tyle czasu im wystarcza żeby się zorientować, że za 1.400 zł nie ma sensu zdrowia i nerwów tracić. Na ich miejsce przychodzą następni młodzi i.. najdalej za pół roku zwalniają miejsce kolejnym młodym ;-) Im większe miasto i lepszy rynek pracy, tym gorzej. W Warszawie i okolicach w skarbówce jest taka rotacja pracowników jak na przystanku tramwajowym w godzinach szczytu ;-)
    Znajomy zaraz po studiach pracował w urzędzie skarbowym. Powiedział, że jak dostał pierwszą wypłatę, to myślał, że to tygodniówka ;-) Zwolnił się po pół roku... A to było z 10lat temu - teraz jest dużo gorzej...

  • Rycin(2015-11-05 14:49) Odpowiedz 50

    Najpierw niech zabiora górnikom 16, 15. 14 a potem możemy rozmawiać o trzynastkach A nauczycielom roczne urlopy

  • jaaaa(2015-11-05 22:31) Odpowiedz 40

    Gratuluję urzędnikom że mają takich szefów, którzy dbają o nich i murem za nimi stoją ;-) masakra jakaś. Z tego co ja wiem to w skarbówkach zarabia się prawie najniższą krajową a pracownicy zostali już upodleni do granic możliwości i ani godnego wynagrodzenia nie mają ani szacunku u obywateli. A wszystkiemu też winna jest prasa radio i telewizja która pokazuje i wytyka tylko to co złe a nie widzi że i są rzeczy dobre a w wielu urzędników prawie krzyżem leży przed podatnikami.

  • feministka(2015-11-05 17:24) Odpowiedz 40

    Kobiety -nie dostaniecie za pracę trzynastek, nagród, jubileuszówek- macie rodzić dzieci- dostaniecie za każde 500zł miesięcznie. Praca się nie opłaca. TO NIENORMALNE I DŁUGOTERMINOWO SZKODLIWE

  • masakrator(2015-11-05 22:56) Odpowiedz 40

    wiadomo, tylko urzędnicy ministerialni i P. Kopacz maja piękne pensje, dodatki, nagrody bo co należy się prawda??? a ci który daleko od stolicy przez P. Tuska od 7 wiosen mają zamrożone w ramach ratowania budżetu to co gorsi są??? precz z wyzyskiem!!!

  • MD(2015-11-05 18:40) Odpowiedz 30

    To jak zwykle wielka manipulacja ludźmi. Najpierw PO mam nadzieję, ze partia PIS tego nie uczyni. W administracji pracować za 2500 zł netto wraz z wysługą lat w rozmiarze 28lat brak podwyzki przez 8 lat, stopień magistra, ( za swoje pieniądze, państwo nie pomogło- w takim wypadku jedno wyjście nawet w tym wieku po prostu wyjazd z tego państwa

  • Pegi(2015-11-05 20:22) Odpowiedz 20

    Śmiech człowieka ogarnia, jak czyta niektóre komentarze ludzi nie mających zielonego pojęcia o pracy w służbie cywilnej i piszących o nic nierobiących urzędnikach, którzy mają ileś tam przywilejów. Z doświadczenia wiem, że bardzo często opinie takie wygłaszają różnej maści pseudobiznesmeni po zawodówce, którzy w szkole mieli pod górkę. To jednak jakoś tam można zrozumieć i po prostu skwitować śmiechem. Gorzej gdy takie brednie wygłaszają ludzie uważający się za poważnych dziennikarzy w branżowych mediach lub właśnie, o zgrozo, ci którzy mają tą służbą kierować. Wtedy to już nie jest śmieszne, tylko skandaliczne. I powinno być z całą stanowczością tępione.

  • POLAK(2015-11-05 15:27) Odpowiedz 10

    niema sektorze prywatnym to czego ma być państwowym ludzie chyba są równi w POLSCE

  • EEEEEEEEE(2015-11-05 14:50) Odpowiedz 10

    DO "ANPOLADE:DLA KAŻEGO? TEGO CO PRZEPRACOWAŁ 25 LAT I TEGO CO 45 LAT

  • urzędas(2015-11-05 18:11) Odpowiedz 10

    do janek

    spokojną i bezpieczną? człowieku, czy ty kiedykolwiek chociaż tydzień przepracowałeś w urzędzie??? a służba to była u margrabiego w Janosiku a nie w XIX w w kraju należącym do EU. Puknij się w ten pusty ... I życzę aby komornik "przez pomyłkę" zajął twój dom i samochód zamiast sąsiadowi. wtedy będzie się zapie..,.. do tych darmozjadów - urzędników.

  • Kazik(2015-11-06 15:42) Odpowiedz 00

    Gorzej niż w komunie!!! Najlepiej wszystko zabierzcie!!! Niech ludzie głodują!!! Guzik prawda, że będą dostawać dodatki za wzorową pracę!!! Won od wysługi!!! Jak można ludziom zabierać dodatek za wysługę??? LUDZIE MAJĄ JUŻ DOSYĆ TYCH PRZEKRĘTÓW!!!