statystyki

Ruszają negocjacje zmian w prawie pracy. Na pierwszy ogień płaca minimalna

autor: Łukasz Guza02.11.2015, 07:27; Aktualizacja: 02.11.2015, 08:18
Zasady działania RDS

Zasady działania RDSźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rozszerzenie uprawnień do zrzeszania się w związki zawodowe i zasady wzrostu płacy minimalnej. To pierwsze tematy dla Rady Dialogu Społecznego.

Reklama


Reklama


Wszystko wskazuje, że wybory parlamentarne i zmiana ekipy rządzącej nie opóźnią w istotny sposób rozmów i konsultacji w sprawie zmian ważnych dla firm i pracowników. W najbliższy czwartek obradować będzie Prezydium Rady Dialogu Społecznego, a 18 listopada odbędzie się pierwsze posiedzenie plenarne nowego forum negocjacji rządu, pracodawców i związków zawodowych.

– Nie chcemy czekać z rozpoczęciem dialogu. Zależy nam na tym, aby pracę jak najszybciej rozpoczęły zespoły zajmujące się poszczególnymi dziedzinami polityki społecznej i sfery zatrudnienia. Kiedy zacznie funkcjonować nowy rząd, jego przedstawiciele zastąpią tych powołanych już przez Prezydenta RP – wskazuje Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” i RDS (tę drugą funkcję pełni z ramienia związków zawodowych; będzie ona piastowana rotacyjnie przez przedstawicieli wszystkich stron dialogu).

Tematów, jakie w pierwszym rzędzie może podjąć Rada, jest wiele. Priorytetami będą m.in. zmiany w ustawie o związkach zawodowych rozszerzające prawo zrzeszania się w takich organizacjach o samozatrudnionych i zleceniobiorców, propozycje dotyczące płacy minimalnej (np. dążenie do tego, aby wynosiła ona co najmniej połowę średniej pensji) oraz zmiany w zamówieniach publicznych w zakresie skuteczniejszych preferencji dla firm stosujących umowy pracę, a nie cywilnoprawne.

Pilne sprawy

O tym, że jedną z pierwszych spraw, jaką zajmie się RDS, będzie ta dotycząca zmian w ustawie o związkach zawodowych, przekonywał już obecny rząd. Wynikało to z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt K 1/13). Zgodnie z nim samozatrudnieni i pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych mają prawo do tworzenia zakładowych organizacji oraz przystępowania do nich. To istotna kwestia, bo zdaniem konstytucjonalistów dopóki przepisy ustawy nie zostaną zmienione, wspomniani zatrudnieni nadal nie mogą się zrzeszać.

– W tym zakresie powinniśmy także wrócić do rozmów na temat reprezentatywności związków. Cenię pluralizm związkowy, ale nie możemy dopuszczać do paraliżu dialogu na szczeblu zakładów, bo np. w jednej firmie działa 70 organizacji zakładowych – tłumaczy Piotr Duda.

Konsultacji w tej sprawie chcą także pracodawcy. – Trzeba dookreślić pojęcie reprezentatywności. Zmian, jakie należy wprowadzić w zbiorowym prawie pracy, jest więcej, ale sądzę, że należy wdrażać je stopniowo – twierdzi dr Monika Gładoch, radca prawny, kancelaria M. Gładoch Specjaliści Prawa Pracy, ekspert Pracodawców RP.

Tradycyjnie do zmiany typowane są też przepisy dotyczące czasu pracy. – Należałoby je uprościć. A jednocześnie można doprecyzować kwestie, które budzą wątpliwości, jak np. rekompensata za wykonywanie obowiązków w godzinach nadliczbowych oraz ponadwymiarowe świadczenie zadań przez niepełnoetatowców – uważa Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ.

Więcej wątpliwości może budzić kwestia elastycznego czasu pracy. Program PiS, który wygrał wybory i sformułuje nowy rząd, zakłada rezygnację z możliwości wydłużania okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy (wprowadzono ją w 2013 r.). Obecnie obowiązującego rozwiązania będą bronić pracodawcy. – Nie jest ono nadużywane, a firmy stosują je zgodnie z przepisami. Nie ma powodu do rezygnacji z takich regulacji – uważa dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

– Możemy oczywiście rozmawiać na temat doprecyzowania tych rozwiązań, np. w zakresie konsultacji w sprawie wydłużania okresów rozliczeniowych prowadzonych ze związkami – dodaje dr Monika Gładoch.

Podkreśla, że czas pracy to jeden z trudniejszych tematów, z jakim przyjdzie się zmierzyć członkom RDS. Jej zdaniem zanim zostanie podjęty, warto zastanowić się nad nową koncepcją tych przepisów.

– Najpierw powinniśmy zdecydować, czy regulacje te obejmą coraz bardziej popularne, niestandardowe systemy pracy, np. jobsharing – dodaje ekspertka Pracodawców RP.

Wątek płacowy

Innym tematem rozmów w RDS będą zapewne propozycje, które politycy zgłaszali w trakcie ostatniej kampanii wyborczej. Często poruszanym zagadnieniem była płaca minimalna. Obie największe partie postulowały wprowadzenie stawki godzinowej najniższego wynagrodzenia w wysokości 12 zł. PiS złożył nawet w tej sprawie projekt do Sejmu (przewidujący taką stawkę dla zleceniobiorców wynagradzanych godzinowo). W programie tej partii zawarta jest też propozycja wprowadzenia rozwiązań, które zapewniłoby, że najniższa pensja osiągnie pułap połowy tej średniej.

– Taki mechanizm jest przewidziany w obywatelskim projekcie zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, który przygotowała NSZZ „Solidarność” – wskazuje Piotr Duda.

Sceptyczną opinię w tej sprawie przedstawiają pracodawcy.

– Płaca minimalna w ostatnich latach rosła szybko. Pracodawcy muszą mieć trochę czasu, aby dostosować się do tego. Skokowe zmiany nie wpłyną pozytywnie na rynek pracy – uważa dr Grzegorz Baczewski.

Inna formuła

Nowe forum dialogu społecznego otwiera przed jego uczestnikami także możliwość stosowania alternatywnych sposobów konsultowania lub negocjowania istotnych zmian w sferze zatrudnienia.

– Chciałbym, aby w ramach RDS działał doraźny zespół, który zająłby się zmianami w ustawie o zamówieniach publicznych. Dotychczasowe rekomendacje w sprawie stosowania klauzul społecznych przez zamawiających okazują się niewystarczające. Należy wypracować rozwiązanie, które spowoduje, że klauzule takie zostaną upowszechnione – wyjaśnia Piotr Duda.

Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem byłoby także funkcjonowanie branżowych zespołów ds. zatrudnienia, które funkcjonowałyby przy poszczególnych ministerstwach. Ich zadaniem byłoby wypracowywanie ważnych rozwiązań w kwestii warunków pracy w poszczególnych sektorach (np. zespół dotyczący pracowników oświaty działałby przy ministrze edukacji).

– Takie rozwiązanie usprawniłoby dialog społeczny – podsumowuje szef „Solidarności”. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • ŁODZIANIN(2015-11-02 12:07) Odpowiedz 10

  DLACZEGO SPRAWY PŁACOWE SA TRAKTOWANE WYBIÓRCZO ? TRZEBA DOPROWADZIC DO SYTUŁACJI GDZIE LUDZIE BEDA ZATRUDNIANI NA UMOWY ETATOWE . BARDZO POMOCNA I POTRZEBNA JEST USTAWA O ,,stawce minimalnej. " To uporządkuje płace ludzi ktorzy dzis nie sa zatrudniani na etat. Tylko zlecenie lub o dzieło.
  Stawka minimalna to powinien byc priorytet nawet przed kwestią płacy min. TRZEBA UCHWALIC USTAWE O STAWCE A WTEDY WIELE ZMIENI SIE NA LEPSZE DLA PRACOWNIOW nieetatowych

 • apis(2015-11-02 12:34) Odpowiedz 10

  A wiecie że do płacy minimalnej w zakładach zaliczają dodatek tzw Stażowy !!! i ludzie nadal mają płacę zasadniczą 1680zł .
  Dochodzi do tego że fachowiec jedzie na mniejszej stawce co młody pracownik.Trochę to niesprawiedliwe uważam.

 • Obywatel(2015-11-08 08:40) Odpowiedz 00

  OBNIżYć I UPROśCIć PODATKI ...TO JEST KLUCZ WSZYSTKICH KLUCZY BY OTWORZYć WSZYSTKIE DRZWI...ONI O TYM WIEDZA,ALE TEGO NIE CHCA ZROBIć...PYTAM DLACZEGO???

 • Pracownik(2015-11-09 08:15) Odpowiedz 00

  A gdzie obiecane emerytury po 40 latach bez względu na wiek ???

 • Pracownik(2015-11-09 08:17) Odpowiedz 00

  A gdzie obiecane emerytury po 40 latach składkowych bez względu na wiek ???

 • ewer(2015-11-02 12:34) Odpowiedz 00

  Agencje Ochrony - obligatoryjnie umowa-zlecenie i 5-6 zł/godz. hi hi hi hi.Jak się nie da oszukać to 2-3 umowy zlecenia i od 1 składki hi hi hi

 • pracownica(2016-07-07 17:34) Odpowiedz 00

  to prawda ze dodatek stazowy doliczaja i mamy najnisza krajowa i nawet premie najnisza krajowa powina byc i do niej powino byc doliczane stazowe i premie kazde dziecko otym by wiedzialo a oni jak nas robali tak rombia nas

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama