Grzywna i więzienie, czyli co grozi pracownikowi i pracodawcy za pracę na czarno

autor: Agnieszka Brzostek15.05.2015, 07:00; Aktualizacja: 15.05.2015, 08:39
rekrutacja, praca, pracownik

Inspektor pracy może skierować sprawę do właściwego sądu.źródło: ShutterStock

Za nielegalne zatrudnianie pracownika firma naraża się grzywnę z inspekcji pracy, ZUS i urzędu skarbowego. Natomiast sam pracownik, o ile nie jest zarejestrowany jako bezrobotny, nie powinien zostać obarczony sankcjami.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • bartek(2015-05-15 07:41) Zgłoś naruszenie 114

    Co grozi osobie. która wykonuje prace na czarno i nie odprowadza podatków ani nie płaci ZUS?

    Odpowiedz
  • prawnik - Szczecin(2015-05-15 08:19) Zgłoś naruszenie 02

    Do Bartek ___ Zapewne pytanie cwaniackie, związane z niepłaceniem alimentów albo jakimś innym długów. Co Ci grozi? Przede wszystkim niższa emerytura, pełno płatność, gdybyś zachorował i musiał leczyć w szpitalu/przychodni. Z drugiej strony nie jesteś wiarygodny także dla banków, jakbyś chciał wziąć jakiś kredyt.
    Za brak zaś uiszczenia podatku i wykazania przychodów w zeznaniu rocznym (wcześniej ma potrącać zaliczki na podatek płatnik), grozi Ci odpowiedzialność karno - skarbowa, a zatem wyrok skazujący, grzywna lub więzienie, a nadto obowiązek uiszczenia zaległego podatku z odsetkami liczonymi jak od zaległości podatkowych.

    Odpowiedz
  • OBALIC rzad przestepcow,glosowac na prawych(2015-05-15 09:06) Zgłoś naruszenie 02

    OBALIC antynarodowy rzad lewacko-libertynskich lajdakow I bedzie praca w Polsce legalna.
    Obalic lajdakow likwidujacych nasz narodowy majatek,fabryki,zaklady,cukrownie,szkoly,a ludzie sami utworza miejsca pracy I beda wspierac swoj kraj,a nie kieszenie bandytow PO,PSL,SLD,Palikociarni !
    24 Maja glosy na Prezydenta Polski I co,dalej bedziecie glosowac na lajdaka Komorowskiego,ktory podpisuje szkodlwe ustawy,w tym praca do smierci ?
    Glosujcie dalej na lajdakow I narzekajcie !

    Odpowiedz
  • trak(2015-05-15 09:08) Zgłoś naruszenie 162

    Przestancie sie osmieszac ze takie prawo w polsce istnieje ,ponad piec milionow polakow dyma na czarno ,ja sam mialem taki przypadek pracowalem na ociepleniach i mi frajer nie zaplacil sprawa troafila do sadu,frajer przyznal sie ze zatrudnial mnie na czarno i mi nie wyplacil w koncu wygralem mial mi zwrocic pieniadze a komornicy powiedzieli mi ze jak go namieze gdzie prowadzi roboty to oni sie nim zajma ,pieniedzy nie odzyskalem tj 10 lat a jemu nic nie zrobili za to ze pracowalem na czarno mimo ze sie przyzanl to sciema i propaganda,na Poskie prawo i sady mozna sie wypruznic kalem

    Odpowiedz
  • szofer(2015-05-15 09:22) Zgłoś naruszenie 11

    Co chcecie ZUS ponad 1000 jeszcze zaj...tne koszta i kogo na to stać a rolnik czemu może płacić mniej ten ich krus przecież pracodawcy też mają i straty i wyjście na zero lub dokładki nie bronię ich ale jak równo dla wszystkich to powinno być to równo.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-05-15 09:26) Zgłoś naruszenie 36

    "Drogi Rządzie a PO co mi Wasza legalna praca?- i nie tylko to - cały ten system stworzony przez Donalda i Jego kompanów Powoduje ,że pracującym legalnie praca legalna przestała się opłacać - no chyba że Prezesom i kolesiom Donka. --emerytury nie dostaniesz bo jakiś Ćpunek stwierdzi ,ze znów okradli ZUS jak On okradł POlitycznie zatrudnionych w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy siebie i kolesiów nie ruszając z żadnych przywieli --- ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was ...na Wasze EURO 2012 -a walcie się.
    Rezydent Komorowski co pilnuje w pałacu w Warszawie żyrandole , ogłosił kilka dni temu ,że po 37 latach pracy naród otrzyma 20%swojej ostatniej płacy jako emeryturę ,czym chciał usprawiedliwić swoja zgodę na POdwyzszenie wieku emerytalnego. Czyt Google: „ Raport prezydenta obnaża wady reformy emerytalnej”--- Zapomniał tylko o tym ,że słuchają Go miliony młodych którzy po takiej informacji powiedzą _ "to po kiego Nam w tym kraju uczciwie i legalnie pracować skoro Oni Nas okradną-wyjeżdżamy!! " Strzelił tym samym sobie ten gajowy przed wyborami w kolano a nam Polakom zafundował kolejną niewiarę w cokolwiek z władzy za co Komor juz powinien być sądzony ( Kto sieje Panike-- KK) --więc młodzi pytają się --po co płacić składki?... Jako Prezydent gdy by był tej funkcji godny - a absolutnie nie jest godny --nie opowiadał by takich bredni a zrobił wszystko aby tak nie było,czyli np: aresztował by Buzka -kolesia z partii który jako premier rozdawał z naszej ZUSOWSKIEJ kasy od 97r--- 5 letnie Urlopy Górnicze ze wszelkimi przywilejami (barbórka ,14stka ,socjal,węgiel,wczasy ,dniówki obliczane jak dołowe) i zaliczany do pracy dołowej a po nich emerytury nigdy przecież nie wypracowane , zapytał by się i aresztował także Tuska (okradanie funduszy ),Pitere ,Balcerowiczem by się tez zainteresował ---ale On nie - On woli żyrandola pilnować i ewentualnie mieć fuchę notariusza rządu ,bredząc jak by nie miał pojęcia o co w uczciwym rządzeniu chodzi . Osobiscie uważam że Komor powinien dołączyć do tych co winni skończyć jak Czałczesko. Dla mnie to jest przestępca!

    Odpowiedz
  • Olo(2015-05-15 09:29) Zgłoś naruszenie 10

    do Prawnik ze Szczecina :bredzisz synku ,bredzisz.

    Odpowiedz
  • prawnik - Szczecin(2015-05-15 10:00) Zgłoś naruszenie 12

    Do Olo ___- Interlokutorze, grzeczniej tak proszę, a nadto uprzejmie proszę o wystąpienie z rzeczowymi argumentami, a nie śmiesznym tekstem cyt. "bredzisz synku". nie jest to ani merytoryczny argument, ale nawet grzeczny zwrot. Raczej świadczy o braku kultury.

    Odpowiedz
  • Olo(2015-05-15 11:05) Zgłoś naruszenie 10

    do prawnik-Szczecin : po pierwsze : Jako Prawnik zapewne przez długie lata nie płaciłeś ZUSu a tylko KRUS ,
    po drugie to że istnieją ustawy z których wg SN Rząd może się wycofać i to po fakcie świadzcenia pracy (jak wiek emerytalny czy wysokość świadczeń) dowodzi że w Polsce Prawo stało sie papierem toaletowym a składki na ZUS ukrytymi i zakazanymi przez Konstytucje podatkami.
    Problem w tym że Konstytucja jest ale Ci co ją stosują i egzekwują to mafia. Tak więc jeżeli więc mamy w tym kraju Ustawy to po rzadach POmyleńcow są tyle one ważne co Ustawy Norymberskie za hitlera czyli obecną dumą i prawem czlowieka (do obrony) jest nie stosowanie się do nIch.
    Nie ma się więc co dziwić ,że nikt nie chce juz płacić na ZUS ( za wyjatkiem nielicznych) gdyż coś co jest na "wodzie pisane i gwarantowane "nie może stanowić podstawy dochodzenia (działania pozaprawne ART 5 KC) ). Przymusowa Egzekucja takich swiadczeń wskazuje i dowodzi jedynie na rządy Tyranów. gdyż nikt nie ma prawa jako człowiek wolny być zmuszany do świadczenia z którego nie ma choć troszke gwarancji że otrzyma zwrot nakładów lub jego składki nie zostana roztrwonione . W tym przypadku Rządy POmylenców daly dostateczne dowody na "obywatelskie nieposłuszeństwo" i mienie w dup..ie Ich oczekiwać. Co do grzywien to jak to mówili w Wojsku płaciłeś jak dałeś się złapać ,lub jak mieli z czego Tobie je zabrać.
    Pierwsza natomiast kastą która w POlsce notorycznie unikła placenia ZUSu to prawnicy więc nie moralizuj a czytaj Inspektora

    Odpowiedz
  • Olo(2015-05-15 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    do prawnik-Szczecin : po pierwsze : Jako Prawnik zapewne przez długie lata nie płaciłeś ZUSu a tylko KRUS gdyż pierwsi celowaliscie jako ludzie wolnych zawodów w tych rozwiązaniach. ,
    po drugie to to: istnieją ustawy z których wg orzeczeń starych przekupnych pryków z SNego Rząd może się wycofać i to po fakcie świadczenia pracy (jak wiek emerytalny czy wysokość świadczeń)to dowodzi że w Polsce Prawo stało sie papierem toaletowym a składki na ZUS ukrytymi i zakazanymi przez Konstytucje podatkami.
    Problem w tym iż Konstytucja jest ale Ci co ją stosują i egzekwują to mafia. Tak więc jeżeli mamy w tym kraju Ustawy to po rzadach POmyleńcow są tyle one tak ważne co Ustawy Norymberskie za hitlera czyli obecnie dumą i prawem czlowiieka (do obrony) jest nie stosowanie się do nIch.
    Nie ma się co dziwić ,że nikt nie chce juz płacić na ZUS ( za wyjatkiem nielicznych) gdyż coś co jest na "wodzie pisane i gwarantowane "nie może stanowić podstawy dochodzenia (działania pozaprawne ART 5 KC) )Natomiast tzw... przymusowa egzekucja takich swiadczeń wskazuje i dowodzi jedynie na rządy Tyranów. gdyż nikt nie ma obowiązku jako człowiek wolny do świadczenia z którego nie będzie min gwarancji że otrzyma zwrot nakładów lub jego składki zostana roztrwonione . W tym przypadku Rządy POmylenców daly dostateczne powody na "obywatelskie nieposłuszeństwo" .. Co do grzywien to jak to mówili w Wojsku płaciłeś je jak dałeś się złapać ,lub jak mieli z czego Tobie je zabrać.Pierwsza natomiast kastą która w POlsce notorycznie unikła placenia ZUSu to prawnicy więc nie moralizuj a czytaj powyzszego Inspektora- On Ci to wszystko fachowo i praktycznie wytłumaczy.

    Odpowiedz
  • dvdfv(2015-05-15 13:45) Zgłoś naruszenie 20

    Do @prawnik - Szczecin
    Z takim podejściem do ludzi to chyba robisz u komornika lub w windykacji. Czy się mylę? Naprawdę są ludzie, którzy pracują tak, bo nie mają innych możliwości. Może Bartek nie ma dzici, albo ma i je utrzymuje. Cwaniackiej odpowiedzi to Ty udzieliłeś.

    Odpowiedz
  • filologini(2015-05-15 14:10) Zgłoś naruszenie 62

    No a jakie prawo obowiązuje kolesiów naszych polityków? Ich czarne interesy są ponad prawem? Ile handlujący Polską i Polakami politycy wzięli w kieszonki i wyprowadzili na konta zagraniczne?///

    Odpowiedz
  • ???(2015-05-18 14:56) Zgłoś naruszenie 11

    do prawnik - a może aresztujesz bo jeszcze nie jest przedawnione:: Buzka który jako premier rozdawał z naszej ZUSOWSKIEJ kasy od 97r--- 5 letnie Urlopy Górnicze ze wszelkimi przywilejami (barbórka ,14stka ,socjal,węgiel,wczasy ,dniówki obliczane jak dołowe) i zaliczany do pracy dołowej a po nich emerytury nigdy przecież nie wypracowane , -hm?

    Odpowiedz
  • Hubert S.(2015-08-27 17:12) Zgłoś naruszenie 85

    Praca na czarno, czyli bez umowy o pracę. Pracownik może być wywalony z dnia na dzień, nie ma okresu wypowiedzenia. Nie należy się praktycznie żaden ludzki przywilej. Pracuje bez unormowanego 40 godzinnego czasu pracy, nie ma opłaconych ubezpieczeń, nie można pójść na zwolnienie lekarskie, nie wlicza się przepracowany czas do emerytury, ani do nie daj boże renty. Płaca natomiast jest praktycznie zawsze zbyt niska, by pokryć te straty dla pracownika. Zyskuje jedynie pracodawca, więc dajcie sobie spokój ze straszeniem pracowników. Pracują tak jedynie ci, którzy nie mają innej szansy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marek(2016-01-14 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Od prawie 2 lat pracuję na czarno. Zarabiam średnio 3 tysiące miesięcznie. Jestem na emeryturze. Pracodawca nie zawarł umowy na piśmie i nie zgłosił do ZUS. Wiem ,że miałabym wyższą emeryturą przy takim wynagrodzeniu, gdybym była ubezpieczona. Pracodawca jest osoba publiczną, więc nie boi się żadnej kontroli.

    Odpowiedz
  • Ola(2016-03-02 15:02) Zgłoś naruszenie 74

    Ja mam problem bo jakaś nieznana mi kobieta zadzwoniła i postraszyła że da sprawę do sądu że zatrudniam na czarno jakieś nieznane mi osoby. Nie znam tej kobiety ani nic mi nie mówią te nazwiska które mi podała a kobieta straszy mnie sądem i w dodatku powiedziała że zna mój adres zamieszkania a mam taki sam jak adres zarejstrowanej firmy. Straszyła że przyjedzie i pokaże swoje. Chora kobieta. Nie wiem kto to jest ani czego się spodziewać? Nie mam nic do ukrycia bo mam wszystko w porządku.Nie wiem czy iść na policję czy jak? Kobieta mnie straszy.

    Odpowiedz
  • praw(2016-04-19 12:49) Zgłoś naruszenie 92

    Praca na czarno - efekt braku kontroli Państwa w tym obszarze. Dawniej była jakaś kontrola, ale jak przejęła ją PIP to jej w praktyce nie ma. PIP zajmuję się czasem faktem spadania robotników z rusztowania ! Żenada. Państwo natomiast biadoli , że na nic nie ma pieniędzy. Należy przywrócić kontrole z prawdziwego zdarzenia a z szarej strefy wyciągnie się ok. 40% PKB bo tyle mniej więcej ucieka Państwu.

    Odpowiedz
  • gorilez(2017-03-07 09:55) Zgłoś naruszenie 30

    Ciastkarnia Panek Elbląg. Płacą pracownikom od 6-12 zł na godzinę.Kierowcy bez zarejestrowania za 6zł/h za 7zł/h.Pani która sprząta 6 zł na godzinę,pracownice sklepów też mają po 6zł/h .Cukiernicy oszukują.Piekarnia Mazury Elbląg 50zł dniówki od 3.00 - 12.00 wyzysk i pseudo szef mówi że więcej nie da. Urzędnicy z inspekcji z sanepidu z PIH to kolesiostwo.Zróbcie coś jeśli możecie.A to napewno nie koniec firm z Elbląga które robią lewy biznes!

    Odpowiedz
  • Marek(2017-03-07 13:50) Zgłoś naruszenie 32

    Widzę że tu fachowców wypowiadających się na tematy legalności zatrudnienia że hej. A więc zaczynamy skąd takie nadużycia się biorą , ano od was szanowni klienci którzy niejednokrotnie wybierają tańszą firmę bo cena. Żaden z klientów nie spyta się czy firma jest legalna bo i po co , cena czyni cuda , ale jak przyjdzie co do czego to żądania klientów nie wyobrażalnie wielkie. Firma która zatrudnia pracownika musi odprowadzać składki ZUS , PIT i inne ukryte koszty np badania wysokościowe. Ale to was klientów nie interesuje i np szary Kowalski mając do wyboru dwie firmy które oferują podobne usługi zawsze wybierze tego tańszego bo cena , ale przypatrując się bliżej tym firmom firma 1 to firma odprowadzająca składki ZUS ,PIT i podatki oraz inne ukryte koszty , firma 2 to firma mająca tyle samo pracowników nie odprowadzająca składek Zus Pit i inne ukryte koszty prowadzenia działalności np środki czystości itp Kto według was będzie tańszy 1 czy 2??? . Jako pracownicy żądacie wszystkiego od pracodawcy ale jako klienci w sprawach płacenia to najlepiej ZA DARMO , czyż nie tak??? Więc zanim oczernicie i wylejecie wszystkie pomyje na pracodawcę zaglądnijcie za kulisy firm i wtedy odpowiedzcie sobie sami . Pozdrawiam

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz