Branża sprzedażowa ma się w Polsce bardzo dobrze, a przedstawiciele handlowi są stale na celowniku headhunterów. Chcesz dostać pracę handlowca i z wygranej pozycji negocjować korzystne warunki? Jobs Plus przygotował kilka porad, nie tylko dla debiutantów.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Wykładanie kawy na ławę się opłaca
Na pewno zostaniesz zapytany o swoje sukcesy zawodowe. Tu liczą się nie tylko wyniki sprzedażowe. Opowiedz o tym, gdy dobrze poradziłeś sobie w trudnej, nowej sytuacji. Posługując się modelem STAR (o którym za chwilę), pokaż związek przyczynowo-skutkowy: od problemu, jaki napotkałeś poprzez działanie które podjąłeś, aż do pozytywnego rozwiązania sytuacji.
S (Situation) jak sytuacja – przedstaw konkretny przypadek ze swojej pracy zawodowej, np. trudną sytuację w relacjach z klientem, którą udało się pozytywnie rozwiązać.
T (Task), czyli zadanie – jakie było twoje zadanie w tej sytuacji i co planowałeś osiągnąć?
A (Action) jak akcja – opowiedz rekruterowi, jakie działania podjąłeś w tym konkretnym przypadku.
R (Result), czyli rezultat – na koniec wypunktuj rezultaty swojego działania oraz oceń je z perspektywy czasu. Czyli odpowiedz na pytanie: co zrobiłeś dobrze? Co się udało?
Nie bądź przesadnie skromny i pochwal się też wynikami sprzedażowymi – konkretne liczby znacznie ułatwią rekruterowi podjęcie decyzji.
ShutterStock
2
Trzeba się odróżnić
Obowiązki przedstawicieli handlowych są w wielu firmach zbliżone. skup się na tym, co odróżnia ciebie i twoją pracę. Łatwo powiedzieć? Dokończ zdanie: w poprzedniej pracy byłem znany z… , ludzie mówią o mnie, że jestem… Co odróżnia cię od reszty pracowników i sprawia, że będziesz najlepszym kandydatem na to stanowisko. Nie czekaj, aż rekruter sam o to zapyta! Przedstawiciele handlowi muszą być szczególnie bezpośredni, dlatego nie bój się sam zacząć mówić o sobie i swoich dobrych cechach. Bo jeśli nie umiesz wskazać swoich zalet, to jak przedstawisz klientowi unikalne cechy produktu?
Możesz pokazać, czego nauczyła cię twoja pasja. Katarzyna Kluska wspomina pewną rekrutację: jeden z kandydatów miał zarządzać przedstawicielami handlowymi, a prywatnie był trenerem piłki nożnej - czyli zarządzał drużyną. Uznałam jego pasję za duży atut.
ShutterStock
3
Dobry handlowiec sprzeda wszystko. Również siebie!
Stanowisko przedstawiciela handlowego to często duża swoboda, ale też konieczność samodyscypliny i dobrej organizacji pracy. Dlatego w kontakcie z rekruterem bądź słowny: zawsze dotrzymuj terminów i ustaleń. Traktuj rekrutera jak klienta: bądź konkretny i wiarygodny. Podejdź do rekrutacji jak do sprzedaży najlepszego produktu – w końcu „sprzedajesz” siebie. Jako klamrę rozmowy możesz wykorzystać magiczne zdanie „Po tym, co usłyszałem od Pani/Pana, jeszcze bardziej chciałbym dostać tę pracę” – to prosta, ale skuteczna deklaracja i obietnica dobrej współpracy.
ShutterStock