Osoba jednocześnie prowadząca działalność gospodarczą w Polsce i wykonująca pracę najemną w innym państwie UE podlega ubezpieczeniu w kraju, w którym jest pracownikiem. Tak wynika z interpretacji pisemnej ZUS.

O jej wydanie wystąpiła kobieta prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, która została zatrudniona na Słowacji na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Zgodnie z tym dokumentem ma ona wykonywać obowiązki na rzecz zagranicznego przedsiębiorcy w wymiarze 10 godzin miesięcznie na zasadzie zadaniowego systemu organizacji pracy. Będzie to stanowić ok. 7 proc. czasu jej pracy w stosunku do działalności prowadzonej na własny rachunek w Polsce.
Występująca o interpretację miała wątpliwości, czy w tej sytuacji nadal powinna odprowadzać do polskiego systemu składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z tytułu działalności. Jej zdaniem nie. Bowiem zgodnie z unijnymi przepisami od momentu podjęcia zatrudnienia w innym kraju członkowskim i przyjęcia jej do słowackiego systemu ubezpieczeń wszystkie jej daniny powinny być odprowadzane do tamtejszego organu emerytalnego. Przy czym zainteresowana podkreśliła, że to na niej spoczywa obowiązek wyrejestrowania się z polskiego systemu.
ZUS uznał stanowisko kobiety w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne za prawidłowe. Stwierdził, że „z chwilą ustalenia dla niej ustawodawstwa zabezpieczenia społecznego innego niż polskie, nie podlega ona przepisom ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U z 2015 r. poz. 121)”. Przy czym wydając decyzję, organ przypomniał, że zagadnienia związane z ustaleniem i stosowaniem właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego w stosunku do osób migrujących od 10 maja 2010 r. reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U. UE L nr 284 z 30 października 2009 r., poz. 1 ze zm.).
ZUS zaznaczył jednak, że wydając interpretacje przepisów, opiera się wyłącznie na stanie faktycznym przedstawionych mu przez wnioskodawców. Tak też było i w tym przypadku – zakład więc nie rozstrzygał, czy np. praca wykonywana przez kobietę na Słowacji nie ma przypadkiem charakteru marginalnego. Dodał ponadto, że samo zawarcie umowy o pracę w innym kraju nie przesądza ostatecznie o tym, że przedsiębiorca nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne w Polsce.
ZUS zwrócił także uwagę, że nie jest organem właściwym do wydania interpretacji indywidualnych w zakresie podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce. Pismo w tej sprawie należy bowiem złożyć do właściwego dla miejsca zamieszkania oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ważne
Przy ustalaniu właściwego ustawodawstwa zabezpieczenia społecznego nie jest brana pod uwagę praca o charakterze marginalnym, tj. o niewielkim znaczeniu pod względem czasu oraz zysku ekonomicznego
Decyzja ZUS
Oddział w Lublinie z 17 marca 2015 r., nr 274/2015