statystyki

Umowa o pracę: Obowiązki podwładnego powinny być jednoznacznie określone

autor: Dariusz Gawron-Jedlikowski02.04.2015, 07:26; Aktualizacja: 02.04.2015, 08:05

Zakres zadań, przypadki ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych czy monitorowanie sprzętu służbowego – te zagadnienia przedsiębiorca może uregulować w umowie o pracę.

Artykuł 29 k.p. określa minimalny zakres elementów, które powinny być wskazane w umowie o pracę. Obok właściwego określenia stron umowy, ważne jest precyzyjne i jednoznaczne określenie rodzaju umówionej pracy. Jednak w wyroku z 26 lutego 2003 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt I PK 149/02) wyjaśnił, że zakres zadań wynikających z zajmowania określonego w umowie o pracę stanowiska może być konkretyzowany nie tylko przez przedstawienie pracownikowi pisemnego zakresu czynności, ale również w drodze poleceń pracodawcy, o ile mieszczą się one w granicach ustalonego w umowie rodzaju pracy. Przy czym, jak zaznaczył sąd, należy unikać w nich zbyt ogólnych określeń stanowiska, np. „pracownik administracyjno-biurowy”, przy jednoczesnym braku pisemnego doprecyzowania zakresu obowiązków. Nie może być bowiem wątpliwości co do rzeczywistych i uzgodnionych przez strony obowiązków pracownika.

Zakazy i zobowiązania

Przedsiębiorcy często mają także problem z ustaleniem, jakie konkretne działania lub zaniechania podwładnego należy traktować jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Powód? Kodeks pracy bowiem nie zawiera takiej definicji. W praktyce kwalifikacja danego zdarzenia będzie zależała od charakteru pracy konkretnego pracownika i jej wpływu na funkcjonowanie zakładu.

W umowie o pracę może zatem znaleźć się stwierdzenie, że „spóźnienie do pracy będzie miało charakter ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, gdy punktualna obecność determinuje możliwość jej wykonania w ogóle lub w istotnym zakresie”. Tak będzie np. w przypadku aktora, który spóźni się na przedstawienie, w którym występuje.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane