statystyki

Umowa o pracę: Obowiązki podwładnego powinny być jednoznacznie określone

autor: Dariusz Gawron-Jedlikowski02.04.2015, 07:26; Aktualizacja: 02.04.2015, 08:05

Zakres zadań, przypadki ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych czy monitorowanie sprzętu służbowego – te zagadnienia przedsiębiorca może uregulować w umowie o pracę.

Artykuł 29 k.p. określa minimalny zakres elementów, które powinny być wskazane w umowie o pracę. Obok właściwego określenia stron umowy, ważne jest precyzyjne i jednoznaczne określenie rodzaju umówionej pracy. Jednak w wyroku z 26 lutego 2003 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt I PK 149/02) wyjaśnił, że zakres zadań wynikających z zajmowania określonego w umowie o pracę stanowiska może być konkretyzowany nie tylko przez przedstawienie pracownikowi pisemnego zakresu czynności, ale również w drodze poleceń pracodawcy, o ile mieszczą się one w granicach ustalonego w umowie rodzaju pracy. Przy czym, jak zaznaczył sąd, należy unikać w nich zbyt ogólnych określeń stanowiska, np. „pracownik administracyjno-biurowy”, przy jednoczesnym braku pisemnego doprecyzowania zakresu obowiązków. Nie może być bowiem wątpliwości co do rzeczywistych i uzgodnionych przez strony obowiązków pracownika.

Zakazy i zobowiązania

Przedsiębiorcy często mają także problem z ustaleniem, jakie konkretne działania lub zaniechania podwładnego należy traktować jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Powód? Kodeks pracy bowiem nie zawiera takiej definicji. W praktyce kwalifikacja danego zdarzenia będzie zależała od charakteru pracy konkretnego pracownika i jej wpływu na funkcjonowanie zakładu.

W umowie o pracę może zatem znaleźć się stwierdzenie, że „spóźnienie do pracy będzie miało charakter ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, gdy punktualna obecność determinuje możliwość jej wykonania w ogóle lub w istotnym zakresie”. Tak będzie np. w przypadku aktora, który spóźni się na przedstawienie, w którym występuje.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane