Pracodawca albo oddział banku lub inny podmiot uprawniony do udzielenia kredytu lub pożyczki będzie zobowiązany do zawieszenia takiego zobowiązania wobec żołnierza lub osoby odbywającej zasadniczą służbę w obronie cywilnej. Wystarczy, że przedstawi stosowny wniosek. Takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie trybu zawieszania spłat pożyczek i kredytów osobom spełniającym powszechny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkom ich rodzin. Akt ten trafił już do uzgodnień.

Spłata będzie zawieszona pod warunkiem dołączenia do wniosku zaświadczenia od wojskowego komendanta uzupełnień lub dowódcy jednostki wojskowej o okresie odbywania służby wojskowej. Do wniosku trzeba będzie też dołączyć decyzję wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) o uznaniu żołnierza lub osoby służącej w obronie cywilnej za jedynego żywiciela rodziny. Taka decyzja będzie też wydawana w przypadku osób samotnych. Ostatnim dokumentem, jaki trzeba przedstawić (w przypadku małżonków), to zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego o zawarciu związku.
– Zbliżone rozwiązania już obecnie obowiązują, ale nie uwzględniały one sytuacji osób, które odbywają zasadniczą służbę wojskową w obronie cywilnej. Dopóki pobór jest zawieszony, te przepisy nie będą miały bezpośredniego zastosowania do rezerwistów i osób objętych kwalifikacją wojskową – zaznacza płk rezerwy Stanisław Ruman, były szef zespołu ds. profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP.
Tłumaczy, że możliwość zawieszenia spłaty zobowiązań wobec instytucji finansowych jest jak najbardziej zasadna, bo obywatel trafia do służby obowiązkowo i nie może z tego tytułu ponosić ujemnych skutków.
Ponadto wojsko zobowiązane jest do pokrycia mundurowym należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego oraz bieżących opłat. Z kolei wojskowy, który jest właścicielem mieszkania lub domu, może liczyć na pomoc w postaci sfinansowania bieżących należności.
270 tys. mężczyzn urodzonych w 1996 r. musi w tym roku się stawić do kwalifikacji wojskowej
Etap legislacyjny
Konsultacje społeczne
Ustawowe uprawnienia żołnierzy zawodowych GazetaPrawna.pl