Rektor uczelni wojskowej może zwolnić kandydata na żołnierza zawodowego z czynnej służby, jeśli ten nie zalicza poszczególnych semestrów nauki. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Kandydat na żołnierza był w trakcie studiów na uczelni wojskowej. Miał zaległości z III, IV, V i VII semestru. Dziekan uznał, że ta sytuacja nie rokuje pomyślnego ukończenia studiów. Podobnego zdania był rektor komendant uczelni, który zwolnił studenta z czynnej służby wskutek niespełnienia wymogów określonych w regulaminie uczelni.
Zwolniony odwołał się od tej decyzji do ministra obrony narodowej, wnosząc o jej uchylenie i umorzenie postępowania.
Szef resortu utrzymał w mocy decyzję rektora komendanta. W jego ocenie niezaliczanie semestrów obliguje organ do zwolnienia żołnierza pełniącego służbę kandydacką z tej służby. Powołał się przy tym na art. 134 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1414 ze zm.). Zgodnie z tym aktem żołnierza pełniącego służbę kandydacką zwalnia się w przypadku skreślenia go z listy studentów lub niespełnienia wymogów określonych w regulaminie nauki lub studiów.
Minister podkreślił, że w okresie studiów skarżący dał się poznać jako żołnierz mało aktywny i niezdyscyplinowany.
Tymczasem zgodnie z art. 3 ust. 2 o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych – od kandydata na mundurowego wymaga się zdyscyplinowania, lojalności i poświęcenia. W efekcie organ odwoławczy uznał, że rektor komendant, zwalniając kandydata na żołnierza zawodowego ze służby kandydackiej, działał prawidłowo.
Kandydat na żołnierza odwołał się do wojewódzkiego sądu administracyjnego. WSA wskazał, że ilość powstałych zaległości w nauce, bierność w ich usuwaniu, jak również sposób podejścia do codziennych obowiązków budzą wiele wątpliwości i uzasadnioną obawę, że mężczyzna nie spełnia wymagań stawianych kandydatom na przyszłych oficerów WP.
Skład orzekający podkreślił, że decyzja rektora komendanta miała charakter uznaniowy i mogła być podjęta o zwolnieniu kandydata na żołnierza z czynnej służby na podstawie art. 134 ust. 1 pkt 4 przywołanej ustawy. W efekcie oddalił skargę.
Podobnego zdania był Naczelny Sąd Administracyjnego, który oddalił skargę kasacyjną zainteresowanego.
ORZECZNICTWO
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 grudnia 2014 r., sygn. akt I OSK 1589/13.