Polacy nie chcą wracać z emigracji. Marzą, żeby zostać obywatelami kraju, do którego przyjechali

autor: Karolina Nowakowska05.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 05.12.2014, 08:06
Emigracja, podróż

Prawie 40% Polaków mieszkających za granicą chciałoby uzyskać obywatelstwo kraju, w którym pracują,źródło: ShutterStock

W 2013 roku wyjechało z Polski 70 tys. mieszkańców. Najwięcej Polaków żyje w Wielkiej Brytanii – 650 tys. oraz w Niemczech – 560 tys.. Popularne są Irlandia i Holandia, w których żyje, odpowiednio: 115 tys. i 103 tys. osób z Polski. Z najnowszych badań wynika, że większość z nich ie chce wracać do Polski.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • Joker(2015-06-05 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    Kólko i krzyzyk-przeczytaj to uwaznie istoto niewydolna racjonalna!!! Za kogo sie uwazasz aby w sposob radykanly krytykowac ludzi ktorzy emigruja za chlebem dziwgajac niekiedy bagaz wiekszych doswiadczen niz kiedykolwiek moglbys sobie wyobrazic . Wyjezdzaja wszyscy poczawszy od doktorow naukowych a konczywszy na zwyklych kowalskich gdyz los pchnal ich do tego posuniecia -skoronigdy niebyles wsytuacji bez wyjscia to nie wypowiadaj sie skoro masz wiedze poziomu przedszkolaka!!!Za kogo sie uwazasz aby pisac ze takich jak wytu nie trzeba!!! Pies cie... wszyscy wiedza.

    Odpowiedz
  • MGR INZ PROF(2015-06-01 16:37) Zgłoś naruszenie 00

    Ponad 30 tysiecy darmozjadow pazozytow szuji w sukienkach z krzyzykami dyktuja organizuja tumania spoleczenstwo z tymi durnymi bajeczkami religijnymi. Nic nie slychac tylko swiety jp2 . radio moryja marsze organizuja swietymi sie robia szykaja podziwu milosci od spoleczenstwa. Nigdy nie bedzie dobrze jak te bajeranci beda dyktowali spoleczenstwu ich warunki

    Odpowiedz
  • Romin(2015-01-13 01:41) Zgłoś naruszenie 00

    From a foreigner living in Warsaw and who lost lots of his Polish friends to immigration: First of all sorry for writing in English, i didn't wanted to give you aids with my poor Polish :)
    As the author wrote, it's now or never...it's already late anyway. The old backward mentality and communist era politicians should change some serious policies or the damage to Poland't population will be reversible.
    I had a girlfriend who got her degree and liked her country very much. But after 2 years of search for a decent job she gave up and went to work in Kenya...Yes Africa!
    How can there be 1200 minimum wage? the are no more differences in prices for goods between Poland, Germany and USA. For example a MacDonald will cost almost the same price in all of these countries and the owners of those restaurants are earning the same but the difference between salaries of their employee...around 2 euro per hour in Poland and 8.5 euro in germany o:

    Odpowiedz
  • xyz(2015-01-10 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    Kolko I krzyzyk ale jestes pusty chyba nigdy nie widzialysmy jak zyja ludzi za granica

    Odpowiedz
  • niewolnictwo za litr wodki i miske sledzia w cebul(2014-12-09 18:16) Zgłoś naruszenie 00

    polska edukacja oparta na patriotycznych tekstach robi kompletne pranie mozgu uczniom i mlodym ludziom, uczy ich tego ze sensem zycia jest bycie niewolnikiem (robol za 1500 zl) uwiklanym w kredyt aby miec dach nad glowa ( kredyt na 40 mkw na 30 lat, mozliwy do splaty przez kolejne dwa pokolenia), w razie wojny ofiarowanie swojego zycia bez namyslu ( niczym palestynscy samobojcy, bo niewiele to rozni sie od powstancow warszawskich), kobieta w dodatku ma byc Matka Polka, czyli oprocz zapieprzania na niewolniczym etacie ma urodzic najlepiej 3-4 dzieci i za te grosze je wychowac, a nastepnie zaszczepic im patriotyzm, aby takze te dzieci potem byly niewolnikami za 1500 zl , azeby przypadkiem nikt nie prysnal do innego kraju, w ktorym czlowiek zarabia 2000 Euro lub wiecej i w dodatku ten kraj jest cieplejszy, bardziej sloneczny, tanszy do zycia, weselszy... gdzie czlowiek aby byl szczesliwy nie musi pic litra wódki do miski śledzia...

    Odpowiedz
  • Moby Dick(2014-12-09 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    Angela Merkel jak się o tym dowiedziała to...doznała zawrotu głowy

    Odpowiedz
  • ALA(2014-12-09 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    Nie można do jednego worka wrzucać Warszawy , czy inne wielkie ,bogate miasta ,wzbogacone kosztem reszty regionów w POLSCE. Z RADOMIA za chlebem i brakiem perspektyw życiowych do samej WARSZAWY( na przestrzeni lat ) wyjechało ponad 100 tys. mieszkańców tego miasta. Dużo ludzi wyemigrowało też do Kanady, Toronto , Wielkiej Brytanii.To jest skutkiem prowadzenia obłędnej polityki wspierania wielkich miast w POLSCE w ostatnich latach .Przed laty Gazeta Wyborcza napisała ,że Warszawa ma mieć 4.5 mln. mieszkańców , bo nie może być stolicą mniejszą od Kopenhagi.

    Odpowiedz
  • Alek(2014-12-09 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Hans Frank:
    "Polacy muszą być tak biedni, by sami chcieli dobrowolnie jechać na roboty do Niemiec, bez łapanek"

    Odpowiedz
  • do 1:(2014-12-08 15:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ktos ci zaplacil za ten wpis?

    Odpowiedz
  • emeryt 1948(2014-12-08 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    Zdziwieni?Bo ja nie.Dziwić to należało się po skoku 24 voltowego elektryka przez płot i przedłozeniu przez niego i jego solidurnych kamratów 21 postulatów.Przecież od razu było wiadomo,że tylko kler katolicki bedzie rósł w siłę i tylko watykańska mafia bedzie zyła dostanio.Oj naiwni naiwni.(

    Odpowiedz
  • mlody_wyksztalcony(2014-12-08 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    ja kończę 2 kierunek i na 100% w ciągu 2-3 lat wyjadę, tylko musi mi się rozwiązać sprawa rodzinna (w tej chwili nie mogę). Praca? jeszcze nie mam, ale mam coraz lepsze kompetencje techniczne - zapraszają mnie na rozmowy poważne firmy (w tym tygododniu 2 rozmowy kwalifikacyjne). Oczywiście zapraszają mnie firmy z kapitałem Zachodnim... przy czym moja branża akurat silnie międzynarodowa jest, więc emigracja niewiele tutaj zmieni.

    Na dzień dzisiejszy mógłbym założyć pewny biznes, ale z dużym ZUS-em zostaloby może mi 2000 na rękę (prowadziłem już 1-os d.gospodarczą), więc się nie opłaca. Już prowadziłem firmę, to znam koszty. Gdybym miał te warunki prowadzenia firmy co np. w Wielkiej Brytanii, to z dnia na dzień idę i zakładam firmę. A oprócz prowadzenia swojej niewielkiej 1os działalności gospodarczej, szukam pracy w zawodzie. No, ale nie mam takich warunków, więc nie opłaca mi się tutaj robić na bandę biurokratów. Więc w moim interesie leży wyjazd.

    Odpowiedz
  • emigrant(2014-12-08 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Po co wracać do kraju gdzie wybrańcy narodu stoją ponad prawem i ten naród bezczelnie, w żywe oczy okradają. Gzie są prokuratorzy i sądy?

    Odpowiedz
  • rozczarowany Polską(2014-12-08 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    po roku pobytu w UK wróciłem do Polski. Spłaciłem długi. Gdyby rodzina wyraziła chęć to bez zastanowienia wybrałbym emigrację. Polska to kraj duszony przez rządy PO i PSLu. Tutaj nie czuć tej wolności, którą miałem zagranicą. Bardzo ważny jest aspekt ekonomiczny: tam można dużo łatwiej znaleźć dobrą pracę i normalnie żyć.
    Tusk też wybrał emigrację - dla niego funkcja w strukturach brukselskich była ważniejsza od premierowania w Polsce. To pokazuje jego fałsz: namawiał młodych do powrotu a sam wyemigrował. Taka sama jest dzisiejsza PO.

    Odpowiedz
  • ZDRAJCA???(2014-12-08 04:07) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem kim jesteś KÓŁKO I KRZYŻYK, ale odnoszę wrażenie że nie do końca wiesz co piszesz. Polska jest piękna, a właściwie trzeba powiedzieć że mogłaby taka być bo kazdy skrawek dzikiej przyrody jaki pamietam jest zasrany i brudny. Co to jednak ma wspólnego z emigracją? Ludzie nie wyjeżdżają za granicę bo gdzieś jest piękniej tylko po to by znaleźć odpowiednie warunki do pracy i godnego życia czego akurat Twoja "piękna" Polska nie jest w stanie zapewnić. I może gdybyś od czasu do czasu wyściubił swój nos poza zamknięte drzwi swojej własnej pseudo patriotycznej rzeczywistości i zobaczył jak naprawdę ciężko pracuje się na obczyźnie żeby osiągnąć sukces, to przestalbyś pieprzyć bzdury o tym jak to za dłubanie w nosie dostaje się pieniądze.
    Zasada jest prosta:
    Cieżko pracujesz ale wiesz za co bo jesteś odpowiednio wynagradzany i stać cię na godne i wygodne życie które większości przypadków jest normą w kraju emigracji a Twojej pięknej Polsce jawi się już jako luksusowe bo stan taki jest niedoścignionym marzeniem próbującego bezskutecznie znaleźć odpowiednią pracę statystycznego Kowalskiego.
    Prowadziłem w Polsce duży biznes. Dawałem zatrudnienie ponad dwustu ludziom ponad dziesięć lat. Polska i jej wspaniałe prawo doprowadziło mnie do bankructwa i nawet nie zainteresowało się rzeszą ludzi ktorych posłało na zieloną trawkę. Na koniec odmówiono mi zwrotu ponad 10 milionów złotych nadpłaconego podatku VAT a sprawy z Państwem polskim przegrywałem kolejno we wszystkich instancjach.
    Od ponad dziesięciu już lat jestem na emigracji w USA gdzie od nowa zacząłem swoje życie bez żadnych znajomości i koneksji. Nie prowadzę żadnego biznesu i żyje mi się dostatnie i bardzo wygodnie. Kilka razy do roku wolny czas spędzam na podróżowaniu i uprawiam swoje hobby a nie biorę dodatkowe prace aby opłacić zaległe rachunki i zobowiązania. Nie martwię się ze stracę pracę bo wiem że w ciągu tygodnia znajdę drugą i nie jednokrotne przekonałem się już że często lepszą od poprzedniej.
    Kumasz to człowieku z klapkami na oczach???

    Odpowiedz
  • lolo(2014-12-07 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko zdrajcy opuszczają nasz kraj!

    Odpowiedz
  • Rychu(2014-12-06 07:27) Zgłoś naruszenie 00

    Czesław śpiewa - "Nienawidzę cię Polsko"

    "...Mam ci za złe twe dziedzictwo, ciągle we mnie jeszcze żywe.
    Bo ty jesteś prymitywna, ja jestem prymitywem..." - śpiewa Czesław Mozil w pochodzącej z najnowszej płyty piosence "Nienawidzę cię, Polsko". ".

    https://www.youtube.com/watch?v=rdHP8A5izFs

    Odpowiedz
  • EWA(2014-12-06 00:02) Zgłoś naruszenie 00

    Bardziej zielona mowi sie - wpisie kolko i krzyzyk - nie ma sieroto po komunie - wyrazenia w jezyku polskim ze trawa jest ...zielensza!

    Odpowiedz
  • Atlantyk(2014-12-05 20:13) Zgłoś naruszenie 00

    700 000 Hiszpanow wyjechalo glownie do Ameryki Pld. , Brytyjczycy jada do Kanady, Irlandczycy po calym swiecie, nikt z tego powodu w tych krajach nie robi paniki.

    Odpowiedz
  • lukas(2014-12-05 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    Niedługo w tym kraju zostanie tylko 460 (p)osłów!

    Odpowiedz
  • korina(2014-12-05 17:49) Zgłoś naruszenie 00

    A do czego tu wracać??? Do dziadostwa, strachu i niepewności? Dziękuje bardzo!

    Odpowiedz