statystyki

Nowy trend w firmach: Praca na telefon od szefa

autor: Łukasz Guza21.07.2014, 10:20; Aktualizacja: 21.07.2014, 10:34
Zatrudnienie pozapracownicze w firmach

Zatrudnienie pozapracownicze w firmachźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Firmy, w zależności od potrzeb, wzywają zleceniobiorców do wykonywania obowiązków tylko w wybrane dni tygodnia lub miesiąca.

Pracodawcy znaleźli nowy sposób na ograniczenie kosztów związanych z zatrudnieniem. Proponują pracę na umowie cywilnoprawnej, ale nie gwarantują, że będzie ona wykonywana codziennie. Jeśli będzie na nią zapotrzebowanie, firma wzywa zleceniobiorcę do jej świadczenia (przez cały czas pozostając w kontakcie z zatrudnionym).

Takie przypadki w ubiegłym roku ujawnił m.in. Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach. Inspiracją dla polskich pracodawców mogły być firmy zachodnioeuropejskie. W Wielkiej Brytanii na tego typu kontraktach jest zatrudnionych co najmniej 250 tys. osób (według niektórych szacunków nawet 1 mln osób), a do ich stosowania przyznaje się co piąty przedsiębiorca.

– Już sama możliwość zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych jest niezwykle korzystna dla firm. Wykonywanie obowiązków na telefon to ultraelastyczne rozwiązanie i ma na celu unikanie przepisów nakazujących zawieranie umów o pracę – stwierdza Paweł Śmigielski, ekspert OPZZ.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane