statystyki

1731 zł. Nowa płaca minimalna

autor: Tomasz Zalewski22.05.2014, 07:00; Aktualizacja: 22.05.2014, 08:10
Jak rośnie płaca minimalna w Polsce (zł)

Jak rośnie płaca minimalna w Polsce (zł)źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przyszłoroczne najniższe wynagrodzenie wzrośnie o blisko 50 zł. To jednak dużo niższa kwota niż w poprzednim roku, kiedy podwyżka dla najmniej zarabiających wyniosła 80 zł

Reklama


Reklama


Do 15 czerwca rząd ma ustawowy obowiązek przedstawić komisji trójstronnej propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym, wraz z terminem zmiany jego wysokości, oraz dane makroekonomiczne z tym związane. Część z nich już dotarła do partnerów społecznych. W 2015 r. wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc., a inflacja 2,3 proc. – takie wskaźniki, na podstawie których zostanie przygotowany budżet na 2015 r., przedstawiciele rządu zaprezentowali komisji trójstronnej. Na ich podstawie można wyliczyć gwarantowany przez ustawodawcę wzrost przyszłorocznej płacy minimalnej.

W stosunku do poprzednich lat nie będzie on jednak zbyt wysoki. Głównie przez inflację, która okazała się w 2013 r. dużo niższa od zakładanej przez rząd. Planowany i faktyczny poziom wzrostu cen towarów i usług jest brany pod uwagę przy wyliczaniu płacy minimalnej w postaci wskaźnika weryfikacyjnego. Ma on duży wpływ na końcowy wynik.

– Faktycznie, wyliczona na podstawie ustawy podwyżka może nie być satysfakcjonująca dla wszystkich otrzymujących płacę minimalną. Ze względu na koszty życia inaczej będzie przyjęta przez osoby z prowincji, inaczej z dużych miast. Być może należałoby rozważyć wprowadzenie regionalnej płacy minimalnej – zastanawia się Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Twarde rozmowy

W komisji trójstronnej można próbować wynegocjować wyższą podwyżkę płacy minimalnej niż ta, która wynika ze wskaźników makroekonomicznych. Jednak w poprzednich latach to rząd przesądzał o podwyżkach najniższej płacy bez uwzględniania głosu związków. W tym z pewnością będzie podobnie, bo związki zawodowe wyszły z komisji.

– Z pewnością podniesienie płacy minimalnej o 50 zł nie zadowoli osób zarabiających minimalne stawki. To stanowczo za mała podwyżka – mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

– Będziemy starać się, by płaca minimalna rosła nie tylko o tyle, ile przewiduje ustawa. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że trudno będzie przekonać rząd i stronę pracodawców do jej podniesienia o większą kwotę niż ta, określona na podstawie ustawowego mechanizmu – dodaje.

Związkowcy uważają, że najniższa płaca powinna wynosić połowę przeciętnych zarobków. Ich zdaniem wzrosną one dużo bardziej niż poziom wynagrodzenia gwarantowanego i rozwarstwienie w pensjach kolejny rok z rzędu powiększy się.

Centrale, mimo iż nie uczestniczą w pracach komisji trójstronnej, będą jednak chciały wpłynąć na wysokość przyszłorocznej płacy minimalnej. Początkiem ma być ich wspólne stanowisko w tej sprawie. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku ustalenia progów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej. Związki będą na ich podstawie negocjować z rządem i organizacjami pracodawców.

Czasu na rozmowy nie będzie dużo. Komisja trójstronna ma czas na uzgodnienie wysokości najniższej płacy do 15 lipca. Jeżeli rząd, związki zawodowe i organizacje pracodawców nie dojdą do porozumienia, wówczas jednostronnie decyzję w tej sprawie podejmie rząd. Ma na to czas do 15 września.

Sejm odwleka

Obecny mechanizm ustalania płacy minimalnej od dawna jest kwestionowany przez działaczy. W Sejmie od kilku lat leży obywatelski projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, pod poparciem dla którego zbierał podpisy NSZZ „Solidarność”. Zakłada on wprowadzenie rozwiązań, które mają doprowadzić do stopniowego podwyższenia płacy minimalnej do poziomu 50 proc. płacy przeciętnej. Wysokość podwyżek miałby być ściśle powiązana z tempem wzrostu gospodarczego. Im wyższy PKB, tym większa podwyżka.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 15 lutego 2012 r. Został skierowany do komisji i tam słuch po nim zaginął.

– Oczywiście ważne jest, by wszyscy pracujący korzystali z owoców wzrostu, ale trzeba pamiętać o kosztach ponoszonych przez pracodawców. Płacę minimalną otrzymują często osoby o niskich kwalifikacjach. Jeśli będzie ona za wysoka, to swoją pracą nie będą w stanie jej wypracować – podkreśla Spytek-Bandurska.

Związki przypominają, że w marcu 2009 r. podpisany został w komisji trójstronnej pakiet działań antykryzysowych, który przewidywał wypracowanie mechanizmów pozwalających na osiągnięcie przez płacę minimalną poziomu 50 proc. płacy przeciętnej. Premier Tusk zobowiązał się do opracowania takiego harmonogramu do końca 2009 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • emeryt(2014-05-26 10:34) Odpowiedz 00

    Najniższe wynagrodzenie wzrośnie o 50 zł a najniższa emerytura o 5 zł . Po 35 latach nieprzerwanej pracy ze średnim wynagrodzeniem mam mniej niż minimalne wynagrodzenie. Gdzie tu sens i logika>? Gdzie sprawiedliwość?

  • olson(2014-05-24 13:30) Odpowiedz 00

    Super! Podnieśli nam płacę minimalną! A teraz wszystko zdrożeje i wyjdziemy przez to pod kreską.

  • Marek(2014-05-24 08:04) Odpowiedz 00

    A szkoda,że renta jest 730złotych ,emerytury są waloryzowane groszkowo raz na rok ,dramat ale takie są realia a poseł w sejmie ma super kasę i przywileje.a tylu ich jest ,ze to niszczy budżet w Polsce

  • GOSC(2014-05-22 11:43) Odpowiedz 00

    A CO Z NAJNIŻSZYMI EMERYTURAMI DO KOGO TEN BIEDNY EMERYT MA PÓJŚĆ PO PRZEPRACOWANIU 30 I 40 LAT PRACY

  • P.(2014-05-23 08:59) Odpowiedz 00

    Do 23: nie jestem pracodawcą a pracownikiem zarabiam niewiele ponad minimalną także oszczędź sobie swoich lamentów jaki to ze mnie strasznie okropny przedsiębiorca wyzyskiwacz. Większość firm są to małe i średnie firmy, którym rok w rok zwiększa się koszty prowadzenia biznesu. Ktoś niżej dobrze napisał czemu u nas jest tak niska kwota wolna od podatku? Może zastanowisz się nad globalnością problemu a nie napiszesz że TOBIE się należy i masz to gdzieś skąd pracodawca weźmie na to pieniądze. Jest to system naczyń połączonych pracodawcy będzie lepiej to i tobie będzie lepiej. Nie każdy kto prowadzi biznes i jest przedsiębiorcą wyzyskuje swoich pracowników. A jeżeli ciebie wyzyskują i jest ci tak niedobrze to może zmień pracę albo zawiadom Inspekcję Pracy.

  • Marek(2014-05-22 12:41) Odpowiedz 00

    super będę płacił wyższy
    ZUS spieprzam do Anglii z firmą

  • P.(2014-05-22 13:11) Odpowiedz 00

    Przypominamy, że pracodawca finansuje część składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz składkę wypadkową , Fundusz Pracy i składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

    Przy wynagrodzeniu 1600,00 zł brutto będzie to:

    składka na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 9,76% *1600,00 zł = 156,16 zł
    składka na ubezpieczenie rentowe w wysokości 6,50% *1600,00 zł = 104,00 zł
    składka na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,93% * 1600,00= 30,88 zł
    składka na Fundusz Pracy-1600,00 * 2,45% = 39,20 zł
    składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych -1600,00 zł * 0,10% = 1,60 zł

    Suma dodatkowych obciążeń to 331,84 zł

    Tyle co miesiąc pracodawca dopłaca do tzw. płacy minimalnej. Może ustawodawca zastanowiłby się nad zmiejszeniem obciążeń dla pracodawcy, który zatrudnia na umowę o pracę a wtedy płaca minimalna mogłaby wzrastać szybciej.

  • decydujący głos wyborczy 25 to ostatni z list.....(2014-05-23 10:03) Odpowiedz 00

    obecnosc jak i solidarnosc podobna do AKTA

  • po 40 l pracy,masz przywilej od nierządu i w(2014-05-23 10:00) Odpowiedz 00

    dodatku niepełny,gdyż nie wszystkie śmietniki są zamykane???A dodatkiem do tego jest ograbienie emerytów ze spełnionymi warunkami do otrzymania emerytur...

  • decydujący głos wyborczy 25 to ostatni z list.....(2014-05-23 10:03) Odpowiedz 00

    obecnosc jak i solidarnosc podobna do AKTA

  • vox(2014-05-24 14:39) Odpowiedz 00

    Prezes 30000 tys wiceprezesi po 20000 tys a polski parobek 1731 zł albo na czarno . Oto "zielona wyspa " Europy

  • Będzie dobrobyt?(2014-05-24 07:36) Odpowiedz 00

    Obecny rząd i polskie związki zawodowe rozpieszczają polskich robotników płacąc im tak wysokie pensje minimalne ze nie będą wiedzieć co teraz zrobić z taką kupą pieniędzy, szok i dobrobyt?

  • FK_(2014-05-24 17:09) Odpowiedz 00

    "Ta złodziejska mafia rządowa" - w wielu krajach nie ma placy minimalne, a bywa, ze jest i nizsza... np. w Czechach to niecale 1150 PLN po przeliczeniu na zlotowki..
    To firmy ustalaja place.. a wplywa na to rynek. Im wyzsze bezrobocie tym slabiej place beda rosly, szczegolnie dla osob bez kwalifikacji...
    Jesli Ci sie nie podoba, mozesz dokladac innym.. nikt bedzie Ci w tym bronil.. albo niech zwiazki zawodowe to robia, tudziez zakladaja firmy, ktore beda 'sprawiedliwie' oplacaly pracownikow. Dlaczego tego nie robia.. i dlaczego nie jedna duza firma z ich pomoca przestala istniec? Dlaczego VW poszedl do Czech a nie PL?
    To co mozesz zarzucic rzadowi, to to ze wysoko opodatkowuje szczegolnie place minimalne sa jest kompletnie bez sensu. No ale rok rocznie podnosi podatki nie rewaloryzujac kowoty wolnej od podatku ktora jest jedna z niajnizszych na _swiecie_. To jest zalosne...

  • Ekonom-szyderca(2014-05-23 12:17) Odpowiedz 00

    Bezrobocie w górę o 1%, inflacja o 2%, PKB w tył o 1%. A już było dobrze.

  • xyz(2014-05-22 17:02) Odpowiedz 00

    do 22 Piszesz oczywistą oczywistość, chcesz wzbudzić litość ale u kogo? Pracownicy, którzy zarabiają najniższą krajową, mają to gdzieś, ile tam dopłacasz, dla nich liczy się tylko to ile dostają na konto. W naszym kraju jeszcze panuje mentalność założyłem firmę, to jestem panem, jeżdżę mercedesem, żona na zakupy do Londynu .A popatrz ,kiedy na zachodzie przedsiębiorcy się dorabiają, kilka pokoleń na to pracuje.\znajomy pracował kilka lat za najniższą i to po 10 godzin dziennie, jak się upomniał, że może jakaś premia za nadgodziny ,to Pan właściciel odpowiedział :nie ma mowy, nie stać mnie ,buduję dom :Więc stracił dobrego fachowca i teraz wszędzie rozpowiada, że jak to ludziom nie chce się pracować. Więc pracodawcy wcale nie jesteście tacy biedni, najlepiej, gdyby nie było krajowego minimum, to płacilibyście wg waszego uznania .W tym miesiącu synek dostał porche to zapłacę wam 500 zł, w następnym w przypływie dobroci 600 zł, no na więcej mnie nie stać .I tak z pracowników zrobilibyście niewolników. No i dzięki Bogu, że jest to minimum.

  • zlp(2014-05-27 20:15) Odpowiedz 00

    1731 brutto, a pracodawca zapłaci za tą pensję 2050. I taką właśnie kwotę powinno się wszędzie podawać. Podawanie kwoty brutto pracownika, to jak mówienie klientowi w sklepie, że kiełbasa kosztuje 17,30 i skasowanie go przy kasie na 20,50.

  • cygaro(2014-05-22 19:55) Odpowiedz 00

    Widzę że donald miesięcznie dorzucił do najniższej jedno cygaro !
    niech sobie biedota zapali jak mnie tak zazdrości.

  • delux(2014-05-22 20:21) Odpowiedz 00

    NIECH TA BANDA ZŁODZIEJI ŻYJE ZA MINIMALNĄ...ZOBACZYMY WTEDY JAK BY ŚPIEWALI...KRWIOPIJCY...

  • mac(2014-05-22 21:07) Odpowiedz 00

    do pracodawcy niewolnika, człowieku, jeżeli pracodawca pracuje, jak twierdziśz nawet po 20 godzin na dobę, aby zarobić na pensje dla pracowników, to niech ich zwolni, będzie pracował na siebie, będzie miał więcej kasy. Większośc pracodawców to oszuści!!! Wszyscy pracownicy to wiedzą!!!

  • krol(2014-05-28 09:54) Odpowiedz 00

    3091 zł - kwota wolna od podatku w Polsce.
    Czy zna ktoś inny kraj,gdzie ta kwota jest tak żenująco niska ?