Funkcjonariusz obligatoryjnie będzie odpoczywać przez co najmniej 11 godzin po zakończeniu 8-godzinnej służby. Raz na trzy tygodnie będzie mieć zagwarantowaną co najmniej jedną wolną niedzielę. Takie zmiany wprowadza projekt rozporządzenia w sprawie rozkładu czasu służby policjantów.
Nowe rozwiązania są konieczne ze względu na dostosowanie polskich przepisów do dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego z 4 listopada 2003 r. w sprawie niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz.Urz. WE L nr 299, poz. 9).
Projekt zakłada wydłużenie czasu wolnego po służbie pełnionej w zmianowym rozkładzie. Ma on wynosić 11, a nie jak obecnie 10 godz. W przypadku pełnienia obowiązków służbowych w nocy ma on trwać co najmniej 14 godzin.
Policjanci zyskają też gwarancję, że przynajmniej raz na trzy tygodnie będą mieć wolną niedzielę. Dodatkowym wolnym dniem (łącznie z niedzielą) może być sobota lub poniedziałek. Dodanie takiego przepisu spowoduje, że mundurowi będą mogli realizować swoje prawo do wypoczynku. Tym samym nie będzie już możliwe pełnienie służby w każdą niedzielę miesiąca.
Projekt rozporządzenia zmienia również zasady pełnienia dyżuru domowego. Jego wymiar nie przekroczy 24 godz., a jeśli w danym dniu mundurowy pełnił służbę – 16 godz. W czasie pełnienia dyżuru domowego funkcjonariusz będzie zobowiązany do przebywania w domu lub w miejscu umożliwiającym nawiązanie z nim kontaktu oraz szybkie stawienie się w jednostce, w której pełni służbę. Takie rozwiązanie ma na celu zwiększenie swobody w organizowaniu wolnego czasu przez policjanta. Jednocześnie liczba dyżurów nie może przekroczyć czterech w miesiącu, przy czym w niedzielę lub święto taki obowiązek może być pełniony tylko raz.
– W naszej ocenie w zamian za czas dyżuru domowego policjantowi powinno przysługiwać wolne od służby w takim samym wymiarze. Natomiast w przypadku podjęcia czynności służbowych w trakcie trwania dyżuru – bez względu na ich wymiar – osoba powinna dostać kolejny dodatkowy dzień przerwy od pracy – wyjaśnia Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.
Takie argumenty nie zyskały akceptacji strony rządowej. Uznano bowiem, że nieuzasadnione byłoby udzielenie wolnego dyżurującemu, który faktycznie nie pełni służby, a jedynie jest zobowiązany do bycia w kontakcie z jednostką. Jeśli nie zajdzie konieczność podjęcia obowiązków, to osoba przebywająca w domu może odpoczywać.
Projekt rozporządzenia rozszerza także katalog osób zwolnionych ze służby w godzinach od 22.00 do 6.00 oraz w niedziele i święta. Do tej grupy został bowiem zaliczony jeden z rodziców, jeżeli drugi nie korzysta z takiego uprawnienia. Dodatkowo wspomnianą ochroną zostaną objęte kobiety karmiące dziecko piersią.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia