statystyki

Podatnicy mogą odliczyć w zeznaniu PIT wydatki na dojazd do pracy

16.04.2013, 08:45; Aktualizacja: 16.04.2013, 08:48
  • Wyślij
  • Drukuj
Podatki

źródło: ShutterStockPodatki

Jeżeli podatnik dojeżdża do pracy do innej miejscowości, a wydatki na ten cel przekraczają zryczałtowane koszty uzyskania przychodów z umowy o pracę, w rocznym zeznaniu podatkowym może te koszty odliczyć. Trzeba jednak pamiętać o ich właściwym udokumentowaniu, jak też o tym, że wydatki na niektóre środki transportu, jak samochód czy samolot, urząd skarbowy zakwestionuje.



Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zryczałtowane koszty dojazdu do pracy. W wypadku, gdy pracownik ma jeden stosunek pracy i mieszka w miejscu, w którym znajduje się siedziba pracodawcy, to te zryczałtowane koszty nie mogą przekroczyć 1 335 złotych rocznie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Dominika Dragan-Berestecka o rozliczeniu PIT

Te koszty (w stosunku miesięcznym) są odliczane przez pracodawcę przed odprowadzeniem zaliczki na podatek, bez względu na to, czy pracownik rzeczywiście tyle wydaje na dojazdy. Ustawa przewiduje cztery limity tych rozliczeń, w zależności od tego, z ilu miejsc pracownik czerpie dochody i czy pracuje w tej samej miejscowości, gdzie mieszka. Rocznie jest to od 1335 zł (jedno miejsce pracy, ta sama miejscowość) do 2502,56 zł (więcej niż jeden zakład pracy poza miejscem zamieszkania, o ile podatnik nie otrzymuje tzw. dodatku za rozłąkę).

– Może zdarzyć się tak, że pracownik dojeżdża do pracy pociągiem czy jakimś innym środkiem komunikacji, z wyjątkiem samochodu. Jeżeli koszty przekraczają tę zryczałtowaną kwotę określoną przez ustawodawcę, to może on te koszty odliczyć, ale tylko w sytuacji, gdy są one udokumentowane imiennymi biletami okresowymi – podsumowuje Dominika Dragan-Berestecka.

To oznacza, że można odliczyć wszystkie wydatki na bilety przewyższające ustawowe limity, ale nie można odliczyć kosztów dojazdu samochodem i biletów jednorazowych czy też biletów długookresowych, ale wystawionych na okaziciela. Do kosztów uzyskania przychodu nie zaliczają się też bilety lotnicze.




Źródło:Newseria.pl

Komentarze: 14

  • 1: Martinez z IP: 94.42.140.* (2013-04-17 15:53)

    Kwestia opodatkowania świadczeń na rzecz pracowników jest rozwinięta bardzo fajnie na eduself. Polecam tak zajrzeć, bo nowa interpretacja dot. dojazdów pracowników do pracy jest istotna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. NA PLUSIE!

  • 2: zwrot w wysokosci 4 zł miesiecznie z IP: 185.13.172.* (2013-04-18 08:50)

    temat nie wart zachodu, za dojazdy do pracy w innym miescie przez cały rok mozna otrzymac zwrot w wysokosci 50 zł :) to jest kpina z pracownikow, zaenada, czyli wg ministerstwa finansow dojazdy pracownika do innego miasta miesiecznie kosztuja go 4 zł? w polsce jest najtanszy transport na swiecie :)

  • 3: Marcin z Urzędowa z IP: 83.15.244.* (2013-04-19 08:35)

    Ja w związku z tym, że pracuję za miescem zamieszkania wydaję ponad 400 zł miesięcznie na dojazdy i do tego za wynajęcie pokoju, ponieważ odległośc jest zbyt duża, aby dojeżdżac codziennie. To wychodzi ponad 1100 zl miesięcznie. W normalnym kraju sa ulgi, w Polsce dyskryminacja ze względu na miejsce zamieszaknia.

  • 4: Lixes z IP: 94.251.220.* (2013-04-23 16:20)

    Z odliczaniem kosztów uzyskania jest podstawowy problem , ponieważ trzon segmentu usług przewozów pasażerskich przejęli prywatni przewoźnicy , którzy nie wydają imiennych biletów, bo to dodatkowe obciążenia dla nich. Fiskus powinien urealnić koszty ponoszone na dojazd do pracy licząc średnią wartość takich usług w regionie , biorąc pod uwagę aktualne koszty dojazdu , które nijak się mają do zryczałtowanej kwoty uzyskania przychodu.

  • 5: MM z IP: 89.231.2.* (2013-04-23 17:40)

    PRECZ Z PODATKIEM DOCHODOWYM!!!

  • 6: jaro z IP: 83.238.10.* (2013-04-25 08:25)

    15% BEZROBOCIA !, NIE MÓWIĄC O UKRYTYM -TEGO OD CZASU WOJNY SIĘ NIE PAMIĘTA !, CO DRUGI POLAK NIE MA PRACY !, JUŻ 2,5 MIL. NA DOROBKU ZA GRANICĄ !, DRÓG NIE MA BO CHINCZYCY -BE !, POLKIE FIRMY -BE !, TO MOŻE RZĄD SAM WYBUDUJE TE DROGI ? TAK NIE RÓBMY NIC LEPMY PIEROGI !, DROŻYZNA !, NIEZROZUMIENIE SPOŁECZE !, SKOK NA EMERYTÓW !, WOJSKO !, CAŁĄ MUNDURÓWKĘ !, SŁUŻBA ZDROWIA W OPŁAKANYM STANIE ! -PO CO LECZYĆ LUDZI WG. PANA ARŁUKIEWICZA NIECH UMIERAJĄ ! -NIE DAMY IM LEKÓW !, OŚWIATA W OPŁAKANYM STANIE ! -LIKWIDUJMY SZKOŁY !, PO CO NAM WYKSZTAŁCIUCHY !, PKP, STOCZNIE, LOT, FSO, CAŁY PRZEMYSŁ -ZLIKWIDOWAĆ, SKONSOLIDOWAĆ, KOMERCJALIZOWAĆ, SPRYWATYZOWAĆ !, LUDZI NA BRUK LUB ZATRUDNIĆ ZA GŁODOWE PENSJE, A CO TAM ! PO PROSTU BURDEL, JAKIEGO MOJA BABCIA/DZIADEK NIE PAMIĘTAJĄ ! I TERAZ MÓWIĄ JEDNYM GŁOSEM LEWICO WRÓĆ ! PRECZ Z RZĄDEM PO/PSL !

  • 7: j. z IP: 46.171.175.* (2013-04-25 09:52)

    Zawracanie głowy i tyle! W ogóle nie powinno być kosztów uzyskania ze stosunku pracy, a zamiast tego niższa stawka podatkowa. Byłoby o wiele prosciej, ale my lubimy wszystko komplikować.

  • 8: Polski Kabaret z IP: 109.199.10.* (2014-02-12 20:35)

    Ja mam takie pytanie? Drodzy rodacy jak rozliczacie się z pitu po za miejscowości tracąc 400 zł miesięcznie (około) przy najniższej miesięcznej jak zadna komunikacja nie porusza się po 21:30 a Ty kończysz pracę o 22?? jak stop, albo sąsiad któremu trzeba dać na paliwo !

  • 9: 456 z IP: 89.231.212.* (2014-02-18 09:27)

    Mam prawie 30km do miejsca pracy jezdze albo wlasnym samochodem albo komunikacja MPK.Co daje mi ta ulga skoro nie moge jej odliczyc?

  • 10: ja z IP: 195.182.9.* (2014-02-26 08:57)

    Z mojej miejscowości do miejscowości w której znajduje się firma w której jestem zatrudniona nie ma bezpośrednich połączeń. Samochodem jestem się w stanie tam dostać w 1,5 godz. ( 130 km) komunikacją zbiorową ok. 4 godz. Nie dosyć, że muszę ponieść dużo większe koszty to nie ma przelicznika. Czy nie można byłoby przyjąć wielkości odpisu w zależności od odległości miejsca zamieszkania od miejsca pracy?