statystyki

Myśliwy otrzyma PIT-8C

autor: Przemysław Molik13.02.2012, 10:28; Aktualizacja: 13.02.2012, 10:44
PIT

PITźródło: ShutterStock

Członkowie koła łowieckiego muszą rozliczyć zyski z polowania. Koła łowieckie powinny do końca lutego wykazać je w informacji PIT-8C przekazanej zarówno swoim członkom, jak i urzędom skarbowym.

Reklama


Reklama


W 2011 r. koła łowieckie miały 111 948 zarejestrowanych członków. Myśliwi uczestniczący w polowaniach organizowanych przez koła mogą w trakcie roku otrzymywać różne świadczenia, będą to np. zwroty kwot za upolowaną zwierzynę czy nagrody lub premie za zdobycze na polowaniach. Takie kwoty trzeba rozliczyć podatkowo.

Przychody myśliwych są zaliczane do tzw. innych źródeł, mimo że przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprost nie wymieniają tego typu przychodów.

Jak mówi Katarzyna Ryszard, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii Peter Nielsen, obowiązek wystawienia PIT-8C mają podmioty, które dokonują przysporzenia na rzecz osoby fizycznej i jednocześnie nie są płatnikami podatku od tych przychodów.

Przychód podatkowy z innych źródeł powstaje w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

W kwestii świadczeń, od których myśliwi muszą odprowadzić podatek, wypowiedziały się organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji z 18 czerwca 2006 r. (nr IPPB2/415-493/08-5/JK) dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził, że rekompensata wypłacana myśliwemu za pozyskanie zwierzyny podlega opodatkowaniu jak przychód z innych źródeł.

Organy podatkowe potwierdziły również, że takim samym obowiązkiem podatkowym objęte jest przekazanie przez koło łowieckie z jego funduszy rocznej prenumeraty miesięcznika o tematyce łowieckiej dla swoich członków. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 31 października 2007 r. (nr IBPB2/415-42/07/MCZ) uznał, że nawet jeśli czasopismo stanowi dla myśliwych materiał szkoleniowy, to koło nie ma obowiązku opłacania prenumeraty za swoich członków. Członkowie koła uzyskują korzyść majątkową.

Jest też dobra informacja dla myśliwych. PIT-8C nie trzeba wystawiać, gdy myśliwy odkupił od koła łowieckiego tuszę zwierzyny po cenie niższej niż na rynku. Jeśli np. myśliwy kupił dzika w cenie 5 zł/kg, a w tym czasie cena na skupie prowadzonym przez inny podmiot gospodarczy wynosiła 6 zł, to nie ma on obowiązku wykazania dochodu w wysokości 1 zł/kg. W takiej sytuacji myśliwy nie uzyskał korzyści kosztem koła łowieckiego.

Dane z PIT-8C trzeba opodatkować według skali
Przychody z innych źródeł wykazywane są w części D PIT-8C z określeniem rodzaju źródła przychodów i wartości przychodu. Przychody te należy opodatkować według stawki 18 proc. lub 32 proc. w deklaracji PIT-36 w części D jako inne źródła (wiersz 8).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Myśliwy(2013-04-02 12:21) Odpowiedz 00

  Ja osobiście nie mam nic przeciwko płaceniu uczciwych podatków, jedno mnie tylko bardzo martwi, martwi mnie brak racjonalności prawa. Każdy podatnik który choć raz zadał sobie trud aby zajrzeć do informacji PIT 11, czy też jakiegokolwiek zeznania podatkowego musiał zwrócić uwagę że w każdym przypadku występowania przychodu występuje koszt jego uzyskania. Więc jeżeli udowadnia się podatnikowi za pomocą PIT-8C osiągnięcie dochodu z tytułu rekompensaty wypłacanej myśliwemu za pozyskanie zwierzyny mając na uwadze że samo pozyskanie nie odbywa się bez kosztowo ponieważ myśliwy zwyczajnie musi oddać skuteczny strzał, dokonać transportu tuszy do punktu skupu oraz przeprowadzić wiele innych czynności które niosą za sobą realne koszty to powinien mieć prawo do wskazania kosztów pozyskania tuszy. Jeżeli więc teraz nie ma możliwości uznania takich kosztów to może czas zapytać Trybunał Konstytucyjny czy nie mamy do czynienia z ewidentnym łamaniem prawa.

 • Emeryt myśliwy od zawsze(2014-03-09 12:23) Odpowiedz 00

  Moze PZŁ podejmie temat , ruszy mózgiem i podniesie pupę i zajmie się sprawą kosztów ponoszonych przez myśliwych w celu pozyskania zwierzyny?
  Moze PZŁ zechce wyjaśnić US i twórcą prawa podatkowego i wszystkim innym organizmom nie widzącym naszych wydatków w celu ochrony łowisk i upraw rolnych i leśnych przed zwierzyną stanowiącą własność państwową ?
  Czy nikt nie reaguje na nasze protesty w/w ?
  "4: Myśliwy z IP: 194.99.117.* (2013-04-02 12:21)

  Ja osobiście nie mam nic przeciwko płaceniu uczciwych podatków, jedno mnie tylko bardzo martwi, martwi mnie brak racjonalności prawa. Każdy podatnik który choć raz zadał sobie trud aby zajrzeć do informacji PIT 11, czy też jakiegokolwiek zeznania podatkowego musiał zwrócić uwagę że w każdym przypadku występowania przychodu występuje koszt jego uzyskania. Więc jeżeli udowadnia się podatnikowi za pomocą PIT-8C osiągnięcie dochodu z tytułu rekompensaty wypłacanej myśliwemu za pozyskanie zwierzyny mając na uwadze że samo pozyskanie nie odbywa się bez kosztowo ponieważ myśliwy zwyczajnie musi oddać skuteczny strzał, dokonać transportu tuszy do punktu skupu oraz przeprowadzić wiele innych czynności które niosą za sobą realne koszty to powinien mieć prawo do wskazania kosztów pozyskania tuszy. Jeżeli więc teraz nie ma możliwości uznania takich kosztów to może czas zapytać Trybunał Konstytucyjny czy nie mamy do czynienia z ewidentnym łamaniem prawa."

 • Marcin(2012-02-15 08:01) Odpowiedz 00

  Skoro jest to przychód i myśliwi na nim zarabiają to ja bardzo poproszę możliwość odliczenia sobie paliwa i chociaż koszt zakupu amunicji … opodatkowywać hobby to przesada! Zapewniam, że na tym nie da się zarobić.

 • taka prawda(2012-02-15 08:24) Odpowiedz 00

  Niestety fiskus jest tak pazerny,że nie zauważa już swoich absurdalnych przepisów,a biurokracja z tym związana pożera o wiele więcej pieniędzy niż wynoszą podatki "z innych źródeł".

 • Krzysztof K.(2012-02-15 10:47) Odpowiedz 00

  W moim kole łowieckim myśliwi nie otrzymują żadnych premii , a koszty polowań pokrywają z własnej kieszeni . Są one bardzo wysokie , gdyż najczęściej upolowanie jednej sztuki zwierzyny wymaga przynajmniej kilku wyjazdów , ale tego fiskus nie widzi . Myśliwi zdecydowanie dopłacają do swojego hobby !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama