Rząd zmienia PIT tak, aby urząd skarbowy rozliczał podatnika. Zmiana ma ograniczyć koszty, a projekt zmian wpisany jest do wykazu prac legislacyjnych. Szczegóły przedstawi w piątek resort finansów.

Zgodnie z uzasadnieniem jakie napisano w wykazie prac legislacyjnych zmiany mają polegać na ograniczeniu kosztów związanych z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez zmniejszenie:

- kosztów związanych z zaopatrzeniem urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań;

- kosztów związanych z obsługą deklaracji składanych papierowo;

- uwolnienie pracodawców od kosztownego utrzymywania dokumentacji papierowej.

Zmiana ma też na celu uwolnienie podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujących dochody wyłącznie od płatników lub organów rentowych, od samodzielnego sporządzania zeznań podatkowych.

"Wniosek o sporządzenie zeznania składany byłby wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu podatkowego lub banków. Rozliczenia podatku dochodowego za dany rok podatkowy – na podstawie złożonego wniosku oraz informacji o dochodach od płatnika lub organu rentowego – dokonywałby za podatnika urząd skarbowy. Tak przygotowane zeznanie udostępniane byłoby podatnikowi w systemie teleinformatycznym do akceptacji lub odrzucenia" - napisano.

Proponuje się, aby taką możliwością rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych objąć podatników rozliczających się: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Dodatkowo, w związku z zaproponowaną zmianą rozliczania podatku proponuje się likwidację obowiązku rozliczania podatników z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych przez pracodawców.

Według autorów uzasadnienia, za 2015 r. pracodawcy rozliczyli niespełna 421 tys. podatników.

Projektowane przepisy miałyby wejść w życie z dniem 15 marca 2017 r.