statystyki

Trzeba zwracać uwagę nawet na detale umowy z deweloperem

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz08.12.2015, 19:00
dom-pieniądze-nieruchomości-podatki

Informacje o kondycji finansowej firmy i przedsięwzięcia deweloperskiego, a także oferowanego do zakupu mieszkania, pozwolą się dowiedzieć się o prawie dewelopera do nieruchomości i stwierdzić, czy nie jest on firmą krzak lub przyszłym bankrutem.źródło: ShutterStock

Pani Julia chce kupić mieszkanie u dewelopera. W jej miejscowości w lokalnej prasie ogłasza się kilka firm, które prowadzą inwestycje, a nawet oferują już gotowe mieszkania. Czytelniczka obawia się, że może trafić na nieuczciwego przedsiębiorcę i stracić pieniądze. Znajomi przestrzegają ją przed pułapkami w umowach deweloperskich i twierdzą, że niektóre firmy proponują klientom niekorzystne warunki. – Na co powinnam zwrócić uwagę, podpisując umowę z deweloperem, aby zabezpieczyć swoje prawa – pyta czytelniczka

Zanim pani Julia zawrze umowę z deweloperem i kupi od niego mieszkanie, powinna się zapoznać z prospektem informacyjnym oraz uzyskać od niego dane dotyczące sytuacji prawno-finansowej firmy. Rozpoczynając sprzedaż, przedsiębiorca musi sporządzić prospekt, który obejmuje całą prowadzoną przez niego budowę (nie tylko jeden budynek, lecz nawet kilka) określaną jako przedsięwzięcie deweloperskie. Przyszły nabywca dowie się z niego m.in. o prawach dewelopera do nieruchomości, na której postawi on budynki, nabyciu materiałów budowlanych oraz uzyskaniu wymaganych zezwoleń administracyjnych. Na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloper ma obowiązek doręczyć jej ten dokument wraz z załącznikami nieodpłatnie, na trwałym nośniku informacji. Jeżeli tym nośnikiem nie będzie papier, lecz np. płyta CD lub DVD, to wówczas pani Julia ma prawo zapoznać się z prospektem w postaci papierowej w lokalu przedsiębiorstwa. Natomiast w razie wprowadzenia przez firmę zmian do prospektu informacyjnego lub załącznika, powinna otrzymać aneks, nowy prospekt lub nowy załącznik.

Informacje o kondycji finansowej firmy i przedsięwzięcia deweloperskiego, a także oferowanego do zakupu mieszkania, pozwolą się jej dowiedzieć się o prawie dewelopera do nieruchomości i stwierdzić, czy nie jest on firmą krzak lub przyszłym bankrutem. Może więc żądać, aby w lokalu przedsiębiorstwa została zapoznana z aktualnym stanem księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, kopią aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub aktualnym zaświadczeniem o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a także kopią pozwolenia na budowę, projektem architektoniczno-budowlanym oraz sprawozdaniem finansowym dewelopera za ostatnie dwa lata.

Gdy pani Julia zdecyduje się już na nabycie konkretnego mieszkania, to umowę deweloperską musi zawrzeć w formie aktu notarialnego. Zawarta w innej formie nie będzie ważna. Dlatego nie powinna się zgodzić na podpisanie umowy sporządzonej wyłącznie na piśmie, ponieważ nie będzie to umowa deweloperska i nie zapewni ochrony jej interesów. Tym bardziej, że wyłącznie sama nie będzie ponosiła kosztów związanych z zawarciem umowy u notariusza, bo obciążają one w równych częściach dewelopera i nabywcę. Chodzi tutaj o wynagrodzenie notariusza, sporządzenie wypisów aktu notarialnego wydawanych przy zawarciu umowy i koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym.

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy zawiera ona wszystkie istotne elementy przewidziane w ustawie z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 1377 ze zm.). Przede wszystkim powinna określać cenę nabycia, położenie budynku, w którym będzie znajdowało się mieszkanie, oraz usytuowanie w nim lokalu, a także określać powierzchnię (ze wskazaniem sposobu jej pomiaru) i układ pomieszczeń oraz zakres prac wykończeniowych, które wykona deweloper. Musi też zawierać informacje o powierzchni działki, stanie prawnym nieruchomości i ciążących na niej obciążeniach oraz służebnościach, wskazać numer pozwolenia na budowę wraz z oznaczeniem organu, który je wydał, i informacją o tym, czy jest ostateczne bądź zaskarżone, podawać termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz termin i sposób zawiadomienia nabywcy o odbiorze lokalu i termin przeniesienia na nabywcę prawa do niego. Istotne są też wskazane w umowie warunki odstąpienia od niej i zasady zwrotu niedoszłemu nabywcy uiszczonych już kwot, a także wysokość odsetek i kar umownych dla obu stron. Oprócz tego umowa powinna zawierać informacje o rachunku powierniczym oraz gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej, a także określać wysokość, terminy i warunki płatności od nabywcy dla dewelopera. 


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • ika(2015-12-09 15:05) Zgłoś naruszenie 11

  To prawda, sprawdzać trzeba ale pomoże też kupowanie u sprawdzonego dewelopera z polecenia. Osiedle Bliska Wola cieszy się dobrą opinią klientów. Można poczytać o tym również na forum osiedla.

  Odpowiedz
 • Klaudynna1980(2015-12-11 09:26) Zgłoś naruszenie 11

  A najgorsze jest to, że nawet jak sprawdzisz na 100% detale i wszystko jest ok, zbudują, jest chata do odebrania, wchodzisz a tam hydraulika ze ścian do d.... wystaje, beznadziejny rozkład rurek, jakieś krzywe ściany porażka. Mój znajomy jakby nie wziął na odbiór takiej chaty w Wawie speca z Deconovy to by nawet nie wiedział, że to jest stan nie do przyjęcia! Masakra jak trzeba mieć oczy dookoła głowy.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-12-08 20:37) Zgłoś naruszenie 10

  Od "pułapek" (czytaj : kradzieży "na chama") , w umowach , jest prokurator i sąd . Ale nie w POlsce . W trawie też nic nie PiSczy , by cośkolwiek uległo zmianie .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie