statystyki

Żołnierze i funkcjonariusze korzystniej wykupią mieszkania należące do WAM lub MSW

01.01.2015, 09:16; Aktualizacja: 01.01.2015, 09:24
Żołnierze i funkcjonariusze będą mogli korzystniej wykupić mieszkania należące do WAM lub MSW

Żołnierze i funkcjonariusze będą mogli korzystniej wykupić mieszkania należące do WAM lub MSWźródło: ShutterStock

Żołnierze i funkcjonariusze będą mogli korzystniej wykupić mieszkania. Umożliwi to wchodząca w czwartek w życie nowelizacja ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych.

Reklama


Reklama


Nowela, której projekt złożyli w Sejmie posłowie PO, przewiduje większe niż do tej pory bonifikaty przy sprzedaży lokali należących do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM) lub do MSW (przepisy ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych dotyczą też lokali zarządzanych przez ten resort). Obecnie bonifikaty wynoszą 60 lub 30 proc. Teraz, po wejściu ustawy w życie, wracają do poziomu, jaki obowiązywał do końca 2012 r. - 95 lub 90 proc.

95-proc. zniżka przysługiwać będzie żołnierzom, którzy nabyli już prawo do wojskowej emerytury, wojskowym zwolnionym ze służby na skutek wypowiedzenia dokonanego przez siły zbrojne lub upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emerytom i rencistom wojskowym, a także członkom rodziny wspólnie zamieszkującym z żołnierzem, emerytem lub rencistą wojskowym w dniu jego śmierci. W pozostałych przypadkach nowela przewiduje 90-proc. zniżkę.

Maksymalną wysokość bonifikaty ustalono na 200 tys. zł.

Autorzy noweli zakładają, że większe zniżki zachęcą żołnierzy, by częściej kupowali mieszkania, niż brali odprawy mieszkaniowe. W połowie 2013 r. średnia kwota, o którą pomniejszano wartość wykupowanych mieszkań, wynosiła ok. 95,5 tys. zł, a średnia odprawa mieszkaniowa - ok. 180 tys. zł. Mieszkania zwalniane przez żołnierzy są też obciążeniem dla WAM - trzeba je remontować, a jeśli w danej miejscowości nie ma zapotrzebowania na lokale dla żołnierzy - utrzymywać do czasu sprzedaży.

Ponadto nowelizacja umożliwi ubieganie się o zamianę zajmowanego mieszkania na inne z zasobów WAM nie tylko żołnierzem, lecz też innym lokatorom. Według wnioskodawców taka zmiana szczególnie pomoże zamienić mieszkanie na mniejsze osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej (np. z powodu długów). W razie takiej zamiany WAM nie płaci za remont mieszkania.

Rząd nie przyjął jednoznacznego stanowiska wobec projektu nowelizacji. Poparło ją MON, a zdecydowanie sprzeciwił się resort finansów. Według MF sprzedawanie mieszkań za 5 lub 10 proc. wartości jest "nieuzasadnione ze społecznego punktu widzenia". Spadek liczby mieszkań sprzedanych w ciągu roku od zmiany przepisów to - zdaniem urzędników Ministerstwa Finansów - jeszcze nie powód, by podwyższać bonifikaty, raczej należy obniżyć odprawy mieszkaniowe.

W kwietniu, jeszcze zanim Sejm uchwalił nowelę, o jej projekcie pisała "Polityka" w artykule o tym, jak CBA sprawdza mieszkania na osiedlu MSW na Kabatach w Warszawie pozostające w gestii byłych pracowników i funkcjonariuszy resortu, zwłaszcza tych, którzy mają inne mieszkanie lub dom w stolicy. "Lokatorzy mieszkań na Kabatach z niecierpliwością czekają na uchwalenie ustawy, żeby złożyć do ministerstwa wniosek o wykup mieszkania za grosze" - napisał tygodnik.

Jednak wiceszef MSW Piotr Stachańczyk wyjaśniał, że jakiekolwiek decyzje dotyczące sprzedaży lokali na Kabatach zostały w 2013 r. zablokowane. Powodem była informacja, że w stosunku do działek, na których stoją bloki, zostało wszczęte postępowanie ws. zwrotu części nieruchomości. Działka miała bowiem zostać wywłaszczona, ale na inne cele niż te, które zrealizowano.

W zasobie WAM jest obecnie prawie 28,4 tys. mieszkań, z czego niecałe 12,5 tys. zajmują żołnierze zawodowi, a ok. 10,4 tys. - inne osoby (np. emeryci wojskowi, wdowy po żołnierzach i ich dzieci), reszta to głównie kwatery i internaty. MSW dysponuje natomiast prawie 850 mieszkaniami, ale ta liczba nie obejmuje zasobów poszczególnych służb mundurowych.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • mich(2015-01-01 10:18) Odpowiedz 00

  Armia/policja nie powinna mieć na własność żadnych mieszkań. Wszystko powinno być sprzedane na wolnym rynku. A żołnierze powinni albo mieszkać w koszarach lub mieć w to miejsce dodatek mieszkaniowy. Jaki "wykup" zajmowanych mieszkań? Z jakiej racji państwo chce rozdawać za (pół)darmo swój majątek? Jakaś kolejna paranoja!

 • chore(2015-01-01 10:36) Odpowiedz 00

  A czemu ja nie mogę kupić mieszkania za grosze ?

 • Rychu(2015-01-01 11:16) Odpowiedz 00

  Ludu pracujący miast i wsi !

  Trzeba wiedzieć, że teraz wszyscy żołnierze (od szeregowca do generała) pełnią zawodową służbę wojskową, gdyż nie ma w ogóle zasadniczej służby wojskowej.

  Żołnierz zawodowy wyznaczany jest na stanowisko służbowe na 3-letni kontrakt.
  Rotacja na stanowiskach służbowych jest bardzo duża, co wiąże się z wielokrotną zmianą miejsca pełnienia służby i przesiedlaniem z garnizonu do garnizonu.

  Wyznaczając żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe w tzw. zielonym garnizonie trzeba go gdzieś zakwaterować.

  Zakwaterowanie żołnierzy zawodowych realizowane jest w różnych formach (osobne kwatery stałe, internaty, dopłata do opłat za wynajęcie mieszkania na wolnym rynku itp.)

  Część osobnych kwater stałych (zwanych w cywilu mieszkaniami) nie podlega sprzedaży zwłaszcza w tzw. garnizonach perspektywicznych, w których funkcjonują jednostki i instytucje wojskowe.

  Sprzedaż na warunkach udzielonej bonifikaty nie jest niczym szczególnym, gdyż na podobnych zasadach gminy sprzedają lokale komunalne, spółdzielnie mieszkaniowe sprzedają tzw. mieszkania lokatorskie "za złotówkę" itp.

  WAM pozbywając się lokali mieszkalnych zbędnych z punktu widzenia potrzeb Sił Zbrojnych RP tylko optymalizuje koszty, gdyż uzyskuje wpływy ze sprzedaży oraz pozbywa się obowiązków związanych z utrzymaniem stanu technicznego sprzedanych lokali.

  Trzeba także zauważyć, że wysokość bonifikaty uzależniona jest od stażu w służbie wojskowej co dodatkowo motywuje żołnierzy do służby

 • mixer(2015-01-06 13:23) Odpowiedz 00

  To zmienicie prace i tez bedziecie mogli wykupic... Zapewne jak cieciujecie w tesco, to nie macie sluzbowego mieszkania (a zal wam 4 litery sciska ze robiliscie wszystko za kat zdrowia D), a jak macie wlasny domek bo jestescie dzianymi przedsiebiorcami, to Was ten temat nie interesuje

 • dziadek(2015-01-11 15:36) Odpowiedz 00

  I wszyscy są równi wobec prawa (art 32 konstytucji)

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama