W porównaniu z innymi dużymi miastami w Polsce, w Łodzi mieszkania są niedrogie. Cena metra kwadratowego jest aż dwa razy niższa niż w Warszawie, zdecydowanie więcej za mieszkanie zapłacimy też w Krakowie, Wrocławiu czy w Poznaniu. Dlatego warto zainteresować się łódzkim rynkiem nieruchomości – zwłaszcza, że jest w czym wybierać.

W Łodzi powstaje obecnie bardzo wiele nowych inwestycji mieszkaniowych, w każdej dzielnicy budowane są nowoczesna osiedla. Wybór jest spory, dlatego firmy deweloperskie starają się za wszelką cenę przekonać klientów do swoich inwestycji. Najlepiej sprzedają się niewielkie mieszkania w blokach, coraz częściej zwane apartamentowcami, dlatego takich obiektów mieszkaniowych powstaje najwięcej. Nowe osiedla są kolorowe, najczęściej znajdują się na terenie ogrodzonym z dużą ilością zieleni i placem zabaw. Mieszkania można kupić też w pofabrycznych loftach.

Centrum: w sercu miasta

Mimo hałasu i sąsiedztwa zaniedbanych ulic, wiele osób poszukuje mieszkania w ścisłym centrum Łodzi. Na ulicy Tuwima powstaje superluksusowy, przeszklony Solaris Park z rozbudowaną częścią rekreacyjną i recepcją. W Śródmieściu J.W. Construction Holding buduje obecnie Osiedle Centrum II. Budynki pokryte będą czerwoną cegłą klinkierową, przez co zgrabnie wkomponują się w postindustrialny krajobraz ulicy Tymienieckiego i Tylnej. Do zabudowań XIX-wiecznej Łodzi nawiązują też Barciński Lofty i Apartamenty. Inwestycja firmy SGI obejmuje rewitalizację starej fabryki wyrobów wełnianych.

Nawet w Śródmieściu można znaleźć odrobinę zieleni, czego przykładem jest budowana w pobliżu licznych parków Etiuda – ogrodzony budynek o nietypowej architekturze. Jego najwyższa część będzie miała osiem pięter, a najniższa pięć. Ciekawą propozycją mieszkaniową jest Leader House – wysoki budynek, który jest równocześnie biurowcem. Obok trzydziestu mieszkań, w Leader House znajdą się pomieszczenia biurowe skoncentrowane na dwóch kondygnacjach.

Bałuty: słonecznie, owocowo, jarzębinowo...

Na Bałutach inwestorzy kuszą niebanalnymi nazwami inwestycji. Jedna z nich to Aroniowa – kompleks prostych niskich budynków, z których dwa zostaną oddane do użytku w 2013 roku. Bliskość obszarów leśnych sprawia, że miejsce to cechuje spokojna i kameralna atmosfera. To samo dotyczy inwestycji firmy Waxa – osiedla Anyżowa, które zlokalizowane jest niedaleko Lasu Łagiewnickiego. W 2013 roku będzie też można zamieszkać na Osiedlu Jarzębinowym przy ulicy Okopowej. Składa się ono z dwóch budynków posiadających wspólną kondygnację z podziemnym parkingiem. W każdym z mieszkań znajduje się balkon lub taras. Natomiast Abart Development buduje nowy apartamentowiec w sąsiedztwie swojej wcześniejszej inwestycji na ulicy Bema. Budynek przy Bema 16/18 wyróżnia się ciekawą architekturą, od frontu przypomina wysoki dworek ozdobiony półokrągłym gzymsem. Jeśli komuś zależy na mieszkaniu w pobliżu centrum handlowo-rozrywkowego, powinien zainteresować się Villą Sędziowską, z której spacerem zaledwie w dziesięć minut można dojść do Manufaktury. Jest to niewielki, elegancki budynek, w którym do wyboru jest 15 przestronnych mieszkań.



We wrześniu b.r. na Bałutach do użytkowania oddano inwestycję Liściasta Park – kompleks trzech budynków w pobliżu rzeki Sokołówki i parku Mickiewicza. W tym samym czasie zakończono budowę dziesięciopiętrowca Blue Villa przy ulicy Obornickiej. Mieszkania wciąż można kupić w Sun Tower – zbudowanym w 2010 roku awangardowym budynku w kształcie wieży.

Polesie: na zdrowie!

Zaletą nowych osiedli mieszkaniowych na Polesiu jest lokalizacja w sąsiedztwie ogromnego Parku Piłsudskiego, zwanego potocznie „Parkiem na Zdrowiu”. Na przykład kompleks Botanicum, jak sama nazwa wskazuje, przylega do ogrodu botanicznego.

Na ulicy Wróblewskiego powstaje Brama – budynek, który ma zapoczątkować szeroką inwestycję budowy ponad dwóch tysięcy mieszkań w tym rejonie. Nieco dalej – na Pienistej – trwają ostatnie prace na osiedlu Nowe Polesie II. Bloki wyróżniają szklane i drewniane elementy elewacji. Częściowo ukończona jest też inwestycja firmy Polnord, czyli City Park. Jest to zespół siedmiu budynków o różnej wysokości, usytuowanych wokół zielonego dziedzińca.

Na Polesiu można zamieszkać także w loftach. Dawna fabryka papierosów przy ulicy Kopernika została przekształcona w osiedle mieszkaniowe Tobaco Park, które łączy elementy postindustrialne i nowoczesność (trzy budynki zbudowano od zera). Ostatni budynek z tej inwestycji ukończony zostanie w listopadzie 2011 roku.

Górna: z górnej półki

Jedną z bardziej prestiżowych inwestycji w dzielnicy Górna jest Arboretum – otoczone zielenią osiedle w miejscu dawnej fabryki Aleksandra Schichta. Dwie ściany fabryki zostaną zrekonstruowane, co stanowić będzie wyróżniający element wśród reszty nowoczesnych zabudowań. Natomiast w pobliżu Parku Podolskiego budowane jest osiedle Tatrzańska 111 – rozległy budynek o kaskadowej architekturze. Wyróżnia się on dużą liczbą mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 41 do 70 mkw. Zupełnie inny, bardziej kameralny charakter ma Osiedle Pustynna 43. Budynki są niskie, część mieszkań ma własne ogródki. Elewacja utrzymana jest w ciepłych, pastelowych kolorach.

Widzew: plejada możliwości

Kto szuka mieszkania na Widzewie, może przebierać w ofertach. Pierwsza z nich, ukończona w tym miesiącu, to Osiedle Plejada 2. Jest to uzupełnienie osiedla domów jednorodzinnych o budynek wielorodzinny z dwu- i trzypokojowymi mieszkaniami. Do wyboru jest też Osiedle Szlacheckie, a na miłośników niestandardowych kształtów czeka Ekierka – inwestycja firmy Real Development. Nazwa mówi sama za siebie – budynek ma kształt znanego z lekcji matematyki przyrządu kreślarskiego. Na trzech rogach Ekierki znajdują się zadaszone tarasy. Natomiast mieszkanie w tradycyjnym czteropiętrowym bloku kupić można na osiedlu Niska 11-15 lub Wojewódzkiego. Kto ceni luksus, powinien zainteresować się osiedlem Mieszkania Hetmańska, które posiada własny fitness club i saunę.

Łódź – nowe centrum Polski?

Jak widać, na łódzkim rynku nieruchomości panuje ożywienie. Miasto stoi u progu rozpoczęcia realizacji ogromnej inwestycji, jaką jest Nowe Centrum Łodzi. Już samo ułatwienie komunikacji na trasie Łódź-Warszawa przyciągnie do Łodzi nowych inwestorów, dlatego deweloperzy liczą na to, że w rozwijającym się mieście coraz więcej osób stać będzie na kupno własnego M. Nowe osiedla mieszkaniowe charakteryzują coraz wyższe standardy bezpieczeństwa, wszystkie są monitorowane i ogrodzone. Zazwyczaj mają też przyjazną lokalizację w otoczeniu zieleni oraz dobrą komunikację z centrum. Ponadto ceny nie są wygórowane, a z powodu dużej konkurencji deweloperzy często gotowi są dodatkowo negocjować warunki transakcji.