statystyki

Nieruchomości: Pośrednicy i zarządcy na nowo zdefiniowani

autor: Anna Krzyżanowska07.08.2017, 17:00
blok, mieszkanie, nieruchomość

Większość jej przepisów zacznie obowiązywać już 1 września.źródło: ShutterStock

Do porządku prawnego wrócą definicje „pośrednictwa w obrocie nieruchomościami” oraz „zarządzania nieruchomościami”. Taki będzie efekt podpisanej w piątek przez prezydenta nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.

 Większość jej przepisów zacznie obowiązywać już 1 września. Zmiany były konieczne, gdyż w 2014 r., kiedy to zderegulowano zarówno zawód pośrednika, jak i zarządcy nieruchomościami, z prawa zniknęła większość zapisów dotyczących tych profesji.

Według podpisanej przez prezydenta noweli pośrednikiem lub zarządcą powinna być osoba, która realizuje czynności zawodowe odpłatnie, w sposób zorganizowany, ciągły i powtarzalny.

– Przyjęto, że wykonywać te zawody będzie mógł wyłącznie przedsiębiorca. Natomiast faktyczne czynności zawodowe będą mogły być prowadzone przez osoby fizyczne na podstawie umowy z przedsiębiorcą. Dzięki temu ograniczone zostanie ryzyko, że pośrednictwem lub zarządzaniem zajmować się będą przypadkowe osoby – wyjaśnia Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie