Nowelizowane właśnie rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422 ze zm. – dalej r.w.t.) obliguje, by dziś w danym mieszkaniu był co najmniej jeden pokój o powierzchni nie mniejszej niż 16 m2. Rozporządzenie określa również wymogi dotyczące minimalnej szerokości pokoju sypialnego i kuchni w mieszkaniu – uzależniając je odpowiednio od liczby osób w nich przebywających oraz liczby pokoi w mieszkaniu.
Sumując wszystkie nakazy i zakazy, aktualnie, aby kawalerka spełniała wszystkie prawne wymogi, jej wielkość nie może być mniejsza niż 24 m2.
– Przepis ograniczający metraż jest często obchodzony przez deweloperów, którzy sprzedają je jako lokale użytkowe – zauważyli Paweł Kobyliński oraz Mirosław Suchoń w interpelacji do ministerstwa budownictwa.
W piśmie zapytali, czy rząd ma zamiar znieść limity dotyczące wielkości mieszkań. W odpowiedzi, której udzielił Tomasz Żuchowski, wiceminister budownictwa, wskazano, że r.w.t. się zmieni, ale nie w kierunku, w którym zmierza pytanie.
– W nowelizacji zrezygnowano z dotychczasowych regulacji dotyczących określania minimalnej szerokości i powierzchni pomieszczeń w mieszkaniu, wprowadzając w ich miejsce wymóg minimalnej powierzchni użytkowej mieszkania wynoszącej 25 m2 – odpowiedział minister Tomasz Żuchowski.
I podkreślił, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom rynku, w zmienianym rozporządzeniu wprowadzono modyfikację w zakresie wymagań dotyczących wyposażenia mieszkań, które mają na celu m.in. wyeliminowanie przepisów archaicznych. I tak, zrezygnowano z określania elementów wyposażenia kuchni, jak również konieczności zapewnienia w łazience miejsca do zainstalowania automatycznej pralki domowej, a także usytuowania pojemnika na brudną bieliznę.
– Wprowadzono pojęcie aneksu kuchennego wraz z dopuszczeniem pod określonymi warunkami w mieszkaniu jednopokojowym kuchni w formie aneksu kuchennego połączonego z pokojem – wskazał Żuchowski.
Nowela obejmie też mieszkania wielopokojowe, gdzie również umożliwi się zaprojektowanie aneksu kuchennego w pokoju przeznaczonym na pobyt dzienny.
– Wprowadzone rozwiązania będą zatem określać wyłączenie parametry podstawowe, pozostawiając osobom posiadającym stosowne uprawnienia zawodowe większą swobodę w projektowaniu i możliwość dostosowania projektowanych obiektów do potrzeb rynkowych i odbiorców indywidualnych – wyjaśnił minister.
Dlaczego resor nie chce legalizować mini kawalerek? By zapewnić odpowiedni standard użytkowania lokali – usłyszeli parlamentarzyści.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia po akceptacji komisji prawniczej