statystyki

Można badać ważność uchwał spółdzielni o podziale

autor: Michał Culepa12.04.2017, 07:37; Aktualizacja: 12.04.2017, 08:33
prawo, sprawiedliwość

Sąd rejestrowy ma prawo bowiem badać przesłanki wpisu nowej spółdzielni, w tym ważność uchwał o podzialeźródło: ShutterStock

Prawo do zaskarżenia postanowienia sądu o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego nowej, powstałej w wyniku podziału, spółdzielni mieszkaniowej przysługuje jej członkom. Do takiego wniosku doszedł Sąd Najwyższy, rozpatrując sprawę, której źródłem był konflikt dotyczący podziału jednej z łódzkich SM.

Problem pojawił się po tym, jak od SM „Osiedle Młodych” oddzieliła się spółdzielnia „Pojezierska”. Uchwałę w tej kwestii podjęło walne zgromadzenie członków „Osiedla Młodych” w czerwcu 2014 r. W tym też roku doszło do ostatecznego podziału i wydzielenia majątku SM „Pojezierska”. Została ona także wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.

Z tymi uchwałami i postanowieniem o wpisie do KRS nie zgodziło się jednak kilku członków nowej spółdzielni. Ci bowiem chcieli pozostać w strukturach SM „Osiedle Młodych”. Sądowe postanowienie o wpisie spółdzielni „Pojezierska” zostało więc przez nich zaskarżone.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie