przedsiębiorstwo

Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą.


 • Krzyżyk i burka zakazane w pracy

  Krzyżyk i burka zakazane w pracy

  Pracownikom, którzy kontaktują się z klientami, można zabronić noszenia widocznych symboli religijnych czy politycznych – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

  czytaj więcej

 • Służebność przesyłu na łasce TK. Operatorzy zapłacą właścicielom działek za przewody energetyczne?

  Służebność przesyłu na łasce TK. Operatorzy zapłacą właścicielom działek za przewody energetyczne?

  Już niedługo powinniśmy się przekonać, czy operatorzy będą musieli płacić właścicielom działek, przez które przechodzą przewody energetyczne czy rurociągi.

  czytaj więcej

 • Upada znana giełdowa spółka. Winą obarcza fiskusa

  Upada znana giełdowa spółka. Winą obarcza fiskusa

  Mimo postanowienia sądu urząd nie zwrócił firmie 23,5 mln zł. Wstrzymał też zwrot 9,5 mln zł nadwyżki VAT. Wobec przedsiębiorstwa rozpoczęto cztery nowe kontrole.

  czytaj więcej

 • Barańczyk: Podatki to sfera decyzji, a nie tylko technicznych rozliczeń

  Barańczyk: Podatki to sfera decyzji, a nie tylko technicznych rozliczeń

  Spektrum interesariuszy mających wpływ na politykę podatkową spółek coraz bardziej wykracza poza tradycyjny krąg – księgowa, menedżer podatkowy - mówi w wywiadzie dal DGP Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC.

  czytaj więcej

 • Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  OPIS SYTUACJI: Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży zdrowej żywności. W związku z dynamicznym rozwojem branży spowodowanym rosnącym popytem na produkty ekologiczne, także poza granicami, przedsiębiorstwo stale się rozwija i osiąga coraz większe dochody. Przedsiębiorca od jakiegoś czasu zastanawia się nad zmianą formy prowadzenia działalności. Najbardziej pożądanym przez niego rozwiązaniem jest prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w związku z brakiem odpowiedzialności wspólników za zobowiązania. Uważa też, że jego przedsiębiorstwo będzie lepiej oceniane przez potencjalnych kontrahentów – jako duża i profesjonalna firma. Pan Jan nie ma jednak zaufanej osoby, z którą mógłby zawiązać spółkę, w związku z tym chciałby ją poprowadzić sam. Na początku działalności pan Jan chciałby posiadać pełną kontrolę w spółce i decydować o wszystkich sprawach. Jednak w przyszłości nie wyklucza wstąpienia do niej małżonki, przy czym objęłaby udziały na minimalnym poziomie. Pan Jan będzie w spółce wykonywał czynności, które dotychczas wykonywał w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, tj. składał zamówienia, pozyskiwał nowych klientów, uczestniczył w targach, kontrolował jakość zamówień itp., ale nie będzie już bezpośrednio otrzymywał zysków z prowadzonej działalności. Z uwagi na to pan Jan chciałby z tytułu wykonywanych dla firmy prac otrzymywać wynagrodzenie. Jeżeli spółka będzie się rozwijać w takim tempie jak dotychczas prowadzona działalność, intencją pana Jana jest zatrudnienie w odpowiednim czasie profesjonalnego menedżera, który przejmie zarządzanie firmą oraz będzie pełnił funkcję w zarządzie, przy czym on sam nie chciałby zostać pozbawiony wpływu na podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących działalności. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków i przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zmiany formy prowadzenia działalności pan Jan postanowił zwrócić się po profesjonalną poradę do radcy prawnego.

  czytaj więcej

 • Na dochodzeniu przedawnionego roszczenia można dodatkowo stracić

  Na dochodzeniu przedawnionego roszczenia można dodatkowo stracić

  Skierowałem pozew przeciw kontrahentowi o zapłatę 8 tys. zł w postępowaniu upominawczym. Chodziło o towary sprzedane w końcu 2014 r. On odpowiedział, że sprawa jest przedawniona, bo tego typu roszczenia przedawniają się po dwóch latach, a nie po trzech, jak sądziłem. Wobec czego cofnąłem pozew, nie doszło do rozprawy. Teraz kontrahent poinformował mnie, że sąd zapewne obciąży mnie kosztami procesu w postaci zapłaty dla jego pełnomocnika. Czy to możliwe? Czy mogę uniknąć tych kosztów, skoro byłem zwolniony przez sąd od opłaty od pozwu?

  czytaj więcej

 • Konfederacja Lewiatan i PharmaNET ostrzegają przed wzrostem cen leków

  Konfederacja Lewiatan i PharmaNET ostrzegają przed wzrostem cen leków

  Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET uważają, że w projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne przyjętym przez Sejm w ub. tygodniu, który wprowadza możliwość prowadzenia apteki wyłącznie przez farmaceutę, ogranicza możliwości posiadania więcej niż 4 aptek oraz bariery demograficzne i geograficzne są oderwane od interesów pacjentów, dla których istotne są niskie ceny leków nierefundowanych oraz pełen asortyment leków.

  czytaj więcej

 • Malmstroem: Początek negocjacji ws. umowy UE-Australia możliwy jeszcze w tym roku

  Malmstroem: Początek negocjacji ws. umowy UE-Australia możliwy jeszcze w tym roku

  Negocjacje ws. umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Australią mogłyby rozpocząć się jeszcze jesienią tego roku, lecz nie wiadomo, ile czasu potrwają - powiedziała PAP unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

  czytaj więcej

 • CSR: Energetyka z ludzką twarzą

  CSR: Energetyka z ludzką twarzą

  CSR już od dobrej dekady nie jest w Polsce jedynie nowinką. Stał się nowym i – co ważniejsze – efektywnym modelem biznesowym. I jak to bywa w niemal każdej dziedzinie działalności biznesowej, największa odpowiedzialność spoczywa na największych

  czytaj więcej

 • Spółdzielnie mieszkaniowe chcą inwestować w "Mieszkanie plus". CBA przyjrzy się sprawie

  Spółdzielnie mieszkaniowe chcą inwestować w "Mieszkanie plus". CBA przyjrzy się sprawie

  Spółdzielnie mieszkaniowe chcą partycypować w programie „Mieszkanie plus”. Głównym wykonawcą inwestycji z ich strony ma być spółka bez referencji i o kapitale zakładowym 5 tys. zł

  czytaj więcej

 • Pismo złożone w biurze podawczym jest doręczone

  Pismo złożone w biurze podawczym jest doręczone

  Takie wnioski płyną z orzeczenia Sądu Najwyższego. Źródłem sprawy była finansowana przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich budowa obwodnicy miasta Końskie. Inwestycję realizowało przedsiębiorstwo budowlane ze Śląska. Budowa zakończyła się w grudniu 2013 r., w tym samym miesiącu zostały wykonane odbiory techniczne i gotowa szosa została oddana do użytku.

  czytaj więcej

 • Powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego do likwidacji

  Powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego do likwidacji

  Związek Powiatów Polskich, który od miesięcy zabiegał o odstąpienie od tego pomysłu, przegrał. Resort potwierdza: nie wycofamy się ze zmian. Zdradza też, jak je przeprowadzi.

  czytaj więcej

 • Wiceminister rozwoju: Chcemy pokazać światu, że w Polsce trwa cicha rewolucja gospodarcza

  Wiceminister rozwoju: Chcemy pokazać światu, że w Polsce trwa cicha rewolucja gospodarcza

  Chcemy pokazać światu, że w Polsce trwa cicha rewolucja gospodarcza, która przeprowadzi kraj z gospodarki imitacji do gospodarki innowacji - powiedział PAP wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. Temu - jak mówił – służą m.in. zmiany modelu promocji polskiej gospodarki.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej