statystyki

Stacje TV kontra Telewizjada: Zawiadomienia do prokuratury, skargi do UKE i resortu sprawiedliwości

autor: Sylwia Czubkowska09.05.2016, 07:33; Aktualizacja: 09.05.2016, 08:36
Telewizja

Nadawcy odnieśli pierwszy sukces: nadzór nad sprawą objął prokurator generalny.źródło: ShutterStock

Zawiadomienia do prokuratury, skargi do UKE, resortu kultury, a nawet sprawiedliwości. Pojawienie się Telewizjady, serwisu internetowego nadającego ukradziony sygnał kilkudziesięciu stacji TV, skłoniło legalne stacje do wejścia na wojenną ścieżkę.  „Ze względu na wysokie parametry transmisji, jakość, płynność, dużą liczbę kanałów telewizyjnych i niezawodność działania niniejszy serwis stanowi obecnie jedno z największych zagrożeń zarówno dla właścicieli praw ponoszących z tego tytułu poważne straty finansowe, jak i dla państwa polskiego, które traci na tym np. dochody z podatków” – tak zaczyna się pismo stowarzyszenia Sygnał, zrzeszającego największych nadawców telewizyjnych, które trafiło m.in. do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Telewizje skarżą się w nim na serwis Telewizjada.net. Pojawił się on pod koniec ubiegłego roku i momentalnie napsuł krwi nadawcom. Nic dziwnego: 75 kanałów – od wielkiej czwórki, czyli TVP 1, TVP 2, TVN i Polsatu, poprzez kanały tematyczne, a nawet płatne, jak HBO, Canał+ czy Orange Sport – jest dostępnych za darmo i do tego bez żadnych reklam. Serwis ten zaczął momentalnie zbierać ogromną rzeszę użytkowników. Według wyliczeń Gemiusa ma ich już ponad 1,4 mln, z których część może nawet nie wiedzieć, że korzysta z serwisu pirackiego. Na stronie administrator asekuracyjnie pisze: „Telewizjada.net nie zajmuje się rozprowadzaniem plików chronionych prawem autorskim. Strona nie zawiera żadnych plików, zamieszcza jedynie ich sumy kontrolne”.

A tak naprawdę rozpowszechnia audycje telewizyjne w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym, po prostu kradnąc sygnał. – TVN wielokrotnie podejmował próby kontaktu z administratorami serwisu w celu zgłoszenia naruszenia praw autorskich. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi ani nie doczekaliśmy się reakcji w postaci usunięcia treści naruszających nasze prawa – rozkłada ręce Karolina Makowska z sekcji zarządzania prawami online w TVN SA i dodaje, że w związku z tym jej stacja złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (99)

  • jorg57(2016-05-09 13:50) Zgłoś naruszenie 2813

    A płacenie haraczu na tzw. media publiczne za każdy licznik zużycia energii to prawidłowo. Media tzw. publiczne niech zakodują sygnał i sprawa będzie jasna.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Elizz(2016-05-09 10:51) Zgłoś naruszenie 2316

    Telewizjada nie nadaje reklam wiec nie zarabia i o co wielkie halo, a sygnał, no cóż mamy XXI wiek i pretensje do wszechmogącego że nie pozwolił nam zostać w sojuszu z ZSRR i zrobiliśmy kilka kroków naprzód.

    Odpowiedz
  • patryjotka(2016-05-09 18:00) Zgłoś naruszenie 2028

    Bardzo sie ciesze ,ze jest telewizjada moge w innym kraju ogladac Polskie kanaly.Bardzo dziekuje.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • J(2016-05-09 15:07) Zgłoś naruszenie 1704

    jak ja mam placic 90zlzeby przeczytac dalej ten artykul,to ja wcale nie chce go czytac. To tez jest practwo i zdzierstwo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt ścigany za abonament(2016-05-09 12:32) Zgłoś naruszenie 1415

    Można pobierać treści na prywatny użytek.A portal działa pro publico bono.

    Odpowiedz
  • Cys(2016-05-09 18:09) Zgłoś naruszenie 1152

    Ja ogladalem telewizjade bo za granica nie ma innej mozliwosci oglagania polskiej tv. To bylo jedyne zrodlo kontaktu z polskim jezykiem 😢

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • trAVIS18(2016-05-09 17:09) Zgłoś naruszenie 1100

    konierc tego w tej chwili robicie wszystko żeby uprzykrzyć nam życie zapamiętajcie sobie to że u nas nie ma takiego zdania i słowa jak nielegalne !!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • ali(2016-05-09 18:26) Zgłoś naruszenie 1075

    Chcą zniszczyć jedyną Normalna telewizje dla nas taka ktora nie oszukuje ...złodzieje

    Odpowiedz
  • java(2016-05-09 17:18) Zgłoś naruszenie 1001

    chacha juz sie boja o abonament wyzyskiwacze

    Odpowiedz
  • zaza(2016-05-09 17:49) Zgłoś naruszenie 935

    nie pirackie i nie kradna dziadu pismaku,dlaczego panstwo broni jakiejs firmy prywatnej?,a mi sąsiad zabrał kawałek pola i panstwo nie staje w mojej obronie,czemu?czym ja sie róznie od tych bogatszych?a moze politykiery mają działe od nadawców?ot i tu jest piesek pogrzebany hahaha

    Odpowiedz
  • PolkaUK(2016-05-09 18:07) Zgłoś naruszenie 722

    I znowu nie działa :( A tak się cieszyłam, że trochę polskiej telewizji mam na obczyźnie :(

    Odpowiedz
  • michu z Niemiec(2016-05-09 18:01) Zgłoś naruszenie 703

    75% Tych odbiorców to polacy za granicą j.Polonia odbiera od Norwegi po usa i ja trochę tych ludzi rozumiem BO KAŻDY WYPŁYW SYGNAŁU ZA GRANICE JEST NIE LEGALNY zasadniczo to nawet talerz ,ale na nie wszyscy przymykają oko.bo wtedy liczy się kasa cwani panowie z Polsatu

    Odpowiedz
  • Kurkaa,(2016-05-09 18:27) Zgłoś naruszenie 671

    Jeśli zablokują Telewizjadę to kto będzie oglądał telewizję? ??!!! Powinni nas prosić żebyśmy chcieli oglądać za darmo !!! Bo za pieniądze to nic ciekawego nie mówią! !! Nie to nie łaski beee.!!!! Niech sobie sami oglądają telewizję! !!

    Odpowiedz
  • Jacko(2016-05-09 18:06) Zgłoś naruszenie 672

    Co z tego ze ludzie korzystaja, nie bedzie w internecie to nie beda korzystac, i nie znaczy to ze 1,4 mln ludzi poleci i wykupi abonament. A Prawda jest taka ze durne stacje telewizyjne powinny sie cieszyc bo sami podczas audycji puszczaja reklamy wiec nawet w necie ludzie ogladajac jakies programy ogladaja rowniez ich reklamy a oni na tym zarabiaja, Strona telwizjada udostepnia tylko przekaz ale na tym nie zarabia wiec o co wielkie halo? i tak rury z tvp i innych zarabiaja na puszczaniu swoich reklam nawet jesli material wyswietlony jest na stronie telwizjady. . Co za ciemny naród

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz