statystyki

Chcesz kupić lub wyremontować nieruchomość dzięki kredytowi hipotecznemu? Wzrósł wkład własny

10.01.2016, 08:55; Aktualizacja: 10.01.2016, 09:05
kredyt hipoteczny-nieruchomości

Już nie 10, a 15 proc. wynosi wkład własny w kredytach hipotecznychźródło: ShutterStock

Nie 10, ale już 15 procent wkładu własnego powinni mieć ci, którzy chcą kupić nieruchomość od nowego roku. W niektórych przypadkach będzie można ominąć procedurę rekomendowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Reklama


Reklama


Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, informuje, że w tym roku nowych kredytobiorców hipotecznych czekają większe wyrzeczenia. Większy wkład własny, według rozmówcy IAR będzie wymagany nie tylko na zakup, ale także na remont nieruchomości.

Przedstawiciel Komisji Nadzoru Finansowego, Maciej Krzysztoszek wyjaśnia, że niektórzy klienci będą mieli możliwość zachowania wkładu własnego z 2015 roku na poziomie 10 procent. Konsumenci mogą zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Zamiast przeznaczać na to dodatkowe 5 procent mogą zablokować tę sumę na koncie. Za dodatkowy wkład własny mogą być też uznane środki zgromadzone w trzecim filarze (IKE i IKZE).

Jeżeli ktoś planował pieniądze na zakup mieszkania lub budowę domu mniej więcej za 300 tysięcy złotych, w 2015 roku musiał dysponować kwotą około 30 tysięcy złotych. Teraz trzeba będzie dołożyć kolejne 15 tysięcy.

Celem rekomendacji Komisji jest zwiększenie bezpieczeństwa sektora kredytowego. Z danych tego gremium wynika, że nominalna wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych do końca trzeciego kwartału wyniosła blisko 21 miliardów złotych.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • ness(2016-01-14 19:59) Odpowiedz 20

    Kto mógł uzbierać 10% uzbiera i 15%, najważniejsze to żeby kredyty nie zwiększały oprocentowania. Tak czy inaczej nadal warto kupić pod wynajem nawet na kredyt, a Wola Invest to lepsza inwestycja niż bankowa lokata.

  • Dandi(2016-01-11 05:55) Odpowiedz 10

    Dajcie ludzia uczciwie zarobic

  • Michal(2016-01-10 22:46) Odpowiedz 10

    Banki nadal daja kredyty z 10% wkladem na starych zasadach, czyli z tzw. Ubezpieczeniem niskiego wkladu. Jedynie Eurobank i M8ll3nnium zdecydowaly sie zwiekszyc poziom wymaganego wkladu do 15%. Chociaz w przypadku obu bankow mozliwe, ze jesto to chwilowa zmiana. Wszystko zgodnie z rekomendacja, ktora POZWALA stosowac ubezpieczenie brakujacych 5%, a za rok 10%. Dziwie sie, ze tak powazna gazete jak GP powtarza te bzdury. Nigdy wiecej nie kupie waszej gazety!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama