statystyki

Ubezpieczyciele na rozstaju dróg. Minister zdrowia szykuje niespodziankę

autor: Małgorzata Kwiatkowska18.01.2016, 07:53; Aktualizacja: 18.01.2016, 08:36
Samochód kierowca

Wzrost składki na fundusz nie zachwiałby finansami zakładów ubezpieczeniowych, ale na pewno nie poprawiłby ich kondycji w segmencie polis komunikacyjnych.źródło: ShutterStock

Nie będzie wyższej składki na UFG. Ale niespodziankę dla towarzystw i kierowców szykuje minister zdrowia.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, instytucja, która wypłaca odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach z udziałem nieubezpieczonych samochodów, alarmował niedawno, że z powodu lawinowego wzrostu wypłat niezbędne może być podwyższenie składki płaconej na fundusz przez ubezpieczycieli z 1,3 proc. do 2 proc. rocznego przypisu składki za ubezpieczenia OC. Wycofał się z tego, bo ubezpieczyciele kończą wojnę cenową w segmencie komunikacyjnego OC.

Wzrost składki na fundusz nie zachwiałby finansami zakładów ubezpieczeniowych, ale na pewno nie poprawiłby ich kondycji w segmencie polis komunikacyjnych. Strata techniczna krajowych towarzystw na OC wyniosła po trzech kwartałach 2015 r. 586 mln zł. Na tych polisach branża traciła 9. rok z rzędu.

W I półroczu 2015 r. z tytułu odszkodowań za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych i niezidentyfikowanych sprawców fundusz wypłacił ponad 52 mln zł, o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. Ze wstępnego podsumowania 2015 r. wynika, że UFG wypłacił w tym czasie ok. 101 mln zł odszkodowań, o ponad 35 proc. więcej niż w roku 2014. A w ramach składek ubezpieczyciele wpłacili w 2015 r. na UFG 119 mln zł. Rok wcześniej było to 114,4 mln zł, a w 2013 r. 118,8 mln zł.

– Po III kw. 2015 r. odnotowaliśmy tendencję wzrostu składki rynkowej i tym samym tej przekazywanej na fundusz – wskazuje Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG.

Wzrost stawek OC potwierdzają dane m.in. multiagencji CUK. Wynika z nich, że od kwietnia do lipca OC zdrożało średnio o 15 proc. i utrzymywało się na tym poziomie do września.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane