statystyki

Rekordowo niskie stopy procentowe. W tym roku opłaci się wziąć kredyt

autor: Małgorzata Kwiatkowska13.01.2016, 07:48; Aktualizacja: 13.01.2016, 08:04
blok, mieszkanie

Jeszcze w roku 2015 marże kredytowe podwyższyły Raiffeisen Polbank, Eurobank oraz Pekaoźródło: ShutterStock

Marże przy hipotekach są najwyższe od pięciu lat. Zainteresowanych kupnem mieszkania ratują rekordowo niskie stopy procentowe.

Niemal 2,35 proc. – tyle wynosi średnia marża kredytów hipotecznych z minimalnym wkładem własnym, czyli takich, w których bank finansuje do 90 proc. wartości kredytowanej nieruchomości. Pozostałe 10 proc. trzeba pokryć gotówką. To poziom najwyższy od listopada 2010 r., kiedy średnia marża dla takich kredytów wynosiła 2,11 proc. Jeszcze w grudniu 2015 r. średnia marża wynosiła 2,06 proc.

Tak banki zareagowały na zapowiedź wprowadzenia podatku bankowego. Jako pierwsze marże podniosły Deutsche Bank i mBank, odpowiednio o 0,65 pkt proc. i 0,40 pkt proc.

– mBank nowymi, wyższymi marżami objął wszystkie wnioski kredytowe, dla których do 9 grudnia nie została podpisana umowa kredytowa. Złamana została nieformalna zasada, że o cenie decyduje data złożenia wniosku, a nie wydania decyzji kredytowej czy podpisania umowy – wskazuje Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ewa(2016-01-13 09:04) Zgłoś naruszenie 110

    NIE ROZUMIEM, DLACZEGO PISZECIE, ŻE W TYM ROKU OPŁACI SIĘ WZIĄĆ KREDYT??? Przecież to bzdura! Wzrosną stopy procentowe, a ludzie na dekady zostaną z wysoko oprocentowanymi kredytami! Co do wysokich marż, to w Polsce są one najwyższe w Europie - w żadnym innym kraju banki nie robią takich kokosów jak tu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane