statystyki

UOKiK przygląda się praktykom banku Raiffeisen wobec frankowiczów

06.11.2015, 17:35
Kredyt we frankach szwajcarskich – co, gdy nie jesteśmy w stanie go spłacać? – aspekty prawne

W sierpniu wszczęto postępowanie wobec Getin Noble Bank S.A. i Bank Polska Kasa Opieki S.A.źródło: Materiały Prasowe

Według Urzędu, postępowanie to dotyczy także umów zawieranych pomiędzy konsumentami i Polbankiem EFG S.A., którego następcą prawnym jest Raiffeisen Bank Polska S.A.

Reklama


Reklama


"Postępowanie dotyczy nieuwzględniania ujemnej stawki bazowej LIBOR w sytuacji, gdy jej wartość bezwzględna jest większa niż wysokość marży kredytu, mimo że suma odsetek należnych dotychczas oraz w bieżącym okresie rozliczeniowym przekracza 1 grosz, czyli odsetki w najniższej możliwej wysokości" - głosi informacja na stronie UOKiK.

Według informacji, przedmiotem postępowania jest także wywodzenie skutków prawnych w stosunku do konsumentów z faktu przesłania do nich pism, w których bank zawiadamiał, że dokonał jednostronnej zmiany umowy o kredyt hipoteczny lub pożyczkę wyrażonych/denominowanych/indeksowanych we frankach szwajcarskich. Polegała ona na wprowadzeniu do regulaminów kredytu hipotecznego lub pożyczki postanowienia, zgodnie z którym ujemną stawkę bazową należy traktować jako równą zero.

Zdaniem Urzędu modyfikacja zasad obliczania oprocentowania nie może zostać przeprowadzona w trybie jednostronnej zmiany umowy, gdyż postanowienia określające te zasady są istotnymi elementami umowy. W takim wypadku zmiana ta nie była skuteczna, a bank nie może stosować takiego postanowienia w stosunku do konsumentów.

Oba działania mogą - zdaniem UOKiK - "stanowić nieuczciwe praktyki rynkowe, polegające na niedotrzymywaniu przez bank zawartych umów, co może naruszać jedną z podstawowych zasad prawa cywilnego, według której umów należy dotrzymywać (pacta sunt servanda), a także ogólną regułę prawa zobowiązań, która nakazuje wierzycielowi i dłużnikowi współdziałanie przy wykonywaniu zobowiązania".

Sam bank nie podziela tej oceny.

"Wszczęcie postępowania nie oznacza, że bank naruszył interesy konsumentów. Obecnie trwa procedura wyjaśniająca" - powiedział PAP Marcin Jedliński, rzecznik Raiffeisen Polbank.

Raiffeisen Bank Polska S.A. to siódmy z banków, wobec których Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie podejrzenia stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów w zakresie stosowania ujemnej stawki bazowej LIBOR.

W sierpniu wszczęto postępowanie wobec Getin Noble Bank S.A. i Bank Polska Kasa Opieki S.A., gdyż zdaniem UOKiK banki te przy obliczaniu wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich nie uwzględniają ujemnej stawki bazowej LIBOR w sytuacji, gdy jej wartość bezwzględna jest większa niż wysokość marży kredytu, mimo że suma odsetek należnych dotychczas oraz w bieżącym okresie rozliczeniowym przekracza 1 grosz, czyli odsetki w najniższej możliwej wysokości.

W czerwcu podobne postępowania wszczęto wobec mBank S.A. i ING Bank Śląski S.A., a w maju wobec Bank BPH S.A. i BNP Paribas Bank Polska S.A.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • gośc(2016-01-09 22:25) Odpowiedz 00

    NIE zrozumiałe jest podejscie do kredytów frankowych udzielonych przez polbank efg/obecnie rajfajzen bank gdyż te umowy z 2007=2008 są umowami na kredyty złotowe co znaczy że zapisy tych umów są złamaniem prawa bankowego i cywilnego po za tym gdyby Polskie władze / pis/ które się zobowiązały do przewalutowania wprowadziły te regulacje i kredyty te były by kredytami złotowymi to do kasy panstwa wpływały by rocznie miliardy zł z wyższych podatków od odsetek opodatkowanych a kliienci mieli by do spłacenia rzeczywiste sumy kapitału udzielonego kredytu a koszty tego przewalutowania pokryli by kredytobiorcy których jesli by tak było powiekszono by o tę waryść wysokośc pobranego kapitału. ale za chwile się okarze czy w kampani mówili prawde czy mamili wyborców 4 lata szybko zlecą i w tedy się wyda co zrobi te 2 mln wyborców .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama