Przygotowany przez Stowarzyszenie „Stop bankowemu bezprawiu” projekt mający umożliwić frankowiczom przewalutowanie kredytów na korzystnych warunkach zawiera wiele rozwiązań naruszających konstytucję. W związku z tym prezydent przygotuje własne rozwiązania prawne. Taką deklarację złożył podczas wczorajszego spotkania z przedstawicielami kredytobiorców prezydencki minister Maciej Łopiński.

- Jesteśmy rozczarowani. Od dwóch miesięcy – w ramach zespołu powołanego dla przygotowania projektu – spotykaliśmy się bowiem z prawnikami Prezydenta. Tymczasem, jak się wczoraj okazało, była to współpraca pozorna – nie kryje żalu dr Jacek Czabański, współautor odrzuconego projektu.

Zaznacza przy tym, że zastrzeżenia konstytucyjne, o których mówił minister Łopiński, zostały wyrażone wyłącznie ustnie i tak naprawdę ich treść pozostaje nieznana. Nie podano również nazwisk osób, które są ich autorami. Co się zaś tyczy założeń do projektu, który ma przedstawić prezydent, to one również były przedstawione jedynie ustnie.
- Według słów ministra Łopińskiego projekt będzie dotyczył tylko konsumentów, a więc nie przedsiębiorców, nawet tych jednoosobowych, i obejmie wyłącznie te kredyty, które były udzielone na cele mieszkaniowe – informuje dr Czabański.

Ponadto projekt prezydencki nie zakłada przewalutowania zobowiązań frankowiczów. - Prezydenccy urzędnicy mówili natomiast o ograniczeniu kosztów związanych ze wzrostem kursu franka. Pewna część tych kosztów miałaby być pokrywana przez kredytobiorców od razu, a część zostałaby odroczona w czasie – wskazuje dr Czabański. Prezydenckie propozycje nie spodobały się frankowiczom. Ich zdaniem nie poprawią one losu osób zadłużonych, a wręcz są ukłonem w stronę banków. - Niestety nagle odrzucono projekt, nad którym wspólnie pracowaliśmy kilka tygodni.

Nowe założenia, które nam przedstawiono są bardzo dalekie od tego, co deklarował w kampanii prezydenckiej Andrzej Duda i przypomina narrację bankierów. Mam nadzieję, że to nieporozumienie i Pan Prezydent dziś spotka się z nami, i przedstawi projekt, który nie będzie opowieścią toksycznych bankierów, a przywróci prawo i sprawiedliwość oraz zdejmie ogromne ryzyko systemowe związane z tą aferą – mówi Maciej Pawlicki, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Póki co nie wiadomo, czy do takiego spotkania dojdzie. - Wstępnie minister Łopiński poinformował nas, że spotkanie mogłoby się odbyć dziś o 14:30. Nie zostało to jednak potwierdzone – informuje Pawlicki. I dodaje, że oszukani na toksycznych kredytach i tak, o godzinie 17.00, stawią się dziś u prezydenta.
- To nasz Prezydent, traktujemy jego słowo poważnie, umówił się z nami na dzisiaj, więc przyjdziemy – deklaruje.