statystyki

Kredyty na oświadczenie o dochodach wciąż w ofercie banków

autor: Magdalena A. Olczak, Ek19.01.2012, 07:15; Aktualizacja: 19.01.2012, 09:51

W większości banków kredyt gotówkowy nadal można dostać, składając jedynie oświadczenie o dochodach. I to pomimo zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego, która chciała to ukrócić.

Reklama


Reklama


Z danych zebranych przez analityków porównywarki finansowej Comperia.pl wynika, że kredyt na oświadczenie o dochodach można uzyskać aż w 20 instytucjach. – To dwie trzecie instytucji działających w rynku – mówi Jacek Kasperczyk, analityk Comperii. Dodaje, że choć kwota takich kredytów zazwyczaj nie przekracza 20 tys. zł, to na rynku można znaleźć banki, np. BPH, Deutsche Bank czy Pekao, w których można pożyczyć nawet 150 tys. zł.

Jednak przy kredytach na oświadczenie banki stawiają liczne warunki, np. udzielają pożyczek tylko własnym klientom. Niektóre, tak jak Kredyt Bank, ograniczają takie pożyczki wyłącznie do tych spośród klientów, którzy należą do określonych grup zawodowych. – Nie wymagamy zaświadczeń o zarobkach od osób, których wpływy są regulowane przez odpowiedniw przepisy lub możne je zweryfikować danymi statystycznymi. Taką procedurę stosujemy np. wobec nauczycieli czy lekarzy – mówi Paweł Marczuk z Kredyt Banku.

Na podobnych zasadach przyjmowane są wnioski od przedstawicieli wolnych zawodów. – Dopiero kiedy kwota podana w oświadczeniu znacznie różni się od tego, co pokazują dane statystyczne, prosimy o dostarczenie dodatkowych dokumentów – dodaje Marczuk.

Pieniądze

Pieniądze

źródło: ShutterStock

Zdaniem analityków Comperii, klient, który złożył w banku oświadczenie o dochodach, może się spodziewać, że do jego pracodawcy zadzwonią przedstawiciele instytucji finansowej i będą chcieli potwierdzić, czy rzeczywiście jest tam zatrudniony.

– Zdarza się, że banki do oświadczenia wymagają dołączenia dodatkowego dokumentu, np. kserokopii umowy potwierdzającej zatrudnienie – mówi Kasperczyk.

Innym sposobem banków na pożyczki na oświadczenie są wyższe koszty. W przypadku Banku Pocztowego oprocentowanie dla takiego kredytu wynosi 24 proc., dodatkowo klient musi zapłacić prowizję. Jeśli ta sama osoba dostarczyłaby zaświadczenie o dochodach, mogłaby skorzystać z promocji, w ramach której oprocentowanie spadłoby do 12,49 proc. i zostałaby zwolniona z prowizji. Zaświadczeń nie wymaga również PKO BP w ofercie Mini ratki. Jednak każe sobie za to słono płacić, bo RRSO w przypadku takiej pożyczki wynosi nawet 23,13 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • asia(2012-08-28 15:45) Odpowiedz 00

  zgadzam się z powyższym:(

 • pawel(2013-01-03 09:53) Odpowiedz 00

  to co wlasnie jest opisane na temat kredytow na oswiadczenie to himalaje bzdur i robienie z ludzi idiotow widocznie gazeta robiaca ten artykul albo niezna sie na swojej pracy albo jest naiwna i wierzy w bzdury bankow prawda jest taka ze zwykly czlowiek tzw. zjadacz chleba nie uzyska pozyczki na oswiadczenie bo banki czegos takiego nieposiadaja trzeba okazac zaswiadczenia z zus us wyciagi bankowe o wplywach okazywac pit wiec kredyt na oswiadczenie to tylko chwyt reklamowy wiem jak to dziala bo starajac sie o taki kredyt przeszlem ok 18 bankow i parabankow

 • arthur(2012-01-20 16:27) Odpowiedz 00

  przy problemach z kredytem, a raczej w jego wziecu dobrze odwiedzic openfiannce, moja mocna pozycje na rynku i spore zaufanie klienta

 • Agnieszka(2012-07-06 12:12) Odpowiedz 00

  tak,akurat... znam setki spraw i trochę osób,które były niezadowolone z obsługi w Open - doradca np. zapomniał wysłać dokumenty do banku,przez co klientowi okazja przeleciała koło nosa,albo co gorsza (klient firmowy) stracił płynność finansową i musiał zamknąć przedsiębiorstwo,a teraz przez lata będzie spłacał długi. Nie mówię,że Open Finance jest złe jako instytucja,ale chyba w ogóle nie sprawdzają tam kompetencji osób,które zatrudniają. A poza tym dlaczego praktycznie zawsze okazuje się,że najlepszy kredyt da Getin,Idea albo Noble,pomimo że tak naprawdę inny bank da lepsze warunki? Może dlatego,że wszystkie te firmy należą do jednej osoby...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama