Brak płynności finansowej to w dzisiejszych czasach problem, który zaczyna dotykać co raz więcej Polaków. Niestety nie tyczy się to tylko okresów świątecznych czy wakacyjnych. W sytuacji braku gotówki ratunkiem może być limit kredytowy w koncie osobistym. Tani, szybki i łatwo dostępny!

Usługę tę nazywają rożnie. Najczęściej spotkamy się z określeniami: kredyt odnawialny, kredyt w koncie, limit kredytowy. Sens jest zawsze ten sam. To stały dostęp do dodatkowej gotówki bezpośrednio z poziomu naszego konta. Bez konieczności odwiedzania banku. W swojej ofercie ma go większość polskich instytucji finansowych.

Limit kredytowy udzielany jest na wniosek klienta. Czasem jednak banki same nam go zaoferują, zwłaszcza jeśli przenosimy konto od konkurencji. To ile środków dostaniemy jest kwestią indywidualną. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przy wyliczaniu maksymalnego limitu kredytowego są nasze miesięczne wpływy na konto. Średnio możemy liczyć na przynajmniej kilka tysięcy złotych – wielokrotność naszej pensji.

Jak to działa?

Limit kredytowy to dodatkowa gotówka, która powiększa saldo naszego konta. Jeśli np. posiadamy na koncie 1,5 tysiąca złotych, a nasz limit to 2 tysiące, łączny stan naszego konta będzie wynosił 3,5 tysiąca złotych.

Jeśli zdarzy się nam wydać nasze własne 1,5 tysiąca przed końcem miesiąca i kolejną wypłatą, to nie będziemy musieli przejmować się brakiem gotówki ponieważ do naszej dyspozycji będzie jeszcze 2 tysiące złotych. Teraz także możemy, tak jak wcześniej, dokonywać przelewów czy płacić karta. Jednak należy pamiętać, że nie są to już nasze własne środki, ale pieniądze banku, za które będziemy musieli zapłacić odsetki.

Wraz z wpłynięciem na nasze konto pensji wykorzystana część kredytu zostanie automatycznie spłacona. Co więcej, przy spłacie całego zadłużenia do dyspozycji dalej będziemy mieli całą kwotę limitu kredytowego.

A co ze wspomnianymi odsetkami? To jest wielki plus kredytów odnawialnych. Są one bowiem naliczane tylko od kwoty którą wykorzystujemy i tylko za czas, przez który byliśmy zadłużeni. Jeśli np. pod koniec miesiąca skorzystaliśmy z limitu na 300 zł i takie zadłużenie utrzymywaliśmy przez 6 dni, to odsetki będą naliczone od 300 zł za 6 dni. Nie zaś za cały miesiąc i za maksymalną możliwą kwotę do wykorzystania.

Niestety nie ma nic za darmo. Od takiej formy kredytu także pobierana jest prowizja. Najczęściej jest to stała jednorazowa opłata w skali roku. Jej wysokość waha się od 0% do 3%. Jeśli chcemy przedłużyć nasz limit kredytowy na kolejny rok (najczęściej dzieje się to automatycznie) to prowizja zostanie ponownie naliczona.

To i tak mniej niż prowizja kredytu gotówkowego. Może ona wynieść aż 5%, a często spotykane promocje „0% prowizji” zwykle są obarczone wymogiem ubezpieczenie kredytu, co bankowi rekompensuje brak prowizji.

Jeśli zaś chodzi o oprocentowanie to w najgorszym przykładzie może wynieść ono 24% (Bank BPH), jednak standardowo wynosi ono 10-15% - czyli mniej niż oprocentowanie kredytów gotówkowych.

Co konto, to inna oferta…

Oferta kredytu odnawialnego mogą się od siebie różnić nie tylko w zależności od tego, który bank wybierzemy, ale także, które konto. Nie ma sensu porównanie ofert, które kryją się za kontami prestiżowymi, oraz kontami internetowymi – z założenia darmowymi. Dlatego w naszym zestawieniu uwzględniliśmy rachunki najtańsze i w miarę możliwości najbardziej do siebie zbliżone.

Najlepsze konta osobiste! Sprawdź jak wypada Twoje konto na tle innych!

Warto zaznaczyć, że wiele banków obniża oprocentowanie limitu kredytowego przez pierwszy rok po tym jak przeniesiemy do nich swoje konto. Tak robi np. Bank Millennium, w którym standardowe oprocentowanie kredytu odnawialnego to 18%, jednak jeśli przeniesiemy się tu od konkurencji to możemy negocjować oprocentowanie już od 10%!

W sporej części ofert mamy do czynienia z widełkami. Trzeba odnotować, że zwykle im wyższy limit np. 50 tysięcy, tym niższe oprocentowanie. Jednym z wyjątków jest oferta Raiffeisen Banku przy koncie Comfort Direct. Jeśli nasz wykorzystany limit nie przekroczy 1000 zł, to oprocentowanie wyniesie 0%.

Dodatkowo w Credit Agricole, Banku Millennium oraz w Citi Handlowym pierwsze 7 dni korzystania z kredytu wiąże się z zerowym oprocentowaniem.

Oferty prezentują się naprawdę zróżnicowanie. Na pewno jako jedną z lepszych warto wymienić jest tę przypisaną do konta Deutsche Banku. Niska prowizja, jeden z najniższych progów procentowych. Do tego konto to jest darmowe w wielu aspektach. A miesięczna opłata w wysokości 6 zł za kartę debetową nie zostanie od nas pobrana po jednorazowej operacji bezgotówkowej. To ważne, bo często opłaty za konto, przelewy oraz korzystanie z karty mogą podnieść koszty takiego kredytu w porównaniu do kosztów kredytu gotówkowego.

Kredyty odnawialne (limity kredytowe) dostępne w polskich bankach
Bank (konto) Prowizja za udzielenie kredytu* Oprocentowanie UWAGI
Alior Bank (Konto osobiste) 1,6%, min. 60 zł 17%
Bank BGŻ (e-Plan) 1,75% - 2,5%, min. 50 zł 15,5%
Bank BPH (Sezam Direct) 2%, min.75 zł 19,80% - 24,00% Oprocentowanie zależne od kwoty limitu
Bank Millennium (Dobre Konto) 0% 18% Brak odsetek, gdy limit wykorzystywany jest przez nie więcej niż 7 dowolnych dni w miesiącu
Bank Pekao (Eurokonto Aktywne) 1,8%, min. 50 zł 13,85% - 20,10% Oprocentowanie zalezne od kwoty limitu
Bank Pocztowy (Pocztowe Konto Standard) 2%, min. 25 zł 13,5%
BNP Paribas (Konto z Pakietem S) 2% 14%
BOŚ Bank (e-Konto) 1%, min. 30 zł 15,2%
BZ WBK (Konto Wydajesz&Zarabiasz) 1%, min. 50 zł 16,9%
Citi Handlowy (CitiKonto Direct) I rok - 0%; kolejne lata - 1,75% wysokości limitu, nie mniej niż 50 zł 13,95% - 19,95% Przez pierwsze 7 dni w każdym miesiącu rozliczeniowym limit jest wolny od oprocentowania
Credit Agricole (e-Konto) 1,5%, min. 60 zł 14,8% Przez pierwsze 7 dni w każdym miesiącu rozliczeniowym limit jest wolny od oprocentowania
Deutsche Bank (dbNET) 0% 12,99%
Bank DnB Nord (Pakiet Klassikk) 1,5%, min. 50 zł 14,17%
ING Bank Śląski (Konto Direct) 1,8%, min. 68 zł 11,25%-18% Oprocentowanie zalezne od kwoty limitu
Inteligo (Konto prywatne) 1,5%-3%, min. 40 zł 15,45%
Kredyt Bank (Ekstrakonto Plus) 2,49%, min. 50 zł 16,85% - 18,85%
mBank (eKonto) 1,8% kwoty, min. 25 zł 15,35%
MultiBank (MultiKonto ja) 1,80% - 5,00% nie mniej niż 40,00 zł 15,75%
Nordea Bank (Konto Nordea Spektrum Klient Standard, Brązowy) 1,5%, min. 40 zł 15%
PKO BP (Konto za Zero) 1,8% nie mniej niż 60 zł 17,5% Jednorazowa opłata przygotowawcza - 0,5% nie mniej niż 30 zł
Polbank EFG (Mistrzowskie Konto Osobiste) 1,5% 14,9%
Raiffeisen Bank (Konto Comfort) Direct 1,2%, min. 50 zł 0%-18,49% Oprocentowanie zalezne od kwoty limitu
Toyota Bank (Konto Osobiste) 1% 11%-14% Toyota Bank pobiera dodatkową jednorazową opłatę 50 zł
VW Bank Direct (Konto e-direct Standard) 0,25% 15,2%
*standardowo podawana jest prowizja w ujęciu rocznym, chyba, że w uwagach podano inaczej

Produkt wart polecenia!

Idea kredytu w koncie jest wielce kusząca. O ile będziemy w stanie utrzymać nieco samodyscypliny, by nie przesadzić z korzystaniem z dostępu do dodatkowej gotówki i nie żyć na nieustannym debecie, to może być to świetny i tani sposób na szybki dostęp do dodatkowych środków.