statystyki

Korwin-Mikke: Należy zlikwidować państwowe spółki energetyczne

27.05.2014, 09:53; Aktualizacja: 27.05.2014, 10:13
Janusz Korwin-Mikke PAP/Paweł Supernak

Janusz Korwin-Mikke PAP/Paweł Supernakźródło: PAP

Państwo nie powinno uczestniczyć w budowie obiektów energetyki jądrowej i kształtowaniu polityki energetycznej kraju, powiedział agencji ISBnews prezes Kongresu Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke podczas wieczoru wyborczego. Polityk uważa, że sprawy energetyczne powinny pozostać w rękach prywatnych przedsiębiorców.

reklama


reklama


"Przedsiębiorca się dwa razy zastanowi, zanim wybuduje elektrownię jądrową, węglową, wodną itd. Państwu nie wolno się mieszać w sprawy energetyczne, a powinni robić to kapitaliści" - powiedział ISBnews Korwin-Mikke.

Zdaniem prezesa KNP i nowo wybranego europosła, prywatny przedsiębiorca jest w stanie znacznie lepiej niż państwo skalkulować opłacalność inwestycji w nowe obiekty energetyczne oraz pozyskać finansowanie. Między innymi z tego powodu za bezcelowe uważa on wspieranie przez państwo rozwoju odnawialnych źródeł energii, których nie uważa za przyszłość gospodarki

"W przypadku objęcia władzy będziemy dążyć do zlikwidowania istniejących obecnie spółek energetycznych. Ten sektor ten będzie znacznie lepiej funkcjonował pozostawiony wolnemu rynkowi" - podsumował Korwin-Mikke.

Ostateczne dane Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) wskazują, że zwycięstwo w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego odniosła Platforma Obywatelska (PO), uzyskując 32,13% głosów, zaś na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z 31,78% poparcia. Nowa Prawica znalazła się na czwartym miejscu z 7,15% poparcia (ugrupowanie to będzie miało 4 europosłów).

reklama


Źródło:ISBnews

Polecane

reklama

  • robak112(2014-05-29 11:39) Odpowiedz 00

    Już to widzę.

    Panie Józku, a czemu te wylewki pod pręty takie drogie? Nie da się jakoś taniej tam? Sie zrobi kierowniku. O jezu, wybuchło.

  • dzizas maria(2014-05-27 23:01) Odpowiedz 00

    Elektrownie nadal byłyby na terenie państwa więc w każdym momencie zareagować może wojsko i elektrownie przejąć. Bo jedyna sytuacja, gdzie owe odłączenie miałoby mieć miejsce, to wojna

  • antykretyn(2014-07-27 18:33) Odpowiedz 00

    ty idioto chcesz rzazić z socjalistycznym kaczyńskim?

  • QWE(2014-07-31 21:35) Odpowiedz 00

    brawo rrq i witeck CZUJECIE BLUESA !!!

  • witeck(2014-07-31 21:29) Odpowiedz 00

    gościu genialny, żaden z polityków nie dorasta mu intelektem do pięt !!
    niestety większość krytykujących nie ma zielonego pojęcia o tym co on mówi !!
    a krytykuje oczywiste głupoty rządzących w Polsce i Unii

  • wert(2014-07-31 21:33) Odpowiedz 00

    niestety mało z Was czyta ze zrozumieniem Korwina !!
    a on w sposób bardzo logiczny demaskuje głupotę polityków europejskich i oczywiście polskich !!!

  • wolny(2014-05-28 22:13) Odpowiedz 00

    Chory człowieku - sektor energetyczny to jedna z dziedzin życia o znaczeniu strategicznym dla gospodarki i obywateli tego kraju. Tą sferą musi się zajmować państwo - rząd.

  • ff(2014-05-28 17:09) Odpowiedz 00

    Już się odezwały biurwy z państwowych posadek w energetyce. A ja nie mam zamiaru łożyć na Wasze pensje w monopolu państwa na energię.

  • gosc(2014-05-28 15:43) Odpowiedz 00

    Ciekawe, czy Pana JKM byłoby stać na zapłacenie rachunku za prąd ?

  • MrTUkan(2014-05-28 13:06) Odpowiedz 00

    Korwin powiedział to w skrócie. Umowy itp są zawieran na pewnych warunkach, więc nie jątrzcie. POdkreślił, że w rządzie więcej pieniędzy idzie do kieszeni łapowników i to o to chodzi. Prywaciarz zawsze dba o swoje, czyli jak najlepsze i najtańsze dla konsumenta usługi.

  • rutra(2014-05-28 00:38) Odpowiedz 00

    A jak w kurkach zabraknie, to zostanie tylko powiesic kapitalistow? Moze o to mu chodzi? A jak wtedy Korwin zdecyduje sie ich bronic, i wysle na nas wojsko, to zostaniu mu juz tylko zostac krolem, bo chyba do tego dazy (za doradce zaden krol go przeciez nie najmie).

  • Paweł(2014-05-27 23:03) Odpowiedz 00

    W Europie przktycznie cały sektor energetyczny jest państwowy. W praktyce sprzedać więc możemy zagranicznej firmie państowej. O to chodzi KNP ?

  • sn(2014-05-28 10:08) Odpowiedz 00

    Rząd i jego wepchani kolesie POparci zaniedbali nadzór w tych Spółkach w imieniu ludu,SP, a bardziej dbali o kasę monopolistów stanowili dla nich parasol, przez to taki Korwin ma pole do popisu i zwolenników zdegustowanych lub nawet nienawidzących tych rządów.
    kom.poniżej
    Aby to nie była to metoda (przy zmianie) cwaniaków pod nadzorem POpartych dowalenia po kieszeni klientom poprzez tzw . wymyślaki jak jest w cennikach monopolistów przy prądzie w f-rach RWE,PGE (opłaty zmienna, przemienna,stała ,przesyłowa , handlowa ???!!!-gdzie są upchane wszelkie straty ,niedbalstwo , nadmiar biurokracji ,koszty kolesi w RN i ich pensje,odprawy miln, gdzie cena 1 kWh ok.0,35 gr (elektrowniom wiatrowym płacą sieci ok.0,25 kWh ) a po wymyślakach jak w f-rach dla firm dochodzi do ok.0,65zł za kWh. Nie widać tu nadzoru i ochrony nas przez URE,UOKiK, Rząd ,Sejm.

  • tutejszy(2014-05-27 11:03) Odpowiedz 00

    Całkiem mądry to on nie jest. Wybierzmy go a będziemy mieć lampy naftowe.

  • boze(2014-05-27 22:25) Odpowiedz 00

    już widze te elektrownie w rekach ruskich czy niemcow, a potem za pstryknieciem palca mozliwosc odlaczenia energii od calego kraju, brawo

  • Zimi(2014-05-27 21:55) Odpowiedz 00

    Nike jesteś fajny,
    Ale pierwszy polozysz łapę na energetyce -pozdr.

  • obiektyw(2014-05-28 09:21) Odpowiedz 00

    Czym innym są spółki dostarczające prąd i czym innym spółki przesyłowe. Już teraz wiele spółek dostarczających energię jest zupełnie prywatnych. Jak choćby gdański DUON, w którym pakiet akcji ma fundacja Rotszyldów (Idąc tym tropem to Żydki nas powoli przejmują), czy radomski EDF . Tych spółek jest o wiele więcej. Oczywiście na razie jest to promil, jednak dzięki nim już teraz ceny dla klienta detalicznego w ostatnich latach spadły niemal o połowę. W dalszym ciągu 85% firm nie wie, że można zmienić sprzedawcę energii i ogromnie przepłacają (marże sięgają kilkudziesięciu, a nawet kilkuset procent).

    Idąc tokiem myślenia ************ Od 10 lat Niemcy mają 100% warszawskiego rynku energetycznego czyli mają w swoich rękach serce Polski. RWE dostarcza warszawiakom nie tylko prąd ale jest też właścicielem linii przesyłowych, więc wg. tej logiki Merkelowa już dawno mogła wpływać na Kaczafiego jak ten był przy władzy czy to w Warszawie czy jako prezydent Polski, odłączając prąd np. w Sejmie, Pałacu prezydenckim czy Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

    Na zachodzie Europy większość największych firm energetycznych jest w rękach prywatnych, więc za nim Putin nam wyłączy prąd, zawsze może to zrobić wcześniej we Francji lub Anglii na przykład.

  • sta-n(2014-05-28 08:57) Odpowiedz 00

    No i teraz mamy dowód na to, jaki poziom intelektualny, prezentują wyborcy,
    tego fircyka politycznego. Tylko człowiek niezrównoważony psychicznie, może
    myśleć o oddaniu w ręce prywatne, kontroli nad sektorem energetycznym
    państwa. Jestem w stanie zrozumieć przekorę młodych ludzi, którzy na
    Korwina głosowali, ale seppuku już nie.

  • reduktor(2014-05-27 15:45) Odpowiedz 00

    No tak NONA53 bo my potrzebujemy mieć polskiego fiacika w polskim garażu ładowanego polskim węglem i jeść tylko polskie ananasy !

  • NONA53(2014-05-27 14:03) Odpowiedz 00

    Do Jerry - odpowiem Ci na to pytanie, owszem mamy czym jeździć, a ty mi powiedz, czy my polacy mamy swoje fabryki samochodów?
    Czy polaka-kapitalistę, lub polaków przedsiębiorców stać będzie na polski biznes energetyczny.
    Kluczowe dla obywateli państwa sprawy powinny być w rękach państwa i mieć państwowe gwarancje, a nie w prywatnych rękach, lub w rękach oszołomów
    Tu nie ma miejsca dla rządów "widzi mi się" powinno być patrzenie na ręce i społeczna kontrola.