statystyki

Obniżenie wieku emerytalnego to problem dla samorządów. Nawet 600 tys. osób może zgłosić się po zasiłki

autor: Bożena Wiktorowska24.02.2016, 07:24; Aktualizacja: 24.02.2016, 08:18
emeryt, emerytura

Samorządowcy uważają, że obniżenie wieku emerytalnego sprowadzi na gminy problemy.źródło: ShutterStock

Nawet 600 tys. osób może w najbliższych latach zgłosić się o wsparcie do ośrodków pomocy społecznej. Te domagają się środków od rządu.

Reklama


Reklama


Rządzący i posłowie Prawa i Sprawiedliwości próbują odwlec w czasie podjęcie decyzji o ostatecznym kształcie prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego. Wszystko dlatego, że nowelizacja ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.) będzie mieć wpływ nie tylko na sytuację finansową ZUS czy KRUS, ale także na kondycję samorządów.

Wydatki kontra wpływy

Samorządowcy uważają, że obniżenie wieku emerytalnego sprowadzi na gminy problemy. Marek Wójcik, zastępca dyrektora Biura Zarządu Związku Powiatów Polskich, nie ma wątpliwości, że jednym ze skutków wejścia w życie przepisów obniżających wiek emerytalny będzie przerzucenie na jednostki samorządu terytorialnego kosztów związanych ze wsparciem nowych emerytów.

– Może być ich około 600 tys. Zdecydowana większość będzie musiała korzystać z pomocy społecznej, bowiem ich dochody drastycznie spadną. W tej grupie będą osoby pobierające najniższe świadczenia, które będą kwalifikować się do różnych form wsparcia z ośrodków pomocy społecznej – tłumaczy Marek Wójcik. – Z jednej strony wydłuża się wiek życia, co jest oczywiście bardzo dobrym zjawiskiem, ale jednocześnie będzie dłuższy okres wsparcia, który realizują samorządy terytorialne. Ta regulacja nie daje im ani jednej dodatkowej złotówki. Za to kosztuje – dodaje.

Samorządowcy wskazują także, że obniżenie wieku emerytalnego spowoduje zmniejszenie wpływów z podatków. – W tej chwili samorządy są beneficjentem niemalże połowy dochodów z tytułu PIT płaconych przez podatników. I dlatego będziemy się domagać przygotowania rozwiązań, które zrekompensują jednostkom samorządu terytorialnego potencjalne wejście w życie tej ustawy – stwierdza Marek Wójcik.

Formy wsparcia z pomocy społecznej

Formy wsparcia z pomocy społecznej

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Trudne rachunki

Eksperci nie mają wątpliwości, że samorządowcy mają rację. – Obniżenie wieku emerytalnego w obecnej sytuacji demograficznej Polski jest złym rozwiązaniem. Coraz mniej będzie pracować na osoby już nieaktywne zawodowo. To zaś może spowodować, że wpływy nie tylko do budżetu państwa, ale także do kasy samorządów mogą być niższe. Nie jest więc wykluczone, że samorządowcy mają rację, ostrzegając przed zwiększeniem wydatków na pomoc społeczną przeznaczoną na opiekę nad osobami przechodzącymi w przyszłości na emeryturę – tłumaczy Piotr Lewandowski, prezes zarządu Instytutu Badań Strukturalnych. – Problem jednak polega na tym, że nie ma publicznie dostępnych danych, które pozwalałyby to ocenić. Z tego też powodu rząd, określając skutki finansowe obniżenia wieku emerytalnego, powinien także uwzględnić ten problem – dodaje.

Natomiast Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Rozwoju Obywatelskiego, zauważa, że problem samorządów wynika z prostego rachunku. Osoby aktywne zawodowo nie tylko więcej zarabiają, ale także więcej wydają.

– Samorządy nie tylko będą więcej przeznaczać na starsze osoby, ale stracą na wpływach z podatków. Emerytura bowiem stanowi zaledwie część ostatniej pensji. Osoby, które będą się musiały z niej utrzymać, ograniczą więc swoje wydatki do minimum, co bezpośrednio przełoży się na sytuacje przedsiębiorców prowadzących sklepy i usługi, którzy płacą podatki – tłumaczy Aleksander Łaszek. – Dzisiaj jednak trudno jest oszacować skalę problemu. I dlatego najlepszym sposobem uniknięcia takich kłopotów jest pozostawienie obecnych zasad przechodzenia na emeryturę – dodaje.

Pomoc dla emerytów

Okazuje się, że już dzisiaj ośrodki pomocy społecznej muszą wspierać emerytów i rencistów. Daniela Dybek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie, ma wśród korzystających z pomocy osoby, które już nie są aktywne zawodowo.

– Nie możemy jednak przewidzieć, ile może ich jeszcze przybyć po obniżeniu wieku emerytalnego – mówi Daniela Dybek. – Najczęściej o pomoc zwracają się do nas pobierający najniższe emerytury i renty, którzy spełniają kryterium dochodowe w pomocy społecznej- dodaje.

Od 1 października 2015 r. kryterium dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 634 zł, a w przypadku rodziny – 514 zł. Zdarza się, że o wsparcie z ośrodka pomocy społecznej korzysta małżeństwo, w którym tylko jedna osoba pobiera minimalną emeryturę (od 1 marca to 882,56 zł). Dla porównania minimum socjalne dla jednoosobowego gospodarstwa emeryckiego wynosi 1079,42 zł, a w przypadku małżeństwa – 895,24 zł. Przy czym minimum socjalne, to wskaźnik społeczny mierzący koszty utrzymania gospodarstw domowych. Tak, aby było możliwe zaspakajanie potrzeb życiowych na każdym z etapów rozwoju człowieka. I tu zaczynają się schody. Otóż jak zwraca uwagę Sebastian Matuszewski, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu, choć osoby pobierające najniższe emerytury z ZUS czy KRUS przekraczają kryterium dochodowe uprawniające do pomocy, to nie mają za co żyć. Wpływ na to w dużej mierze mają rosnące ceny żywności, energii, a także duże wydatki na farmaceutyki.

– Zdarza się, że po wykupieniu lekarstw emeryci i renciści nie mają już pieniędzy. Wtedy przychodzą do nas i staramy się im pomagać. Szczególnie wspieramy ich w okresie zimowym przy zakupie opału. Wielu z naszych klientów korzysta też z usług opiekuńczych. Najczęściej są to osoby samotne, które wymagają opieki, a ich rodziny dawno wyjechały z Brzegu – dodaje Sebastian Matuszewski.

– Emeryci i renciści, którymi się opiekujemy, nie tyle potrzebuje wsparcia finansowego, co pomocy w sprzątaniu mieszkania, zakupach czy gotowaniu. Osoby chore lub niedołężne korzystają z pomocy opiekunek lub z opieki w dziennych domach pomocy społecznej – tłumaczy Elżbieta Saskiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie. – Dzisiaj nie mogę jednak przewidzieć, jak będzie wyglądać sytuacja, kiedy nastąpi obniżenie wieku emerytalnego. 

Etap legislacyjny

Projekt prezydencki w komisji sejmowej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Alek(2016-02-24 08:10) Odpowiedz 490

    No ale dla emerytowanych policjantów z Komendy Głownej emeryturki sa rzedu 10-15 tys zł miesiecznie, nie mowiac juz o prokuraturach wojskowych (rowniez i byłych prok.wojsk.Ludowego W.P.), ktorzy maja widelki od 15 tys zł do 21 tys. zł.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Kk54(2016-02-24 08:06) Odpowiedz 452

    A co z osobami, które są bez pracy i muszą jeszcze czekać na wydłużony wiek przejścia na emeryturę, nie mają żadnych dochodów po 40 latach pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • gryzelda(2016-02-24 10:07) Odpowiedz 455

    powinien decydować 40 letni staż pracy bez względu na wiek i płeć, poza tym, teraz jest tak, że pracują emeryci w urzędach i instytucjach państwowych (układy) i biorą emeryturę i całą pensję, a młodzi nie mają pracy

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • frajer(2016-02-24 09:58) Odpowiedz 442

    Co z ludzmi po 40 latach pracy.płaconych składkach,którzy dziś są na śmietniku.W wieku np.59 lat po tylu latach pracy są na łasce rodziny.Wstyd wolna Polsko.Komuna by na to nie pozwoliła.Błąd tych ludzi,że walczyli z komuną,gdyby można było cofnąć czas,mieli byśmy co jeść .A ci nas rozkradli,rozkradli nasz kapitał,dali agentom po 15,20 latach pracy i śmieją się z nas,frajerów .

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • edek(2016-02-24 09:18) Odpowiedz 342

    Co za kraj na wszystko nie ma tylko dla zlodzieji i przekretasow jest.

  • koko(2016-02-24 08:26) Odpowiedz 312

    A kto powiedział że w pszyszłości bedzie kasa na emerytury jak obecnie brakuje kasy a te co są wypłacane aktualnie to z bieżących skladek,rezerwa finansowa państwa została wyssana przez PO no i mamy g....no .

  • rozgoryczony(2016-02-24 18:12) Odpowiedz 310

    Czytam i nie wierze. Co ta Pani redaktor pisze , przepraszam za określenie „bzdety”, co jeszcze Pani wymyśli. Obserwuję od jakiegoś czasu artykuły autorki i odnoszę wrażenia jakby każdy Jej artykuł miał służyć realizacji powiedzenia „ciemny lud to kupi”.Otóż chcę Pani powiedzieć,że mając przepracowane blisko 50 lat składkowych i ukończone 65 lat nikt nie robi mi łaski w prawie do emerytury. Ja latami pracy zapracowałem już dawno na swoją godną emeryturę i nie potrzebuję żadnego wsparcia. Dlaczego nie docenia się osób ,które w wieku 15-17 lat rozpoczęły pracę w trudnych latach 65 - 70. Dlaczego dla nich od zaraz nie wprowadzić poza wiekiem 65 lat elementu wymogu określonego okresu składkowego nawet np.45 lat. Pani autorka zamiast takie osoby wspierać i walczyć o ich należne prawa takimi artykułami temu z pewnością nie pomaga.

  • abc(2016-02-24 12:23) Odpowiedz 290

    A dlaczego mamy utrzymywać emerytów, którzy poszli na emeryturę w wieku 50 lat i 30 lat pracy, to były standardowe warunki a nie praca w szkodliwych warunkach.Obecnie zabrano ludziom prawa nabyte w momencie rozpoczęcia pracy, a teraz za łyżkę ryżu mają pracować albo żyć albo bez pracy. A jakaś tam emerytura za kilka lat. Powinno się ograniczyć gaże wSejmie, Senacie, na stołkach guru w każdej branży. Dużo sięgadało, a z tego wyjdą plewy.

  • wściekli(2016-02-24 17:43) Odpowiedz 192

    Po co drzeć te włosy na głowie,przecież 3 lata temu było normalnie 60 i 65 tylko Tuskowi zachciało sie pokazac co on potrafi z ludzmi zrobić.Jakos samorządy nie rwały włosów na głowie,to nie jest tak odległy czas żeby az tak sie bać.Kto jest w tym wszystkim ważniejszy człowiek czy pieniądze?Zdrowia nie kupicie za żadne pieniądze bo nie tacy zamożni byli i już ich nie ma.Więc szanujcie zdrowie ludzi starszych z długoletnim stażem pracy oni juz maja wszystko za soba nie maja już siły tego ciągnąć a także żebrać w pomocy społecznej.26 mln dla kościoła a 4 zł dla emeryta no ktos musi na Rydzyka płacic najlepiej wziąć tym bezbronnym.A spracowanym kazac dalej ryc albo szukac w smietnikach.Prawo i sprawiedliwośc tylko pogratulować.

  • emerytka(2016-02-24 13:36) Odpowiedz 190

    Czekałam na emeryturę 9 miesięcy dłużej i nie wzrosła ona nawet o 5 groszy - to kit wciskany ludziom

  • wiek emerytalny to nie obowiazek przejsca na emery(2016-02-24 15:17) Odpowiedz 170

    propaganda medialna wymysla rozne bzdury zeby ludziom nie przywrocic ich praw! Jakim cudem 600 tys ludzi zglosi sie po zasilki? Jesli ktos ma dobra prace i dobra pensje TO NIE MA OBOWIAZKU ISC NA EMERYTURE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wiek emerytalny 60/65 to po pierwsze przywrocenie umowy spolecznej. Ludzie poszli do pracy w latach 80/90 wiedzac ze beda pracowac tyle lat. To ze TW rozkradaja panstwo 30 lat po obaleniu komuny nie upowaznia sejmu do tego zeby odebrac PRAWA NABYTE I WYPRACOWANE!!! Rocznik 1969 po prawie 30 latach pracy dowiaduje sie ze ma pracowac SIEDEM LAT DLUZEJ!!!!! Panstwo ma obowiazek dotrzymywac umow wobec ludzi ktorzy przez cala III RP tyrali za grosze utrzymując tw bolkow, kiszczakow, jaruzelskich i reszte bandytow.

  • pis(2016-02-24 18:40) Odpowiedz 170

    wystarczy pobierać składkę od dorabiających na emeryturze to znajdą się pieniądze,po drugie zmniejszyć emerytury mundurowe, górnicze , sędziowskie, parlamentarne bo nie wpłacili składek takich aby można było wypłacać tak wysokich emerytur

  • Inspektor Pracy(2016-02-24 11:38) Odpowiedz 162

    Najpierw trzeba zacząć od PRYJORYTETU -- priorytetów.! zanim obnizymy Ustawowy wiek emerytalny! ...........Trzeba określić składkowy max staż pracy który będzie uprawniał do wieku emerytalnego (oraz wyliczyć staż w oparciu o ilość faktycznie przepracowanych dni w tym świątecznych --bez dni zamiennie wolnych! Cz to będzie 50 lat ,czy 45 czy 40 pozostawiam Ustawodawcy --ale tacy ludzie pierwej przed Ustawowym wiekiem emerytalnym w ramach sprawiedliwości społecznej powinni iść na pełna emeryturę! Inaczej się nie godzi!

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • NIE DAJMY SIE(2016-02-24 15:35) Odpowiedz 157

    za leżenie się i pieprzenie za zrobienie jednej sztuki dziecka za darmo dostaną po 500 zł a za pracę po 30-50 latach po pomoc do mopsy, litości, czy ten rząd postradał zmysły, nie dajmy się, wyjdźmy na ulice walczmy o godne życie dla nas pracujących, emerytów, bp rząd wynagradza ale nierobów naszymi wypracowanymi pieniędzmi

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • co za samorządowcy opisują bzdety czy to PSL......(2016-02-24 15:51) Odpowiedz 130

    zawsze biedny a może samorządowcy PO zrażeni swoją nieudolnością że wyjdzie prawda o okradaniu przez nich ludzi ze spełnionymi warunkami tuż przed otrzymaniem świadczenia...??MOPS-ynie pomagają tym,którzy mają jakąkolwiek pomoc od dzieci a w dodatku mają dochód w wys.renty socjalnej 600 zł..Ludzie po 45 latach stażu pracy,po jej utracie grzebią po śmietnikach od 2012r.aby przeżyć.Oburzające jest dla tych ludzi jak jakieś POmioty samorządowe,które otrzymują bonusy na święta w postaci paczek wartości około 1 tys.zł wypowiadają się na temat emerytur.....dając potrzebującym butelkę oleju i paczkę makaronu.Ten kraj banda oszołomów oszukuje od 25 lat i nie widać poprawy na lepsze jutro.Romowie w Polsce od urodzenia otrzymują stałe zasiłki i nie chańbią się pracą przez całe życie,a polak musi oddawać daninę przez 45 lat pracy i na koniec otrzymuje reprymendę od biednych samorządców,którzy jego podatkiem byli przez tyle lat karmieni.Pluję na was,komusze świnie...przedemeryt wiek 64 lata staż składkowy 45 lat----rok czasu bez żadnej pomocy !!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Zuzka(2016-02-24 18:07) Odpowiedz 101

    To jest zwykłą manipulacja, teraz nagle wszyscy boją się że nie ma kasy na emerytury, ale jakoś samorządy nie boją się że do opieki przyjdą starsi ludzie którzy stracą pracę i nawet minimalnej emerytury nie dostaną bo jeszcze nie mają wieku. U nas jak zwykle wszystko od d..... strony - zamiast zrobić najpierw porządek z rynkiem pracy, żeby starszych pracowników nie zwalniano, stworzyć zachęty do zatrudniania, to najlepiej zepchnąć ich na margines i patrzeć że problem się sam rozwiąże. Jeśli będzie praca i przyzwoite pensje to ludzie nie będą się wygrywali na emerytury.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Mika(2016-02-24 09:40) Odpowiedz 109

    Wszystkie problemy, o których co i rusz informują media, znane są chyba Prezydentowi, Rządowi oraz ich doradcom i ekspertom. Dlaczego więc nadal mami się społeczeństwo możliwością skrócenia wieku emerytalnego? Może trzeba uczciwie przyznać się do błędu, do tego, że nie ma i nie będzie w budżecie pieniędzy na wprowadzenie tej ustawy? Może ludzie zrozumieją i wybaczą kłamstwo w kampanii wyborczej? Jeśli nie, to kiepsko wyglądają perspektywy... no właśnie, czyje? Prezydenta, Rządu, czy jednak polskiego społeczeństwa?

  • nie mam już siły pracować(2016-02-24 19:28) Odpowiedz 92

    do no tak(dzisiaj 15:13)- co, nie dosyć że dostaną po 500 zł za darmo na dziecko to jeszcze im doliczyć 5 lat za to, że baraszkowali w łóżku, czy ciebie pogięło, niech pracują, wcześniej nie było 500 zł i rodzice rodzili i pracowali. może według ciebie jeszcze nam dołożyć do 100 lat przejścia na emeryturę bo młodzi zajęci będą rozmnażaniem się

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • at(2016-02-24 17:08) Odpowiedz 912

    65 lat dla wszystkich niezaleznie od plci i zawodu

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • qwerty(2016-02-24 14:00) Odpowiedz 72

    Gdzie ten MITYCZNY wzrost cen żywności i energii ?