statystyki

Kolejna grupa zawodowa z prawem do emerytur pomostowych

autor: Bożena Wiktorowska01.09.2015, 07:04; Aktualizacja: 29.10.2015, 11:07

Nie będzie już podziału funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei na pracowników administracyjnych i operacyjnych. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju rozpoczęło pracę nad projektem nowelizacji rozporządzenia z 6 października 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinni odpowiadać funkcjonariusze ochrony kolei, zasad oceny zdolności psychicznej i fizycznej do służby oraz trybu i jednostek uprawnionych do orzekania o tej zdolności (Dz.U. z 2004 r. nr 232, poz. 2332 ze zm.), który znosi ten podział.

reklama


reklama


– Dobrze się stało, że resort zajął się sprawą. Problem polega na tym, że mamy złe doświadczenie dotyczące tempa prac nad aktami wykonawczymi. Więc bardzo chcemy wiedzieć, kiedy nowelizacja wejdzie w życie. Od tego bowiem zależy przyznawanie emerytur pomostowych – tłumaczy Władysław Gajdek, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Straży Ochrony Kolei.

Związkowcy zwracają uwagę, że nowe rozwiązania oznaczają konieczność zapłacenia przez pracodawców składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. – Pracodawca będzie musiał te osoby umieścić w wykazach pracowników wykonujących prace w szczególnym charakterze, a także znaleźć środki na opłacenie dodatkowych składek do ZUS – dodaje Władysław Gajdek.

Przypomina, że problemy funkcjonariuszy rozpoczęły się po wydaniu przez Centralny Instytut Ochrony Pracy poradnika „Zasady kwalifikacji prac w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze”. Otóż opracowujący go eksperci stwierdzili, że zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinni odpowiadać funkcjonariusze ochrony kolei, przepisy ustawy o emeryturach pomostowych mają zastosowanie wyłącznie do sokistów zatrudnionych na stanowiskach operacyjnych, a nie administracyjnych.

Związkowcy twierdzą, że resort infrastruktury nie rozpocząłby prac nad nowelizacją rozporządzenia, gdyby nie zainteresowanie rzecznika praw obywatelskich. Uznał on zapisy wydanego w 2004 r. aktu wykonawczego za sprzeczne z ustawą z 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1594 ze zm.) i rozpoczął gromadzenie dokumentacji umożliwiającej złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. 

13,3 tys. tyle osób pobiera obecnie z ZUS emerytury pomostowe

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Międzynarodówka śwynskich liberałów PO.(2015-09-01 11:05) Odpowiedz 10

    Uprzywilejowani wcześni emeryci TUSKOeBUZKA górnicy , mundurowi , kolejarze.
    Łączcie się!!!
    Reszta hołoty ma robić na nas 24 lata dłużej , do wieku 67 lat!
    Albo niech wcześniej uderzą w kalendarz.

  • i(2015-09-01 08:21) Odpowiedz 00

    na emeryture pomostową wyslac tych co juz mają emeryture i jeszcze pracują bo im mało ,nie mowi sie o tych z mnimalnymi zarobkami ,ale miedzy innymi urzednikami ,co zawalają miejsca młodym po studiac ,,Nikogo normalnnego nie bedzie satysfakcjonowac taka emerytura z przymusu ,skoro po 55 roku zycia takico nie pracuje juz ma przeciez składki na normalną ,co za glupota

  • Inspektor Pracy(2015-09-01 09:13) Odpowiedz 00

    Energetycy pracowali po 42 swieta w roku więcej.
    Do tego dodajmy, że do 1998r wielu miało więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem (art 12 ustawy o emeryturach pomostowych nie zaliczał czasu pracy w nadgodzinach na zasadzie równości stron a na odmianę odejmuje czas chorobowego i absencji ), dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale często bardziej spracowani

    Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?

  • 007KAL(2015-09-01 09:35) Odpowiedz 00

    Jaśnie Nami rządzacy z PO jednak potrafią zrobić dobrą robotę. Zamiast formalnie skrócić wiek emerytalny i zapędzić wszystkich, aby płacili składki na ZUS i ... ulec populistom z PIS i S ... przeciętnego Nowaka wystarczy ubrać w mundur(ek), a wtedy ZUS będzie miał dla niego pieniądze na emeryturę, nawet w wieku 55 lat..

  • Vox61(2015-09-02 09:31) Odpowiedz 00

    62 lata , prawie 7 lat na bezrobociu i czekająca w ZUS emerytura w wysokości 4200 zł. Może tacy jak ja , długotrwale bezrobotni, powinni już mieć możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.Swojego , hipotetycznego miejsca pracy zrzekam się na rzecz uchodźców.

  • emerytury POmostowe do dyktatorskie przestępstwo..(2015-09-01 17:34) Odpowiedz 00

    Tuska i jego rządu w okradaniu ludzi ze spełnionymi warunkami za pracę w war. szczególnych.W zamian uszczęśliwili z Waldim rolników dając im pięcioletni okres przejściowy aby objęło mężczyzn 1949-1953r. otrzymanie wcześniejszej emerytury innych POtraktowano jakby nie istnieli.POnadto emerytury POmostowe to bubel prawny wykonany na kolanie aby okraść ludzi pracujących w takich warunkach.Nigdy więcej PO+PSL+SLD oni to właśnie przez 25 lat demokracji zgotowali takie życie robotnikom żeby przeżyć muszą grzebać PO śmietnikach.Długo wam tego nie zaPOmnimy !!!

  • Komuno wróć(2015-09-01 18:06) Odpowiedz 00

    To całkiem jak za nieboszczki komuny - sprzątaczki w esbecji były kapralami. A poważniej - czegoż to się nie obiecuje przed wyborami żeby pozyskać kilka głosów i urwać je opozycji ...