statystyki

40 lat stażu i zasłużona emerytura? Tak, ale niska

autor: Grzegorz Osiecki07.07.2015, 07:38; Aktualizacja: 07.07.2015, 07:51
4,998 mln - tylu emerytom ZUS wypłaca świadczenia

4,998 mln - tylu emerytom ZUS wypłaca świadczeniaźródło: ShutterStock

40 lat stażu (opłacania pełnych składek) i zasłużona emerytura? Tak, ale niska. Im młodsza osoba skorzysta z takiego rozwiązania – jeśli ustawa zostanie przyjęta – tym mniejsze świadczenie dostanie. 60-latek będzie mógł liczyć tylko na 36 proc. ostatniej pensji.

Reklama


Reklama


Wprowadzenie stażu zawodowego jako kryterium wcześniejszego przejścia na emeryturę będzie oznaczało znaczące zmniejszenie comiesięcznych wypłat dla osób, które będą chciały skorzystać z takiej możliwości.

Przejście na emeryturę w młodszym wieku oznacza niższą emeryturę. Mniejsze znaczenie dla wysokości świadczenia ma liczba przepracowanych lat. By pokazać, jak działa ten mechanizm, wykonaliśmy symulację dla przyszłego emeryta czy emerytki, którzy mają 40 lat stażu składkowego. To tyle, ile proponują związki zawodowe czy PSL w swoim projekcie ustawy dającym możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.

W pierwszym wariancie zakładamy, że osoba ta zaczęła pracować w wieku 20 lat i przeszła na emeryturę po 40 latach pracy, czyli jako 60-latek (wariant 1). W drugim, że poszła do pracy 5,5 roku później i przechodzi na emeryturę w wieku 65,5 roku, czyli po przekroczeniu obecnej granicy wieku emerytalnego (wariant 2). W trzecim wariancie pokazujemy ubezpieczonego, który zaczął pracę w wieku 20 lat i pracował do ukończenia 65,5 roku (wariant 3).

Jaka stopa zastąpienia?

Ubezpieczony, który przepracuje 40 lat (czyli będzie miał odprowadzone pełne składki za ten okres – co zdarza się rzadko), jeśli przejdzie na emeryturę w wieku 60 lat, będzie miał ją o ponad jedną piątą niższą, niż gdyby zrobił to po przekroczeniu obecnego wieku emerytalnego (65,5). I to przy takim samym stażu pracy. Jego stopa zastąpienia, czyli relacja emerytury do ostatniej pensji, wyniesie 36 proc. Podczas gdy u osoby, która zakończy pracę w obecnym wieku emerytalnym, a pracowała również 40 lat, ta relacja będzie znacznie lepsza i wyniesie 44 proc. A co z trzecim przypadkiem? Gdyby nasz Kowalski pracował od 20 roku życia i miał 45,5 roku stażu, to jego stopa zastąpienia będzie najwyższa i wyniesie już 49 proc.

Ile na rękę?

By pokazać te różnice, odnieśliśmy nasze wyliczenia do obecnej średniej krajowej, czyli 4 tys. zł. W takim przypadku człowiek przechodzący na emeryturę w wieku 60 lat dostanie 1500 zł, jego konkurent pracujący również 40 lat, ale pobierający świadczenie dopiero po przekroczniu 65,5 roku życia, dostanie 1760 zł. To oznacza, że w ciągu roku jego świadczenie będzie wyższe w sumie o 3120 zł. Oczywiście w najlepszej sytuacji będzie bohater trzeciego wariantu. Ktoś, kto zaczął pracę w wieku 20 lat i przepracuje do 65,5 roku życia, dostanie 1960 zł emerytury. W ciągu roku jego emerytura będzie wyższa w sumie o 5520 zł, niż gdyby zakończył pracę w wieku 60 lat.

Z czego to wynika?

Takie rezultaty są efektem kształtu obecnego systemu zdefiniowanej składki, w którym wysokość emerytury zależy zarówno od tego, ile odłożymy – czyli jak długo pracowaliśmy. Ale także od tego, ile będziemy żyli na emeryturze. Składka emerytalna wynosi 19,52 proc. naszego wynagrodzenia. Co oznacza, że osoba pracująca 40 lat bez przerwy odłoży na koncie emerytalnym niemal 94 swoje pensje. Z kolei ktoś, kto przepracował 45,5 roku, zdąży odłożyć 106 pensji. I teraz, by wyliczyć stopę zastąpienia, należy podzielić zgromadzony kapitał przez średnie dalsze trwanie życie podawane przez GUS. Dla osoby, która idzie na emeryturę w wieku 60 lat, wyniesie ono ponad 21 lat, a ściślej 261 miesięcy, stąd po podzieleniu wychodzi stopa zastąpienia 36 proc. Osoby, które przejdą na emeryturę w wieku 65,5 roku, będą żyły według GUS 213 miesięcy, tj. ponad 17 lat, czyli mianownik jest mniejszy, a więc ostateczny wynik większy. Stąd dużo wyższe stopy zastąpienia u osób przechodzących później na emeryturę. 

2174 wysokość przeciętnej emerytury w ZUS w 2014 r.

3182 wysokość przeciętnej emerytury w ZUS w 2014 wyliczonej wg starych zasad

1975 wysokość przeciętnej emerytury w ZUS w 2014 r. wyliczonej wg nowych zasad

4,998 mln tylu emerytom ZUS wypłaca świadczenia

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Złodziejski system obliczania emerytury?(2015-07-07 15:21) Odpowiedz 60

    Jak moze być wysoka emerytura skoro według ZUS i ich tablic długości życia, wyssany z palca, człowiek na emeryturze dożywa wieku 100 lat i składki będą dzielone przez długość życia a więc na około 400 miesięcy.
    W praktyce w Polsce emeryt dożywa wieku 70 lat, więc kto zgarnia składki nieboszczyków? hieny cmentarne ZUS

  • Mały Jaś(2015-07-07 19:35) Odpowiedz 60

    Mój tata zmarł na raka w wieku 65 lat. Moja mama interesowała się zawsze rocznikami na wywieszanych klepsydrach i mówi mi, że ostatnimi laty wcale to nie wygląda dobrze dla ludzi <70 lat. No to jakim cudem mamy dociągnąć do tych 82 lat?

  • Polak(2015-09-28 12:29) Odpowiedz 50

    Kto to uchwala te przepisy? 36% emerytura?
    Ten CHAM jeden z drugim nie powinien pracować w rządzie nawet 5 minut to jest kompletny brak szacunku dla ludzi pracy .

  • Tomek(2015-07-08 17:55) Odpowiedz 50

    No właśnie gdzie są pieniądze od tych ludzi którzy pracowali po 30-40 lat i nie zdążyli pobrać ani złotego bo odeszli z tego świata, wiecie jaka to w sumie wielka kasa o której się nie mówi,ja myśle że za ZUS powinny się zabrać odpowiednie organy władzy!!!

  • JORG(2015-07-08 17:36) Odpowiedz 50

    Po pierwsze na 10 mężczyzn do 82 roku życia przeżywa 1 osoba bo w Polsce tak długo nie żyją,te obliczenia t bzdury, a po drugie jak ktoś nie bedzie chciał to może pracować dalej jak ma zdrowie!

  • 11(2015-09-03 07:54) Odpowiedz 40

    Mam przepracowanych ponad 40 lat i tyle też odprowadzonych składek i co dzisiej jestem żebrakiem,bez środków do życia,bez pracy.Nikt nie chce zatrudniać ludzi 55+,za młody na emerytury,za stary do pracy.

  • Ewa(2015-07-09 21:31) Odpowiedz 30

    Najlepiej prachować opłacać składki i umrzeć. A w zusi premie wysokie pensje ,wczasy ,baseny itp a my pracować. Ja pracuje już 40 lat ikiedys zarabiałam 80 procent średniej a dzisiaj 50 procent ach ten dobrobyt wiec co mi to da choć będę pracować do setki tak wszystko przejedzą. Średnie obliczenia statystyczne to bawienie w Boga wylicza e żyjemy 20 lat na emeryturze a co z tymi co nie dożyli .dlaczego rodzina nieotrzymuje składek.

  • 64 latek(2016-02-02 06:49) Odpowiedz 30

    Ludzie im dłużej każą pracować tym są niższe te emerytury ale złodzieje, komuna jaka była taka była ale było o wiele lepiej pod wzgledem emerytur nie wspominając o rentach bo wystarczyło za komuny kaszlnąć ,pierdnąc i juz szedl na rente chorobowa .

  • Tola(2015-07-08 19:57) Odpowiedz 30

    To Górnik który przepracował 25 lat i przechodząc na emeryturę w wieku 43-45 lat,i żyjąc jak to powołują się instytucje do 82 roku życia, czyli będzie pobierać emeryturę 37 lat, to powinien otrzymywać 400 zł emerytury haha a dostają od 2500 do 5000.

  • ludzie nie słuchajcie propagandy radzieckiej w....(2015-07-07 20:32) Odpowiedz 32

    wykonaniu PO+PSL.Duda powiedział wyrażnie że przywróci stary system emerytalny a tam są inne reguły.Także można spać spokojnie i głosować na PIS a koszmary emerytalne przeminą jak ta oszukańcza nie przyjazna obywatelom koalicja.Nigdy więcej sprzedawania POLSKI !!!

  • optymistka(2015-07-07 22:02) Odpowiedz 21

    Moi drodzy jestem za ustawą 40 lat pracy ale jak ktoś chce to niech pracuje dalej nawet 45 itd nie dajmy się zwariować, MUSIMY MIEĆ JAKIŚ WYBÓR zmęczona sprzątaczka -biurowa -robotnik- a nawet urzędnik będą mogli iść mając 40 lat pracy na emeryturę. Czekam na tę ustawę z niecierpliwością, A tak na marginesie urlopy wychowawcze są od 2015r. zaliczane do stażu składkowego.Dla kobiet powinien być staż 35 lat pracy.Myślę , że PO PSL PIS SLD i inne partie zagłosują na TAK. Pozdrawiam a szczególnie "35" i "40 latków"

  • pol(2015-07-07 16:41) Odpowiedz 20

    Bzdura. Średnia długość życia mężczyzny w Polsce to 74 lata, 48% mężczyzn pracujących i placących składki umiera przed 60 rokiem życia, gdzie są ich pieniądze, co z nimi robi rząd. Czyste cwaniactwo, obliczają średnią życia z tych którzy dożyją wieku emerytalnego a zapomnieli że pieniądze wzięli także od tych których już nie ma, a odsetek jest wysoki bo ok połowa mężczyzn nie przekracza 60 lat życia a składki placiło.

  • Andrzej długo pracujący(2015-09-26 13:41) Odpowiedz 20

    Jakie 36 % ostatniej pensji, jeżeli ktoś ma odłożoną odpowiednią kwotę na koncie emerytalnym ZUS to zostanie mu wyliczona emerytura i powinna być wypłacana w takiej wysokości po odliczeniu kosztów dożycia , tylko nie że będzie żył do stu lat.
    Platforma nie chce zlikwidować młodych emerytów i swoich przywilejów aby wcześniej brać emeryturę a nam każą pracować do śmierci. B---da i chamy w czystej postaci, kiedy ktoś się za to weźmie i skopie im tyłki.
    Takie poniżanie długo pracujących to już nie ma słów. Cwaniactwo i głupota zarządzania jednocześnie aby poróżnić Polaków. Dla wszystkich te same prawa emerytalne skończyć z haniebnym kłamstwem Polaków i obniżać im emerytury kosztem młodych emerytów bez wieku emerytalnego, przepracowanego okresu i nie mających odłożonych żadnych składek na koncie ZUS. Odejdźcie krwiopijcy narodu Polskiego , by skończyło się upadlanie Polaków w ich własnym kraju. Rozwaliliście zakłady pracy a teraz szykujecie wielką biedę dla Polaka na emeryturze , g---je i dziady. PO i PSL sp---ać do roboty, a nie rządzić w Polsce.

  • To tylko ściema śwynskich i parszywych liberałów(2015-07-07 14:15) Odpowiedz 21

    A ile składek i lat zapłacili do ZUSu uprzywilejowani wcześni emeryci TUSKOeBUZKA górnicy i mundurowi???
    A czy do 40 letniego stażu wlicza się chorobowe , bo wtedy płaci się tylko samą składkę zdrowotną.
    Poza tym czy kto pracując 40 lat nigdy nie zachorował??? To absurd.
    A kto dzisiaj potrafi mieć pracę przez 40 lat , jeśli w Polsce jest tak wysokie bezrobocie?

  • zyciowa(2015-07-07 13:14) Odpowiedz 10

    Powinno być prawo wyboru - demokracja a nie ukaz. Może ktoś ma zabezpieczone środki i nie chce tyrać ? Lub nie może się obejść bez pracy ? Generalnie uważam, że powinniśmy dać /zwolnic/ miejsca naszym dzieciom i wnukom.

  • atyjh(2015-07-07 22:28) Odpowiedz 10

    Dlatego nigdy nie dawałem z siebie wszystkiego w pracy żeby trawa nie wyrosła na mn ie majac lat piedziesiat. Do przemyslenia młodym.

  • do pol(2015-07-07 18:21) Odpowiedz 10

    Słyszałeś o świadczeniach dla wdów i sierot ?

  • Jaromir(2015-07-08 19:36) Odpowiedz 10

    Do: 55: Tomek z IP: 89.76.93.*
    Nie nakręcaj siebie i innych, tylko zapoznaj się z odpowiednią ustawą. Też miałem kolegę, który nie dożył nawet pierwszej emerytury, a brakowało mu do niej tylko roku. Podpowiem Ci tylko to - solidarność pokoleniowa.

  • GIENIEK(2015-07-08 21:22) Odpowiedz 10

    TO POLITYCY POZBAWILI WAS EMERYTUR.UMOWY ŚMIETNIKOWE BRAK SKŁADEK DO ZUS TO WSZYSTKO
    LUDZIE POWINNI SKŁADAĆ POZWY ZBIOROWE PRZECIWKO PAŃSTWU POLSKIEMU.LUDZIE ZACZYNAJĄCY PRACĘ WCHODZILI W UKŁAD ZBIOROWY BYŁO KOBIETA 60 LAT MĘŻCZYZNA 65 LAT.DLACZEGO TYLKO CI POLICJANCI KTÓRZY PO REFORMACH ZACZYNALI PRACE MAJĄ PRACOWAĆ DŁUŻEJ A U PRZECIĘTNEGO POLAKA JEST NA ODWYRTKĘ