Działacze opozycji demokratycznej zyskają prawo do specjalnego świadczenia pieniężnego w wysokości najniższej emerytury. Będzie ono przyznawane na 12 miesięcy.
Państwo pomoże też w remoncie lokalu, w którym mieszka kombatant lub osoba represjonowana.
Takie zmiany przewiduje ustawa o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw. Na ostatnim posiedzeniu Senatu zostały do niej wprowadzone poprawki. Teraz ponownie trafi więc do Sejmu.
Nowe przepisy przewidują, że kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pokryje wydatki związane ze wspomnianym remontem lokalu, jeśli będą one związane z dostosowaniem domu lub mieszkania do korzystania z niego przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. Taka forma wsparcia ma być udzielona, jeśli sytuacja finansowa osoby uprawnionej jest trudna. Prawo do pomocy zostanie uzależnione od wysokości przychodów. W przypadku osoby samotnie gospodarującej kwota wsparcia nie będzie mogła przekraczać 220 proc. najniższej emerytury. Natomiast dochód osoby samotnie gospodarującej, pobierającej rentę inwalidy wojennego lub wojskowego nie może przekraczać 300 proc. tej wysokości.
Ustawa zakłada także, że kombatanci oraz osoby represjonowane uzyskają większe ulgi na zakup biletów uprawniających do korzystania z komunikacji publicznej. Obecnie mają oni prawo do zniżki na przejazdy w wysokości 37 proc. Po wejściu w życie nowych rozwiązań uprawnieni będą mogli kupować bilet jednorazowy z 51 proc. ulgą (chodzi o podróże 1 i 2 klasą pociągów osobowych i pospiesznych oraz autobusami w komunikacji zwykłej i przyspieszonej). Taka sama preferencja będzie obowiązywać w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne.
To niejedyne zmiany, które w najbliższym czasie obejmą bojowników o wolność Polski. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu odbyło się bowiem I czytanie projektu ustawy o pomocy dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz represjonowanych z powodów politycznych. Jeśli wejdzie ona w życie, status działacza opozycji antykomunistycznej będzie przyznawany przez kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jego przyznanie gwarantuje uprawnionej osobie pierwszeństwo w ubieganiu się o miejsce w domu pomocy społecznej.
Działacze opozycji antykomunistycznej i represjonowani uzyskają też prawo do specjalnego świadczenia pieniężnego w wysokości najniższej emerytury. Będzie ono przyznawane na okres 12 miesięcy począwszy od dnia, w którym został złożony wniosek. Możliwość ubiegania się o taką formę wsparcia zyskają osoby samotne, których dochód nie przekracza 220 proc. najniższej emerytury. W przypadku rodziny kwota dochodu na jednego jej członka nie może przekraczać 170 proc. wspomnianego świadczenia.
Etap legislacyjny
Ustawa przyjęta przez Senat